attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:46 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Oct 20, 2009 8:07 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Vin si eu, nu e posibila asa ceva.
Si sunt unele jucarii de bebei care mi-au placut enorm si fetele mele le-au folosit cu mare placere. Unul a fost baby-gym-ul, din acela simplu, fara baterii. au tot tras de jucariile alea atarnate mult si bine. Mai sunt jucariile gen recipient cu locasuri de introdus diferite forme. Alea sincer, au succes si acum, iar Diana are 5 ani. Chiar in weekend s-au jucat cu un cub de genul acela. Si exmplul concret a fost melcul cantator de la fisher price Imagine . A tinut bateria 4 ani, are muzica, insa e placuta, iar piesele acelea au fost scoase si bagate de mii de ori. Turnuletele au fost iara la mare cautare si chiar s-au jucat ambele fete, in paralel.
Cuburile tot sunt special gandite pentru copii, asa ca e tot bebe-consum. Plastelina. Am mai facut si de casa, din faina. Insa culorile, maleabilitatea, faptul ca nu se usuca asa de usor ... tot parca din comert e mai buna.
Si astea sunt doar exemple de jucarii.
Si apoi iti mai vine copilul acasa (doar cresc!!!) ca Alina are bluza roz cu cai si floricele, iar ea nu are nimic roz. Imi iei mama si mie?? Si papusile Barbie, si ponei zburatori...
Insa papusile Barbie pot sta la plaja sprijinite in maini si picioare (inversul flotarilor). Sunt pe sezlong, insa sezlongul e invizibil. Diana il vede insa, imi spune si culoarea si materialul lui . Il vad si eu. Au bucatarie de la Quelle cu oale si cuptor. Oalele se completeaza si cu caserolele din bucataria mea, iar in ele se pun alandala spaghete din punga (rupte) , cuburi, castane, pietricele, nuci, piese de lego si ies prajiturile cele mai apetisante si ciorbele cele mai gustoase.
Caii din plastic, zburatori sau nu, merg de minune cu pansament derulat in chip de capastru si harnasament, iar de pansamentul respectiv se leaga o cutie de pantofi si iese ditamai caleasca in care stau papusile sau dimpotriva, castanele pe post de cartofi.
Avem carti de colorat, insa se folosesc si pliantele cu reclame. Avem stickere, insa in paralele merg decupajele din alte reviste si apoi lipite pe foi A4 cu ... lipici solid UHU (doar n-oi face pasta din faina pt a lipi 3 figurine)

Am alaptat mult, nu am avut suzete sau biberoane sau pompa de san, insa am avut tampoane de san si sutien special de alaptat. La fel, crema cu lanolina pentru sfacuri. Am folosit canita cu cioc si cea cu pai. Normal ca se poate si cana normala, insa sunt cazuri cand nu-ti permiti sa li se ude hainele, plus e distractie majora sa sufle prin pai si sa se faca bulbuci.
Nu a fost tarc, insa a fost patut special de bebe care a stat langa patul nostru. Dormim cu ambele fete in pat, insa la capatul patului avem aparatoare de margine cu norisori si ursuleti. Avem stelute fluorescente pe perete si e fain... de cele mai multe ori luminile orasului estompeaza stelele. Asa avem stelele noastre. Avem si stickere, lipite de fete si facem povesti pe marginea lor. Avem chiar si paturele pentre ele, sunt mai usor de purtat in excursii decat cele mari.

Na, si concluzia: se pot imbina lucrurile scumpe, mai mult sau mai putin de firma, insa specifice societatii de consum, cu cele "gratis". Iti usurezi viata, respectiv extremele duc la frustrari. Si copilul poate sa sufere din cauza asta. Vazand ca ceilalti au, iar el nu are NIMIC, pe motiv ca mama nu suporta societatea de bebeconsum. La 1 an inca se poate, dar dupa ce intervine relationarea cu ceilalti, cand nu mai e atat de atasat de mama, zau asa...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 20, 2009 8:23 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 20, 2009 7:45 am
Mesaje: 824
Localitate: alba iulia
eu sunt fan fisher price

imi plac jucariile lor enorm - eu nu am prea avut la varsta potrivita si compensez acum :D - ca sunt frumos colorate, si cele simple si cele complicate, ca nu au margini ascutite sau piese mici, cele cu cantecele suna frumos, nu rag ca altele (am eu o ferma animalelor de-ti pietrific timpanele, nu stiu ce marca e, da nu i se termina bateriile inca) si cu fiecare bebele poate invata ceva

acuma noi ne jucam cu farfuriile care se fac turn, de la mare la mic (imi place ca nu au bat din ala in mijloc care sa se bage in ochi), o galeata cu forme care se baga prin capac (am si o chinezarie da sunt formele mici si se pot inghiti) si un jumper. asta a fost scump rau de tot, da e distractie maxima. canta cand sare copilul, are sunete de animale gen maimuta si elefant, si tot felul de jucarii pe el. recunosc ca nu era foarte necesar, dar no, daca nu m-am putut rabda l-am cumparat. oricum cand iese din el o sa-l pun bine si-l am si la bb2.

am avut si saltea de joaca, asta no name, da cu o granada de chestii agatate, care fosneau, aveau inauntru ceva care suna, asta l-a ajutat mult cu mobilitatea.

se poate trai fara ele, nu zic ca nu se poate, da-s frumoase. si daca pot ii iau cate ceva - fara sa renunt la chestii majore gen mancare...

are si carusel - dar din cele care se invart cu o cheie

am avut si biberoane anatomice - ca sa nu ia aer cand mananca, si uite ca n-a avut colici, cum au f multi copii hraniti artificial.

are carucior - da e ieftin, nu e nu stiu ce. important e ca are roti si merge si el sta comod inauntru.


de multe ori cumpar jucarii ca-mi plac mie, ma simt eu bine sa ii iau cate ceva. o fi si reclamele, da si ma bucur cand vad ca ii place cate o trasnaie si pot sa i-o ofer.


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 20, 2009 8:28 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:45 pm
Mesaje: 1169
Yahoo Messenger: neacsu_ac
Localitate: Cluj Napoca
Nu stiu, ideea nu e sa te "opui consumismului", doar sa-ti pastrezi dreptul de a nu-i ceda. Cand si cand.
Nu sa nu iei nimic, dar sa poti sa crezi ca se poate si fara o chestie sau alta, despre care se zice ca "trebuie".
Cata vreme le consideri optionale, poti sa si cumperi. Cand te stresezi ca "pentru copii trebuie bani multi" atunci zic eu ca-i bai... in sensul ca ai unde te misca inspre "natural" si ce-o mai fi.

_________________
Claudia,
mamica pentru
Imagine
si
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 20, 2009 8:52 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Claudia scrie:
Cata vreme le consideri optionale, poti sa si cumperi. Cand te stresezi ca "pentru copii trebuie bani multi" atunci zic eu ca-i bai... in sensul ca ai unde te misca inspre "natural" si ce-o mai fi.


Pai si asta e exagerare, e tocmai opusul exagerarii de care vorbeam mai sus. Am mai spus in unele postari, pe cat posibil trebuie gasit un echilbru mai ales in comportamentul adultilor. In acest mod adultii sunt impacati cu ei si intervine acea liniste sufleteasca. Degeaba cumperi sling ca peste tot spune cat e de bun, iar in sufletul tau te gandesti ca daca ai avea carucior ai avea o libertate mai mare de miscare, ai putea cara mai mult, ar putea dormi copilul mai bine. Iaca cumperi si carutul si vezi cum e!

Si doar asa, daca parintele e relativ multumit, si copiii vor ajunge relaxati si linistiti. Asa inteleg si accepta si ca anumite lucruri nu pot fi cumparate sau nu le pot primi, respectiv si parintii trebuie sa cedeze la unele dorinte ale copiilor. In acest mod, prin exemplul parintilor, si copiii invata sa cedeze. Practic invatam unii de la altii.

Iar unele chestii TREBUIE cumparate, am vazut asta pe pielea mea. Si exemplul cel mai concludent a fost cel cu foarfecele pentru stangaci. Acum zic ca DA, au fost necesare la Diana. La fel vor fi si alte instrumente speciale pentru stangaci (nu jucarii, insa obiecte necesare in acest caz). Si aici iara intervine societatea de consum, de care cu greu poti scapa.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 20, 2009 1:52 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:45 pm
Mesaje: 1169
Yahoo Messenger: neacsu_ac
Localitate: Cluj Napoca
Eu ziceam ca ma pot bucura cu adevarat de sling, cand imi e clar ce fain e numai cu bratele, dar pot avea parerea mea, nu?
Curios imi e unde-i Sandra? Arunci pastila si lasi lumea sa spumege? ;)

_________________
Claudia,

mamica pentru

Imagine

si

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Oct 21, 2009 1:09 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 29, 2009 9:32 pm
Mesaje: 844
Claudia, am citat aici doar un articol, ca spumega lumea nu e sub tutela mea, oder?

Parerea mea o stii, dintr-un mesaj al meu de mai demult pe care ti l-am scris pendelete ce inteleg eu prin balansarea unui consum material constient si idiologia de independenta pe care o practic personal in familia noastra (la nicvel de consum alimentar, imbracaminte, consum de energie, no auto etc.) dar asta e reteta noastra personala si valorile mele.

Stii tu, atunci cand inghiteai in sec ca ai masina in leasing si casa in rate, ceva de genul asta, si propagai "eliberarea de material". Eu sunt pentru calea de"constienta" in mecanismele pietei si nu pentru o atare idiologie. Fiecare isi gaseste drumul lui.

Eu n-as putea sa traiesc de exemplu fara produsele biologice de calitate cu care m-am obisnuit. E si asta un consumism la scara mai mica.

Sper ca s-a efervescerat pastila, cel putin pentru mine.

_________________
SpurNatur - Purtati-va bine (cu) bebelusii


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 26, 2009 8:09 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:45 pm
Mesaje: 1169
Yahoo Messenger: neacsu_ac
Localitate: Cluj Napoca
k, s-a efervecerat ;)
daca propag una alta nu inseamna ca-s si in stare in toate sau ca-s constienta de toate... doar ca incep, vag, sa-mi dau seama ce capcana ma paste pe ici-pe colo...
si sti, fiecare cu ce si-a atras... nici cu sotul meu nu traiesti tu, oder? ;)

Mai mult ca sigur ca singura as fi locuit in gazda pana in vecii vecilor, dar cu familie cu tot am indraznit sa ne bagam in "datorie"... la vreme aia (si intr-o masura si acum) ziceam "bine ca am putut".

Pana imi amintesc ca nu posed nici casa nici masine nici tot ce-i efemer prin jur, e de bine... am sanse la constienta.;)

_________________
Claudia,

mamica pentru

Imagine

si

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România