attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:33 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Mar 04, 2009 4:16 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
claudiaaaa, nu am zis de tine, doamne-fereste, eu am zis de firme mari care isi fac reclama (am vazut la multe din state) si la care conteaza mai mult [poza decat pozitia. :imbratisare:

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 04, 2009 4:45 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Joi Feb 26, 2009 7:09 pm
Mesaje: 789
claudia, ce sa zic? eu nu l-as purta asa la 2 saptamani. dar asta sunt eu, fiecare face cum considera.
evident ca si eu prefer wrapul si slingul port-bebeului prea bine cunoscut, ca idee, dar ceea ce doream eu sa spun este ca as adopta alte pozitii; unele care sa nu-mi creeze remuscari nici mai devreme, nici mai tarziu.
diana, asa este, cat traim invatam. :)
fie-mea cam sta in fund de pe acum, deci cand o s-o pun in sling (in curand, sper!!), pot adopta fara emotii pozitiile la care te referi tu. nu e vorba sa nu cumpere lumea de la tine, ba sa cumpere, ca sunt faine (astea din "colectia de primavara" chiar imi plac), au preturi ok din cate stiu eu si nu se compara cu port-bebeurile "de firma"!!!
nah, reclama! :)
mamitza, hai fuguta cu articolul ala, sa ne mai dumirim si noi! :)
din ce stiu eu, inca se cerceteaza aspectul pozitiilor in marsupii la sugari.. efecte negative asupra coloanei, etc.. adica treaba nu e elucidata..
dar poate ne dumirim acum. :)

_________________
"a-i da voie unui copil sa stie cine este, in toate situatiile de viata, in prezenta oricarui adult, iata miza educatiei"
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Aug 22, 2009 5:19 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Apr 13, 2009 2:55 pm
Mesaje: 25
Localitate: Baia Mare
Mi-a facut mama mea un mei tai dupa modelul asta insa nu cred ca e bun. Noi mai mergem in scurte drumetii si ne e mai comod sa o ducem in spate. I-am facut cateva poze sa vedeti cum sta pe care le-am pus aici . Ar trebui sa modific ceva la mei tai-ul asta sau mai bine imi cumpar unul nou?

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Aug 22, 2009 8:32 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
Miha, dacă tot l-a făcut, e bun făcut :)

Eu aş lucra un pic la poziţie. Adică aş purta-o mai sus. banda din talie să fie ceva mai sus legată, chiar pe talie sau, dacă incomodează burta :D, deasupra. Şi în pozele ăstea mi se par un pic cam largi bretelele de sus, ar fi trebuit strânse mai bine, spatele copilului să vină drept, nu aplecat în afară.

Acum am net prost şi nu mi se încarcă pdf-ul dar îmi pare, poate e doar o impresie, că ai ceva cam mult material în talie, deci undeva niste bretele prea lungi. ( e cumva tiparul ăla care în talie îţi zice să pui 2 bretele de 180 fiecare?)

Eu zic să nu-l arunci, foloseşte-l să mai exersezi şi dacă după ce reuşeşti să-l foloseşti corect tot ţi se pare greu, atunci poţi să-ţi cumperi altul. Sau să-ţi faci :D

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Aug 22, 2009 8:33 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 29, 2009 9:32 pm
Mesaje: 844
Pentru ca mai multe mamici din Romania m-au intrebat despre dezvoltarea coloanei vertebrale, a articulatiei soldului si implicit despre "pozitia verticala" am scris un articol aici (nu sunt ideile mele ci pur si simplu din recherche de cativa ani am incercat sa fac o sinteza):


http://purtatulbebelusilor.blogspot.com

Pentru cei interesati de aprofundare e pe blog o bibliografie despre purtatul bebelor pe care, cand am timp o intregesc.

Eu cat purtam (acuma nu, de bebe nr. 2 care "incomodeaza") purtam kanguru pe spate. Daca e legat bine, din prima zi de viata e absolut ok!
Sotul meu o poarta pe cea mare tot pe spate, in mei tai.

Sunt absolut in barca lui wrapmama cu purtatul si mai ales cu preferinta nr. 1 pentru wrap.


Tipar de mei tai (tipar de baza, cu putina inspiratie il faceti profi):

2 X materalul preferat pt. fata si dosul spatelui + una de intaritura ce se coase intre ele de: ca. 75 cm

2X Vatelina sau burete de 1 cm grosime de ca. 40 cm (depinde cat le vreti de lungi)

3 X 24 cmX200 cm pentru bretele umeri si shold

2 X 45*35 cm pentru gluga

6*80 cm pentru benzile glugii

http://www.filedealer.com/freeupload/ce ... 411a23.pdf
http://www.filedealer.com/freeupload/28 ... e4a476.pdf
http://www.filedealer.com/freeupload/28 ... e4a476.pdf

Miha, da un ochi pe youtube, Diana are dreptate, Mei taiul ca mei taiul (nu e tiparul de care ma ling eu pe degete dar ma rog..) dar trebuie sa te exersezi in legat.

_________________
SpurNatur - Purtati-va bine (cu) bebelusii


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 23, 2009 5:17 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Apr 13, 2009 2:55 pm
Mesaje: 25
Localitate: Baia Mare
diana Din pacate de urcat mai sus nu pot numai daca il leg peste stomacul meu si asta chiar nu imi e comod.
Iti scriu eu dimensiunile sa vezi cum sunt: dreptunghiul de 56x70 si 4 fasii de 14x180 cm.
Fasiile de sus trebuie cusute la 120 de grade. Oricum pozele de pe PDF arata total diferit cu ce mi-a iesit mie. Eu inca cred ca nu e bun al meu :-S

O sa incerc sa o pun si in wrap in spate sa vad cum sta si o sa incerc sa-l leg si pe asta mai sus desi am impresia ca nu o sa reusesc.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 24, 2009 10:52 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:45 pm
Mesaje: 1169
Yahoo Messenger: neacsu_ac
Localitate: Cluj Napoca
neaparat mai sus, sa nu simta nevoia purtatorul sa se aplece pentru a contrabalansa. Atentie, cu purtarea se dezvolta si dexteritatea!

_________________
Claudia,
mamica pentru
Imagine
si
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 25, 2009 12:48 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
Miha, dacă îl legi pe tine (zic pt că în poze era numai soţul) leagă banda din talie în zona unde tu eşti cel(cea?) mai subţire. Ideea e ca bareta din talie să fie cât mai fixă, să nu se ridice sau coboare. Daca o pui acolo unde circumferinţa ta e minimă, nu are cum să se mai mişte.

Dimensiunile nu-s foarte rele exceptând bretelele din talie care sunt prea lungi. Eu le-aş tăia la jumate. De fapt pune-l pe tine şi după ce termini de aranjat, taie surplusul.

Bebe stă lăsat pe spate pentru că nu sunt suficient de strânse bretelele de pe umeri. De asta îţi şi pare că unghiul nu e bun. Dupa ce-l pui pe bebe în mei-tai şi ridici bretelele de sus, până să le fixezi, ţopăie un pic :D cât să se aşeze materialul bine sub fundul copilului. Şi strânge cu încredere :D. Dacă e prea strâns îi poţi da drumul f uşor imediat (şi oricum n-o să sugurmi copilul sau ceva), dacă e prea larg e greu tare să îl strângi fără să desfaci bretelele de tot.

Copilul trebuie să stea lipit de tine măcar până la piept.

Eu zic că în 2-3 încercări în faţa oglinzii reuşeşti.

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 25, 2009 2:50 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Apr 13, 2009 2:55 pm
Mesaje: 25
Localitate: Baia Mare
Multumesc de sfaturi Diana si Claudia.
Am legat-o mai sus si mi-am dat seama ca se poate :D desi inainte am avut impresia ca nu pot 8-} Problema e ca ma apasa prea tare pe umeri si pe stomac. Mi-e incomod sa o port mai mult de cativa pasi :-?

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 25, 2009 4:09 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
Miha, e foarte important sa nu faci nodul sub fundul copilului, sa mergi cu bretelele de jos inca o data, sa ii treaca pe sub genunchi. În felul ăsta, strângi bretelele bine pe umeri şi apoi , în momentul în care le-ai încrucisat peste fundul copilului, ele nu mai alunecă şi tu le poţi lega lejer în talie, nu e nevoie să te sugrumi :D

Însă să ştii că şi eu am o senzatie ciudată cu mei-tai-ul, mai ales când îl port în spate. Cumva că prea mult din greutate vine p eumeri si prea puţin pe spate. Personal mi se pare incomparabil mai ok slingul.
Am pus pe seama faptului ca era d prea greu, chiar sunt curioasă să văd ce mai zic fetele care au purtat mei-tai. Am încercat şi cu bretele cu vatelină, senzaţia a fost la fel. Dar chiar nu m-am gândit că ar putea fi incomod pentru copii mai mici :-S

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Aug 26, 2009 7:28 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Apr 13, 2009 2:55 pm
Mesaje: 25
Localitate: Baia Mare
Diiana asta e si impresia mea, ca greutatea ei e pe umerii mei mai mult. Nodul il fac in fata si fac un X peste fundul ei.

_________________
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România