attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:35 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Sâm Dec 13, 2008 11:28 pm        Subiectul mesajului: La ce trebuie sa fie atenti parintii ... 
Neconectat
Sefa=Christa
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:16 am
Mesaje: 1439
La ce trebuie să fie atenţi părinţii atunci când cumpără dispozitive de purtat sugarii


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 05, 2009 11:07 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Sefa=Christa
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:16 am
Mesaje: 1439
Am scris tocmai pe parinti.com, scriu si aici:

Era vorba de o mama care zicea ca are asa ceva:
http://static.getseoshop.com/image/0000 ... drager.jpg

si "Am si eu o intrebare, clasicul portbebe nu mai e la moda? Intreb sincer pt. ca am unul si bebelusul e topit dupa el.."

I-am aratat doamnei Kirkilionis poza, si asta mi-a scris:
Citat:
Imaginea pe care am vazut-o este constructia gresita tipica, la care se renunta gratuit la posibilitatea de a "lucra" profilactic contra unei displazii. Este neindicat, insa nu este o catastrofa absoluta, mai ales daca copilul are mai mult de patru luni (e-alice scria pe 23 sept. ca are o luna: http://www.parinti.com/modules.php?name ... ht=#973002) si nu prezinta probleme evidente ale soldului. Si totusi se recomanda parintilor sa nu foloseasca aceasta piesa, mai ales la plimbari mai lungi, insa decizia e pana la urma in mana parintilor. Nu putem decat sa le oferim informatiile corespunzatoare. Purtatul in brate nu este o alternativa, deoarece copilul nu poate fi purtat astfel decat scurt timp.


Nu traduc tot ce mi-a scris, ca nu am nici timpul nici dispozitia necesare, insa inca un citat (scuzati eventualele schiopatari din limba, e ora tarzie si nu mai sunt in stare sa si cizelez traducerea):
Citat:
Eu pledez pentru a-ti purta copilul atat de des cat ti se pare pozitiv. Si aici spun si ca fiecare minut e important, adica si daca parintii pot/vor sa isi poarte copilul poate doar 15 minute pe zi, este important sa o si faca. Aceasta afirmatie nu are in niciun caz de a face cu niciun fel de dispozitive de purtat. Mai degraba subliniez faptul ca si copiii care nu sunt purtati sunt copii fericiti, daca au parte de o cantitate suficienta de apropiere fizica necesara pentru dezvoltarea lor personala, egal cum, adica si fara a fi purtati.

Un dispozitiv de purtat prost este si ramane o posibilitate proasta, si in mod normal nu vad nicio necesitate de a utiliza un dispozitiv de purtat prost. In final exista dispozitive de purtat bune, si daca e vorba de parinti responsabili, acestia nu vor folosi dispozitive de purtat proaste. Gasesc pur si simplu complet inutila discutia daca sa se foloseasca dispozitive de purtat proaste. Daca parintii - dupa ce au cumparat un dispozitiv prost de purtat - nu isi pot permite alt dispozitiv de purtat, le-as imprumuta una din esarfele (adica wrap-urile) mele. Dar aceasta este solutia mea personala.


Informatie:
Dr. Evelin Kirkilionis a studiat biologia la Universităţile Kaiserlauten şi Freiburg. Lucrarea ei de doctorat este dedicată etologiei umane, cu accent pe comportamentul copiilor. După încheierea studiilor a luat parte la diverse proiecte atât în ţară cât şi în străinătate, având posibilitatea să studieze deseori şi în Africa. Este co-fondator al "Grupului pentru studierea etologiei umane" (FVM). Această asociaţie de cercetare independentă prelucrează date de actualitate despre probleme legate de dezvoltarea umană. Unul dintre scopurile declarate ale acestei asociaţii este de a face cunoscute rezultatele acestor cercetări şi de a le prezenta unor persoane şi instituţii de referinţă. Prin intermediul unor cursuri de pregătire, unor prelegeri şi workshop-uri, FVM încearcă să prezinte rezultatele cercetărilor către profesori, educatori, psihiatri specializaţi pe copii, asociaţii de moaşe, grupuri de suport pentru alăptare ori chiar în diverse universităţi.

Eu dau informatiile mai departe. Am subliniat ce mi s-a parut mai important, si cum zice si doamna Kirkilionis, decizia e in mana parintilor, asa ca fiecare hotaraste ce face cu informatia primita.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 06, 2009 10:09 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Sefa=Christa
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:16 am
Mesaje: 1439
Azi am si actualizat traducerea de mai sus, am primit o versiune noua a articolului, in care sunt descrise mai exact desenele din articol (sagetile au fost numerotate).

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Sep 02, 2010 4:59 pm        Subiectul mesajului: Re: La ce trebuie sa fie atenti parintii ... 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
Citat:
Admin
Am scris tocmai pe parinti.com, scriu si aici:

Era vorba de o mama care zicea ca are asa ceva:
http://static.getseoshop.com/image/0000 ... drager.jpg

si "Am si eu o intrebare, clasicul portbebe nu mai e la moda? Intreb sincer pt. ca am unul si bebelusul e topit dupa el.."


=)) eu eram aia cu intrebarea de baraj. Marsupiul e de mult la gunoi, recunosc ca am pastrat clapetele ca m-am gandit ca sunt de folos la ceva... :P (zic asta ca mi-au mai spus mamici ca au aflat ca port bebeul nu e bun si "l-au dat mai departe" 8-} )

"multumesc pe aceasta cale" Christei, dar si celorlalte fete de pe mei taiurile parintilor.com, ca m-au ajutat in a-mi purta copilul bine si cu dragoste pana la aceasta frumoasa varsta.... Anuntam ca nu ne oprim aici. Cred ca se va da jos de pe mine dupa ce o sa-mi depaseasca greutatea =))

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România