attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:13 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Sâm Iun 11, 2011 6:44 am        Subiectul mesajului: Re: Conceptul Continuu 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:45 pm
Mesaje: 1169
Yahoo Messenger: neacsu_ac
Localitate: Cluj Napoca
fetelor, daca aflati de vreo editura dispusa sa publice cartea, spuneti-i ca exista varianta tradusa in limba romana ( o are si Allamarine -pentru momentele cand eu nu-s pe-aici). trebuie numai sa cumpere dreptul de autor.

Va >:D<

_________________
Claudia,
mamica pentru
Imagine
si
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iun 13, 2011 9:35 am        Subiectul mesajului: Re: Conceptul Continuu 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iun 11, 2011 4:40 pm
Mesaje: 325
Site web: http://maruntisuri-aiurite.blogspot.ro/
Localitate: Bucuresti
Eu am sa sugerez o editura unde am lucrat eu cu multi ani in urma.
Ce-i drept am pierdut contactul definitiv cu directorul ei si nu am idee cine mai lucreaza, vechea trupa a plecat dupa mine... acum cu riscul de a face reclama editurii dar eu cred ca daca ar putea lua legatura cu ei poate are bafta.

Editura Tritonic

Adresa noastra: Str. Coacazelor nr 5 sect 2 cod 022651 Bucuresti
Tel/Fax: 021/242.73.77, 021/242.54.09 sau 021/240.32.28
Secretariat:
editura@tritonic.ro
P.R./ Marketing:
promovare@tritonic.ro

Neaparat sa i-a legatura doar cu Bogdan Hrib si poate sa spuna ca i-a recomandat o fosta colaboratoare a editurii de pe vremea cand editura era in Teiul Doamnei cu sediul si tipografia laparterul blocului;)

Multa bafta

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Iun 16, 2011 8:35 am        Subiectul mesajului: Re: Conceptul Continuu 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 19, 2009 10:01 am
Mesaje: 697
Localitate: Timis
Hello
Am vesti care s-ar putea sa fie bune. :D

Un prieten cu tipografie urmeaza sa obtina autorizatii pentru editura, deeeeci cred ca am gasit. Problema e ca actele sunt gata numai dupa 11 iulie.

Acum eu pot sa dau si un pret estimativ. Trebuie sa-mi spuneti voi nr. de pagini. Cum sa fie formatul? A4? A5? Coperta color? Sa va faca si grafica pentru coperta? Numarul de bucati?

Astept raspuns. :)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Iun 16, 2011 4:45 pm        Subiectul mesajului: Re: Conceptul Continuu 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
ana_bela scrie:
Acum eu pot sa dau si un pret estimativ. Trebuie sa-mi spuneti voi nr. de pagini. Cum sa fie formatul? A4? A5? Coperta color? Sa va faca si grafica pentru coperta? Numarul de bucati?

Umm, pret estimativ pentru ce? Eu cred ca pe Claudia o intereseaza o editura care sa publice in regie proprie, adica pe banii editurii, nu ai Claudiei, si format A4 pentru o asa carte e mult prea mare, mai degraba A5 sau chiar mai mic (dar nu A6, ci ceva intre). Sau te-am inteles pe tine gresit? :>

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 17, 2011 11:28 am        Subiectul mesajului: Re: Conceptul Continuu 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:45 pm
Mesaje: 1169
Yahoo Messenger: neacsu_ac
Localitate: Cluj Napoca
Format A5, 210 pagini, 500 exemplare la prima strigare si publicare in regia lor Cu vre-o poza pe coperta, poate chiar cea de pe coperta lor...
....ca eu n-am obtinut dreptul de autor sau copyright siiii in regie proprie poate as avea bani(cu familie cu tot) si chiar editura sa publica tot cate 100, daaaaaar inca n-am acordul barbatului:(
Tinem aproape

_________________
Claudia,

mamica pentru

Imagine

si

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 17, 2011 12:08 pm        Subiectul mesajului: Re: Conceptul Continuu 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 19, 2009 10:01 am
Mesaje: 697
Localitate: Timis
Publicare in regia lor inseamna ca ei vor supporta toate costurile? Adica inclusiv tiparirea?
Stai sa intreb cam cat ar costa doar tiparul.


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 17, 2011 12:47 pm        Subiectul mesajului: Re: Conceptul Continuu 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
Claudia, felicitari pentru traducere! :imbratisare:
E o carte superba, va avea vanzare mare cred eu..deci posibil ca multe edituri sa fie interesate de publicarea ei. Scrie un fel de scrisoare de intentie, fa o scurta prezentare a cartii si propune o marilor edituri (Humanitas, Polirom (eu cred ca se incadreaza perfect la polirom, au o intreaga colectie adresata studentilor facultatilor de psihologie, sociologie, jurmalism etc) etc)
Din cate stiu editura suporta toate costurile, platesc si dreptul de autor, se plateste si traducatorul normal....banii ii vor recupera din vanzari...

Toate mail urile de contact se gasesc pe net, de la toate editurile
Uite Polirom de ex
http://www.polirom.ro/despre-noi/contact/

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 17, 2011 1:09 pm        Subiectul mesajului: Re: Conceptul Continuu 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
a, si nu trimite manuscrisul editurilor, te poti trezi ca "vor fura" traducerea fara nici o recunoastere a meritelor tale. Trimiti doar scrisoare de intentie, scurta prezentare a cartii, si eventual 10 pagini pentru a se convinge de calitatea traducerii. Restul, dupa ce semnezi contractul. :D

si adaug
daca scopul e ca aceasta carte sa ajunga in mana la cat mai multe mamici, sa influenteze pozitiv cat mai multe vieti...atunci chiar ca i important sa fie publicata de o editura puternica. Editurile astea au contracte/contacte cu mai toate librariile/lanturile de librarii, va avea sansa sa ajunga inclusiv in oraselele de provincie, sa fie promovata fiind pusa in vitrina, pusa separat pe masa de noi aparitii editoriale, sa i se faca vreo cronica in emisiunile speciale la TV, sa fie vanduta pe o gramada de site uri online (unde editurile imp au si bannere cu ultimele lor aparitii pe site urile astea) . Si apoi sunt sigura ca toate fetele de aici cu bloguri minunate vor promova cartea.

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 17, 2011 11:00 pm        Subiectul mesajului: Re: Conceptul Continuu 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 19, 2009 10:01 am
Mesaje: 697
Localitate: Timis
Seara buna
Cam atat ar costa tiparirea cartii in 500 de exemplare. Asa am primit mail-ul, asa-l transmit si eu.

"1. Carte format A5, 210 pag, interior 70 gr offset, tipar negru, brosata, coperta laminata carton - tipar color.
Tiraj: 500 buc.
Pret: 12,00 lei + TVA/ buc


Plata: 50% avans - 50 % la livrare.


Termen de executie 14 zile lucratoare.
Pretul nu include tehnoredactare."

Acuma, de voi gasiti o editura care sa o tipareasca pe banii lor, cam astea ar fi costurile de tiparire. Macar aveti idee cam cat ar costa.

Eu ma mai gandeam si la varianta cu sponsori. Adica suntem multe aici care ar putea gasi sponsori ce ar putea sa sprijine tiparirea cartii si pentru o firma nu e foarte greu sa dea cateva sute de lei.

Apoi ar mai fi varianta cu mai putine exemplare, care se vor vinde foarte repede on line.

Cam astea ar fi ideile mele in ipoteza in care nu gasiti o editura care sa publice cartea pe banii lor.

Oricum, eu astept cu mare interes varianta in limba romana. Deja am o persoana careia mi-ar placea sa i-o daruiesc si care sigur ar savura-o, daca nu a facut-o deja. :)


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Iun 18, 2011 12:49 am        Subiectul mesajului: Re: Conceptul Continuu 
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
ana, multam ca te-ai interesat, dar alea-s preturi de tipografie, nu de editura. :-)
M-am uitat de curiozitate la books on demand (bod.de), acolo costa la un model 400 euro publicatul, 2 euro/luna faptul ca iti tin datele la dispozitie, daca vrei si ca e-book costa 99 euro in plus, daca vrei sa tiparesti cartile ca sa le vinzi tu, si comanzi peste 200 carti, costa bucata 5,72 euro (6,12 incl. TVA). O editura preia toate cheltuielile legate de tiparit, lectorat, se ocupa de drepturile de autor, cum zicea alinutza primeste si traducatorul niscavai bani etc.

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Iun 18, 2011 8:14 am        Subiectul mesajului: Re: Conceptul Continuu 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 19, 2009 10:01 am
Mesaje: 697
Localitate: Timis
Io v-am zis ca omu n-are inca editura. :)
Acu asteapta actele.
Si nu ma mira faptul ca prin alte parti costa mai putin sa tiparesti. :D


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iun 21, 2011 1:07 pm        Subiectul mesajului: Re: Conceptul Continuu 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 12, 2009 3:40 pm
Mesaje: 28
Localitate: Brno, Cehia
Cautam un link despre Liedloff pe Internet ca sa-l dau cuiva si am intrat pe pagina http://www.continuum-concept.org/

Nu stiam ca a murit:(((..http://www.continuum-concept.org/news.html

M-am intristat si dup-aia mi-am dat seama ca n-am de ce...a schimbat viata atator oameni prin cartea ei....simteam nevoia sa va zic...

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iul 29, 2011 8:38 am        Subiectul mesajului: Re: Conceptul Continuu 
Neconectat

Membru din: Joi Feb 19, 2009 10:01 am
Mesaje: 697
Localitate: Timis
Ce se mai aude cu cartea? Ati reusit ceva?
Tare mi-as dori s-o citesc in limba romana, ca sa o rumeg mai bine. :)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 03, 2012 7:20 pm        Subiectul mesajului: Re: Conceptul Continuu 
Neconectat

Membru din: Sâm Dec 31, 2011 2:53 am
Mesaje: 52
Localitate: Cluj Napoca
Am gasit undeva :-S , nu mai stiu unde, citatul acesta din cartea ei si m-a marcat profund...mi s-a zbarlit parul pe mine citindu-l si recitindu-l. E vorba despre ceea ce simte bebe cand se trezeste noaptea:

"He awakes in a mindless terror of the silence, the motionlessness.
He screams. He is afire from head to foot with want, with desire, with
intolerable impatience. He gasps for breath and screams until his head
is filled and throbbing with the sound. He screams until his chest
aches, until his throat is sore. He can bear the pain no more and his
sobs weaken and subside. He listens. He opens and closes his fists. He
rolls his head from side to side. Nothing helps. It is unbearable. He
begins to cry again, but it is too much for his strained throat; he soon
stops. He waves his hands and kicks his feet. He stops, able to suffer,
unable to think, unable to hope. He listens. Then he falls asleep again."

:o
si noi am fost probabil (eu, una, sigur) lasate sa plangem pana la epuizare.... :(

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 03, 2012 7:27 pm        Subiectul mesajului: Re: Conceptul Continuu 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
ana_bela, eu daca nu ma insel, stiu ca Claudia a tradus toata cartea, caut-o pe ea in privat

lioness, citatul lasat de tine e din Alice Miller, preluat de Jean Liedloff in cartea sa, tot asa, daca nu ma insel

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România