attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 9:12 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Oct 09, 2008 10:49 am        Subiectul mesajului: Copiii mai mari 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
vad ca majoritatea aveti copii mititeti, Emi are o fatuca mai mare, si cu mine, pe Sofia.
Si nu prea gasesc articole despre copiii maricei, evtl gasesc despre bullies etc, ceea ce la noi nu e cazu.

Eu pe Sofia am crescut-o nelasand-o sa planga niciodata, intotdeauna am incercat sa anticipez ce a vrut, pana la 2 ani jumate spre 3 nu am avut niciun fel de probleme cu ea.
Dar in jurul acestei varste a inceput sa loveasca, de fapt sa ne loveasca, si sa devina din ce in ce mai furioasa, are o f slaba gestiune a propriei furii, desi stapaneste un vocabular mai mult decat perfect, ar putea (si imi comunica dupa criza) exact ce a deranjat-o, cu mare acuitate.
Dar mi se pare ca totusi la 6 ani nu mai poti face crize de copil mic (ea nu le-a facut pana la 4 ani, ma refer la trantit pe jos etc etc etc). Nu mai poti in sensul de "se poate rezolva si altfel", adica ma gandesc eu ca la inteligenta ei ar putea verbaliza in loc de exterioriza violent. Mi-e frica, sincer, sa nu cumva sa devina mai prostuta din cauza ca lasa emotiile negative sa primeze, ceea ce ii blocheaza ratiunea. Nu frica in sensul de "aoleu, nu mai ia premiul Nobel", ci pt ea, pt armonia ei interioara.
Si totusi...

Acu 2 zile a mers la pian prima data dupa vacanta, toate bune si frumoase....dar cand a juns in curtea scolii a declarat ca ii e somn si nu vrea sa faca lectie. Sotul a zis, perfect, nu facem lectie, dar mergem dam doamnei florile, o pupam, povestim despre vacanta si mergem acasa.
Cu greu a urnit-o din masina....pt ca ajunsa in clasa sa faca o adevrata criza de furie, cu lovit sotul, de saraca doamna a zis sa nu o mai forteze si sa o duca acasa.

Acuma, profa e o femeie extrem, de desteapta si deschis, asta trebuie neaparat mentionat. Are si experienta din pacata cu propria fata, care are mari probleme, deci e f buna psiholoaga.
Pe Sofia nu a fortat-o niciodata, maxima blandete, bunatate, etc etc. Mi-a fost si mie profesoara in liceu si e extraordinara.

E, si ajunsi acasa am luat-o la descusut. Trebuie sa spun ca toata ziua fata a fost agitata si nervoasa. Sotul la fel (asta a fost f rau zic eu)

I-am propus sa nu mai mearga la pian daca e prea obosita, a plns ca ea vrea pian. I-am propus sa fac eu cu ea acasa, sau sa aducem pe o prietena tanara si rabdatoare (adriana, diana o cunoaste), nici asta nu a vrut. Ea vrea pian cu doamna, dar i se face somn si sa gasesc eu o solutie. Ce solutie sa gasesc cand ora nu se poate face decat marti si joi la unu sau unu jumate, asta e sg orar posibil, doamna avand situatia aceea acasa nu poate veni la noi.

A ramas, cu buna intelegere, ca azi merge exact ca sa povesteasca din vacanta si atat, daca e sa intrupem macar sa fie pe o imagine mai buna.
Vorbind cu profesoara la telefon, ea e de parere ca sofia a intrat in panica. E adevarat ca ea vrea sa fie perfecta si pianul e ceva greu, nu merge doar cu mintea, trebuie munca fizica, de finisare, ea ar vrea sa ii iasa imediat. Copilul meu face inmultiri, ii merge mintea brici, si are impresia ca daca a rezolvat in cap, trebuie sa o asculte si mainile imediat, ori la pian nu e asa de usor, trebuie sa iti faca placere si manualitatea, lucrul cu materia.

Acu, problema mea nu e ca n-a facut fata la pian dupa gradi, asta e normal, usor de inteles.
Dar de ce nu face fata emotional, de ce nu reuseste sa nu se exteriorizeze asa violent la 6 ani. E totusi mare , ar trebui sa coopereze cand vede ca celalat e dispus sa dea de la el. (in cazul nostru, sotul a zis imediat, bine, esti obosita, NU facem lectie, doar ducem florile si o vedem pe doamna )


m-am intins ca o placinta....

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Oct 09, 2008 10:27 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Sabina, :imbratisare:
Nu stiu sa spun mai multe, doar doua lucruri vizavi de ceea ce povestesti:
1. Mi-a ramas in minte puternic ceea ce spunea odata Gazzella. Nu putem nega faptul ca copiii nostri traiesc atat emotii pozitive, cat si negative; e firesc ca acestea sa fie manifeste, iar Sofia e un copil liber, care se manifesta asa cum simte, cand e fericita, mahnita, furioasa ori exuberanta. Inteleg ca sunt momente in care ai vrea sa se stapaneasca si sunt convinsa ca va veni si aceasta etapa in viata ei. Poate in momentele absolut calme, discutand cu ea despre momentele mai furtunoase, i-ai putea propune sa faca cu sine un exercitiu de stapanire a furiei; crezi ca ar merge? Ai putea sa-i propui un pas mic: de exemplu, in momentul in care ii vine sa tipe, sa numere pana la 5 si apoi sa se apuce de treaba (scuze pentru exemplul idiot, vei sti tu ce pas mic sa parcurgeti impreuna), urmand ca data urmatoare sa progresati, fara a ignora pasul facut anterior.
2. Si pe Matei il apuca din cand in cand plansul, scrasnitul din dinti, privitul printre gene,tipetele (nu loveste). Imi povsteste printre lacrimi motivul furiei si facem cumva sa fie bine. Mai rau e cand intervine tatal lui, pentru ca nu are rabdare sau disponibilitate sa il inteleaga si se ratoieste la el, incitandu-l si mai mult. Ba mai mult decat atat, ii si interzice sa tipe sau sa isi manifeste furia in vreun fel si cred ca lucrul acesta ii face mai mult rau. (Matei are 4 ani si jumatate)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Oct 09, 2008 10:47 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
Somnorici, multumesc mult.
Si la noi fratele mai mare al sofiei o contreaza exact cand e in criza si asta nu e bine.
Noi discutam despre momentele ei de furie, dar uite ca nu am propus exercitii, ma voi gandi la asta >:D<
I-am explicat odata cand m-a intrebat despre razboiae ce se intampla, cum oamenii cred ca orin rau vor obtine ceva bun, si ca de fapt se obtine ceva si mai rau, si a parut ca intelege dpdv logic, acuma, na...:)

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Oct 10, 2008 10:56 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Sabina, cam aceeasi teama de esec are si Teo. Mai ales cu pianul. A depasit problema. Nu pianul era, ci cred ca asteptarile noastre ca parinti pe care ea le interiorizeaza - crede ca vrem sa fie perfecta si posibil ca noi chiar sa ii transmitem inconstient acest mesaj. Mai ales pt ca nu am lasat-o sa greseasca, intervenind noi ca totul sa iasa bine.(bine in varianta noastra!)


Cand s-a nascut Filo, Teo avea 7 ani si jumatate. Dupa cateva luni nu a mai vrut pian (filo s-a nascut la inceputul vacantei de vara), nu a mai avut chef de lectii care au devenit brusc f grele. Eu am interpretat asta ca fiind strigatul - Filo e mica, nu poate canta la pian si merge la scoala. Daca fac ca ea si eu sunt mica, si eu sunt iubita cum e Filo. Deci - Mamaaaaaaaaaa! Sunt mica, iubeste-ma!

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Oct 11, 2008 7:25 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Mai 26, 2008 8:30 pm
Mesaje: 143
Sabina, cu un oarecare grad de furie m-am confruntat si eu la fetita mea, sau plans de neconsolat. Pentru ca acestea doua sa se intample, am observat ca sunt necesare minim doua conditii:
- ca ea sa fie foarte obosita
- ca eu sa nu reusesc sa ii transmit pe deplin faptul ca ii inteleg si accept motivele de suparare.

Pe vremea cand Roxana mergea la gradinita, am observat ca era extrem de obosita in primul trimestru, pana isi intra putin in ritm. Aparent era Ok, dar adormea saraca pe oriunde avea ocazia sa stea in fund 2-3 minute. Asa ca la intoarcerea acasa o lasam in fata televizorului, doar un pretext pentru a o face sa stea pe canapea, pentru ca dupa 2-3 minute sa adoarma profund. Dar la inceput m-a mirat asta foarte tare, pentru ca nu parea obosita! Era activa, era exuberanta ca de obicei, iar cand o intrebam daca vrea sa doarma refuza mereu.
Chiar si in clasa 1 o aduceam acasa cu masina pe un drum lung, pentru ca intotdeauna adormea, iar apoi ma plimbam cu masina vreo jumatate de ora prin oras ca sa mai apuce sa se odihneasca putin.
Deci ia in considerare si faptul ca si Sofia ar putea sa fie foarte obosita dupa gradi, si poate lectia de pian nu e la o ora tocmai potrivita. Sambata doamna nu tine lectii?

Mai ziceam mai sus ca uneori nu reusesc sa transmit prea bine faptul ca imi pasa cu adevarat de sentimentele ei, si ea are nevoie mare de asta. Cand sunt situatii din astea trebuie sa las totul balta, sa ma concentrez asupra ei 100%, sa am grija deosebita la tonul vocii, la tot ce inseamna comunicare non-verbala. Si cand in fine reusesc sa ii transmit ca empatizez cu ea pe deplin, atunci se linisteste si plansul devine mai... vindecator, sa spun asa. De unde la inceput e vorba de un plans dureros, suparat, frustrat, intens, dupa ce reusesc sa-i arat ca sunt una cu ea si durerea ei, plansul ei se transforma intr-unul mai linistit, care curata, care alina. Si apoi putem sa trecem la discutii, la rationalizari, la strategii, la explicatii, sa vedem cum putem ca pe viitor sa discute cu calm si cu incredere, sa se simta libera sa imi spuna tot ce o deranjeaza, stiind ca eu sunt acolo pentru ea, ca nu ii minimalizez parerile si sentimentele, ca nu rad de ideile ei, ca nu glumesc pe seama ei.

Am observat ca la varsta asta e foarte usor ca din nimic... poate dintr-o gluma in familie sa ajungem la drama... ca daca ieri radeam impreuna de unul sau de altul dintre noi, astazi a devenit mai susceptibila si nu mai accepta unele glume, daca ieri puteam sa ii vorbesc despre un anume subiect in timp ce spalam vasele, azi la celasi tip de discutie trebuie sa ma asez la nivelul ei si sa o privesc in ochi... cresc fetitele noastre! :x

As vrea sa te intreb...sper sa nu te superi... Stiu ca pianul e important pentru tine, dar esti foarte sigura ca e la fel de important si pentru Sofia? Adica ma intreb daca nu cumva ea iti spune tie ceea ce tu vrei sa auzi, si anume ca ii place pianul, cand de fapt nu e asa, si de aici si conflictul... pentru ca oarecum problema pe care ti-a dat-o pare fara rezolvare, si ma gandesc ca asa a si intentionat Sofia: "Ea vrea pian cu doamna, dar i se face somn si sa gasesc eu o solutie"... cumva, parca e o mutare la sah... :)
Tu esti pregatita sa ii spui, cu sinceritate si din adancul inimii: "Uite, daca nu vrei la pian eu nu ma supar, vreau sa te las pe tine sa alegi..."?


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Oct 11, 2008 8:36 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
nu pot acuma sa stau, e gh in brate, dar da, i-am spus ca din toata inima nu ma supar daca nu vrea la pian, ca sa faca numai si numai daca isi doreste ea

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 14, 2008 4:39 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Mai 26, 2008 8:30 pm
Mesaje: 143
Sabina scrie:
nu pot acuma sa stau, e gh in brate, dar da, i-am spus ca din toata inima nu ma supar daca nu vrea la pian, ca sa faca numai si numai daca isi doreste ea

Super! Atunci asta poti s-o tai de pe lista de cauze posibile :)


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România