attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 12:13 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Oct 20, 2009 10:56 pm        Subiectul mesajului: Atrocious Advice from "Supernanny" 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 26, 2009 1:58 pm
Mesaje: 1162
Site web: http://lotiunidecorpsolide.blogspot.com/
http://www.alfiekohn.org/parenting/supernanny.htm
mi-a placut foarte mult articolul asta
ma intreb daca emisiunea e vazuta drept entertainment (si telespectatorii se uita, de pilda, ca sa se simta bine ca "ai lor nu sunt asa") sau sunt parinti care pun in aplicare respectivele tactici cu ai lor copii.
am mai auzit si replica: in mod normal nu e nevoie, "dar astia sunt cazuri disperate"
thoughts?


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Oct 21, 2009 12:26 am        Subiectul mesajului: Re: Atrocious Advice from "Supernanny" 
Neconectat

Membru din: Sâm Sep 13, 2008 2:25 pm
Mesaje: 250
vanilla_baby scrie:
http://www.alfiekohn.org/parenting/supernanny.htm
mi-a placut foarte mult articolul asta
ma intreb daca emisiunea e vazuta drept entertainment (si telespectatorii se uita, de pilda, ca sa se simta bine ca "ai lor nu sunt asa") sau sunt parinti care pun in aplicare respectivele tactici cu ai lor copii.
am mai auzit si replica: in mod normal nu e nevoie, "dar astia sunt cazuri disperate"
thoughts?


eu mi-am spus parerea aici, pe scurt ca si Sandra. viewtopic.php?t=1339&postdays=0&postorder=asc&&start=15

si da am auzit si replica cu cazurile disperate unde nimic altceva nu mai da rezultate decat dresajul animalelor.... foartre trist si ce mi se pare si mai trist este ca aceasta ineptie este mediatizata atat.


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Oct 25, 2009 12:35 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 26, 2009 1:58 pm
Mesaje: 1162
Site web: http://lotiunidecorpsolide.blogspot.com/
Sandra scrie:
Citat:
btw, am observat o tendinta a practicii metodelor lui supernanny prin romania. eu nu sunt de acord cu mare parte din aceste solutii, dar am observat foarte multa lume entuziasmata. acolo au acel naughty step/spot, poate s-au inspirat de acolo?


Nu cunosc decat tembelele emisiuni de pe aici (pe care, in practica mea pentru FamilyLab am fost "nevoita" sa le analizez)

Le gasesc efectiv periculoase pentru sanatatea familiei. Imi pare rau de atata radicalitate, dar asta e parerea mea.

si totusi, uite ce bunatati gasim in reviste populare / siteuri pentru parinti
Citat:
• Mama cu tata dorm in acelasi pat si el are patul lui. Nici daca se imbolnaveste nu faci rabat de la aceasta regula! Te deplasezi tu la patul copilului si nicedum nu il aduci pe el in patul vostru.
• Pedeapsa pentru circul pe care il face in magazin cand nu vrei sa-i cumperi o jucarie este tocmai neachizitionarea ei, nicidecum contrariul.
• Daca nu colaboreaza la imbracat, il lasi dezbracat unu-doua minute, sa simta ce e frigul.• Daca nu se comporta civilizat la joaca, a doua zi nu mai merge in parc.
• Nu e gata la timp pentru plecarea in excursie? Anulati totul pana demonstreaza contrariul.
• A depasit ora de culcare din cauza televizorului? Nu mai are acces o saptamana.
Nota Articol publicat in revista "Mami" : Ioana Scorus, psiholog


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Oct 25, 2009 8:55 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
X-( mda, si e de ajuns sa arunci un ochi pe ici pe colo, ca sa vezi cite persoane urmeaza acest tip de sfaturi fara nici o urma de reflectie, fara sa-si puna nici o intrebare


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Oct 25, 2009 9:46 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Astferl de sfaturi sunt emanatia climatului in care traim. Confortul personal e valoare suprema, asa ca nici macar propriul copil nu are voie sa atenteze la el. Ne miram de ce se razboiesc adolescentii cu proprii parinti - nu ar trebui sa ne mire pentru ca parintii au avut grija sa ii invete de mici ca se afla de cealalta parte a baricadei.

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 26, 2009 11:03 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Supernanny... Ian să vedeţi cum apare ea referită în ditamai cotidianul canadian: "[...] parenting gurus ranging from Dr. Phil to Supernanny Jo Frost have insisted that a misbehaving child should sit still and apart, using the formula of one minute for every year of age." (Parenting strategies: It's time out for time outs)

Parenting guru... Adică nu oricine, ci ditamai somitatea în domeniu. (Aproape că mi-e teamă să întreb cine e Dr. Phil ăsta.) Iar dacă citiţi şi comentariile la articol vă puteţi face o impresie şi mai clară despre cum se pune problema pe meleaguri nord-americane...

A.M.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Oct 26, 2009 11:22 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 26, 2009 1:58 pm
Mesaje: 1162
Site web: http://lotiunidecorpsolide.blogspot.com/
Aaaah.. Dr Phil...acest Cristian Andrei al americanilor (seamana si la "freza" :ranjet1: ). E super mega popular in State, mai ales de cand apare la Oprah in emisiune.. deci iti imaginezi


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 27, 2009 12:16 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
http://www.drphil.com/


Want to know how well you are parenting your children? Take Dr. Phil's test by answering true or false to the following questions
Part One

1. My children can predict the consequences of their actions with a high degree of accuracy.

2. My children know they have to perform certain things they don't want to do in order to get access to things they do want to do.

3. My partner and I present a united front regarding rules and discipline to our children.

4. I adjust my communications to my child to his/her level of understanding, taking his/her age into account.

5. I am friendly and loving with my children yet I have established myself clearly as a respected authority figure in their lives.

Part Two

1. I choose rewards and punishments based on what works.

2. I reward my child for good behavior.

3. I parent without guilt.

4. I am sensitive to not over-scheduling my child.

5. I render discipline without anger.


Scoring: If you answered "false" to any questions in part one or part two, there are things you can do to more effectively discipline your child.


si alta de incredere

Treating Children as Small Adults
Although you want your children to know that they are heard, you shouldn't make the mistake of letting them have an equal say in the rules of the household. This is a parent/child relationship, not a democracy. As children get older, parents can explain the reasoning behind their decisions.

Inappropriate Punishment
The punishment should be a natural and logical consequence of the punishable behavior. If the punishment isn't fair, you can lose the opportunity to "teach" your child through the act of disciplining because your child's focus will be on the unfair punishment.

Il cheama cu Dr in fata, are site, e la TV, il stie toata lumea e ....mare, mare de tot .....

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 27, 2009 1:07 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
mai, sincer vorbind, luand in calcul nr de pers influentate de oprah&dr phil, plus 'curentele' clasice de parenting, nu i chiar asa rau. nu e bun :D dar, punand in balanta mai multe, nu e nici rau rau :D

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 27, 2009 1:14 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 26, 2009 1:58 pm
Mesaje: 1162
Site web: http://lotiunidecorpsolide.blogspot.com/
hahahaha
jesus, are they serious?
Citat:
My children can predict the consequences of their actions with a high degree of accuracy
I am friendly and loving with my children yet I have established myself clearly as a respected authority figure in their lives.

asta m-a dus cu gandul la copiii aia din The Sound of Music, la inceput, stiti filmul nu? cum stateau aliniati si raspundeau la comenzi din fluier


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 27, 2009 7:14 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
care ar fi problema? mie mi se pare cazul ideal.
eu cred ca atunci cand tu esti aiurea nu reprezinti autoritate pt copii.
Dar un parinte iubitor, care nu se enerveaza, nu-i loveste, ii intelege, ii alina....va fi respectat, pt ca asta inteleg copiii prin comportament normal.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 27, 2009 10:13 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 26, 2009 1:58 pm
Mesaje: 1162
Site web: http://lotiunidecorpsolide.blogspot.com/
Sabina, tu ce intelegi prin "a reprezenta autoritate" si "a fi respectat"?
Personal, esti de-acord cu (pre)stabilirea unui set de reguli si a unui sistem de pedepse si recompense?


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 27, 2009 10:39 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
raspund eu
cat is foarte mici ei trebuie sa stabileasca norma, regula in ceea ce-i priveste somnul, alimentatia, in ceea ce tine exclusiv de ei

cand cresc binisor stabilesc si eu unele reguli, una la care tin e: "nu se intra incaltati in casa"

in rest, asta cu recompensa si pedeapsa e rau mirositoare

in italiana exista doi termeni care se refera la autoritate

autorevole si autoritario

autorevole e figura care se impune firesc, fara presiuni pe care copilul o recunoaste cu admiratie, veneratie chiar

autoritario e figura care se impune din, cu frica pe care copilul o recunoaste constrans de teama repercursiunilor pe care le-ar putea avea o eventuala iesire din setul de reguli stabilit de figura autoritaria

super nany propune cultivarea celei din urma

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 27, 2009 11:07 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 26, 2009 1:58 pm
Mesaje: 1162
Site web: http://lotiunidecorpsolide.blogspot.com/
Andreina scrie:
cat is foarte mici ei trebuie sa stabileasca norma, regula in ceea ce-i priveste somnul, alimentatia, in ceea ce tine exclusiv de ei
cand cresc binisor stabilesc si eu unele reguli, una la care tin e: "nu se intra incaltati in casa"

de-acord. copiilor le prind bine normele si regulile, cu conditia sa le si inteleaga corect (utilitatea)
Andreina scrie:
autoritario e figura care se impune din, cu frica pe care copilul o recunoaste constrans de teama repercursiunilor pe care le-ar putea avea o eventuala iesire din setul de reguli stabilit de figura autoritaria
super nany propune cultivarea celei din urma

pai da, si mie-mi pare ca si Dr Phil:
Citat:
My children can predict the consequences of their actions with a high degree of accuracy.
My children know they have to perform certain things they don't want to do in order to get access to things they do want to do.
My partner and I present a united front regarding rules and discipline to our children.
I choose rewards and punishments based on what works.
I render discipline without anger.
The punishment should be a natural and logical consequence of the punishable behavior


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 27, 2009 4:04 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
vanilla_baby scrie:
Aaaah.. Dr Phil...acest Cristian Andrei al americanilor (seamana si la "freza" :ranjet1: ).


Explicaţiile astea încep să semene cu bancul ăla cu clapostroceii şi bilibistrocii :-). (Ştii ce-i un clapostrocel, nu?)

vanilla_baby scrie:
E super mega popular in State, mai ales de cand apare la Oprah in emisiune.. deci iti imaginezi


Tre' să fac efort de imaginaţie, pen' că până acuma n-am văzut încă nici un show de-a lui Oprah, şi parcă nici nu ţin neapărat să văd vreunul. (Okay, okay, nu mi-s chiar atât de rupt de meandrele concretului nord-american încât să nu fi auzit de Oprah... hei, până şi de unu' Obama am auzit :D.)

Deci, să recapitulăm: Supernanny şi Dr. Phil sunt nişte vedete de televiziune. Cum ar veni, "paren-tv-ing gurus".

A.M.


ps/ Când mă uit la ce-a ajuns să însemne televiziunea în stilul de viaţă nord-american, parcă tot mai mult am impresia că Idiocracy e documentar... :-)

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România