attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Apr 18, 2024 7:50 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Iul 17, 2008 12:54 am        Subiectul mesajului: Catre Foppapedretti 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Către Foppapedretti,

Sunt fiica nou-născută a unei cliente de a dvs. Vă scriu în legătură cu aparatul dvs. pentru analiza plânsului pe care mi l-au cumpărat părinţii după ce au citit nota informativă, pentru a vă aduce la cunoştinţă că aparatul vostru este chiar defectuos.
Afirmaţi că aparatul este primul analizator al plânsului care le va spune părinţilor, în câteva secunde, ce se întâmplă cu copilul lor: dacă-i este foame, dacă-i este somn, dacă vrea să se joace, dacă e bolnav sau dacă e nervos. Afirmaţi că e un nou aparat electronic capabil să aducă liniştea copilului deoarece a te îngriji corect de copilul tău înseamnă a-i da siguranţă în viitor, înseamnă stimularea sa şi vă ajuta pe dvs. pentru ca experienţa genitorială să devină minunată, în mai mică măsură neliniştitoare. Aparatul pentru analiza plânsului e de un mare ajutor pentru părinţi.
Îmi permit să vă contrazic. Ar fi fost mult mai simplu să li se permită părinţilor mei să înţeleagă care sunt nevoile mele, să-şi urmeze instinctul, fără să fie asaltaţi de fiecare dată când mă iau în braţe cu acuzaţia că m-ar răsfaţa. Ar fi fost suficient ca mamei mele să i se fi permis să stea cu mine încă de la naştere, să mă atingă în loc să fiu separată de ea cu orele, fiind dusă să fiu alăptată după un program absurd, în ridicolele lor pătuţuri cu rotile. Ar fi fost suficient să se fi recunoscut odată pentru totdeauna că noi, fiinţele umane, suntem o specie socială, avem nevoie unii de alţii şi ne bucurăm de companie reciprocă şi contact, în loc să se încerce să mi se impună un program, disciplinarea şi educaţia înspre autonomie.
Sentimentul de siguranţă al unui individ nu se dezvoltă datorită faptului că părinţii acestuia urmează în mod automat sfaturile unui maşini standardizate, ci pentru că se răspunde afectuos copilului lor deosebit.

Vrem să discutăm şi despre siguranţa părinţilor? A urmări indicaţiile unui aparat ar trebui să-i determine să fie mai mult sau mai puţin liniştiţi? Nu ar fi mai puţin neliniştitor pentru mamă să ştie că se poate relaxa împreună cu copilaşul său deoarece ceea ce simte că trebuie făcut este corect în proporţie de 90%? Nu ar fi mai puţin neliniştitor pentru ea să fie lăsată în pace de către toţi "experţii" care spun că este greşit să răspunzi tandru, afectuos copilului tău?
În acelaşi timp, mă simt foarte ofensantă din cauza faptului că mama mea a considerat necesar să achiziţioneze un traducător al nevoilor mele, căci nu am nevoie ca plânsul meu să fie interpretat; fundamental, eu nu am nevoie să fiu înţeleasă 100%. Am doar nevoie, şi asta ar trebui să fie evident, să stau cu mama. Şi pe urmă, dacă ea e aici cu mine şi mă ţine în braţe atunci când plâng, atunci când râd şi dacă are un sân pregătit pentru mine oricând îmi vine în minte să stau la sân, chiar nu este deloc nevoie să se înţeleagă nimic altceva.

Aparatul vostru a produs o serie de comportamente aberante şi de nedorit în părinţii mei. Înainte de toate, fiind un decodificator al plânsului, mama mea nu se mişcă până când nu urlu deoarece aşteaptă să plâng ca să înţeleagă ce vreau, fără să observe că de ceva timp eu semnalez în alte moduri dorinţa mea de a sta cu ea. În acelaşi timp, minunea aia a voastră este orientată în sus, astfel încât eu trebuie să-mi distrug plămânii urlând dacă vreau ca mama să scoată sânul ăla odată afară. Şi dacă urlu prea rău (ceea ce e de înţeles având în vedere nervozitatea care deja mi-a fost creată) în loc să mă alăpteze mă duce la medic care-mi prescrie nenorocitele acelea de picături. Iar aceştia nu fac altceva decât să-mi schimbe scutecul şi mă pun să simulez eructări. Printre altele, deşi n-am împlinit încă nici trei săptămâni, deja discută să-mi caute baby sitter, pentru că oricum există "traducătorul". Simplul fapt de a da credit aparatului vostru nenorocit i-a convins că sunt nişte handicapaţi incapabili să mă ia în braţe fără acordul proiectanţilor voştri, proiectanţi care trebuie să fie persoane cu mari frustrări.

Ştii ce zic, domnule Foppapedretti? Aşteaptă doar să încep să umblu de-a buşilea şi aparatul voastru va zbura fix de la etajul al treilea.
Semnat: a dvs. niciodată clientă,
Pupa


Articol aparţinând Antonellei Sagone (psiholog, consultant în alaptare IBCLC, docent, cursuri UNICEF, co-redactor al revistei ştiinţifice medicale "L'Allattamento Moderno"), tradus şi publicat cu acordul acesteia.

Textul originar


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Iul 17, 2008 1:29 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
:)) :))

Bestial!

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Sep 17, 2008 10:35 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
cea mai instructiva lectie pentru un parinte!

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Sep 29, 2009 3:12 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:24 pm
Mesaje: 700
ha ha!
asta chiar ca-i tare!

_________________
Imagine
Imagine
http://piticiculipici.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 13, 2009 3:05 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 26, 2009 1:58 pm
Mesaje: 1162
Site web: http://lotiunidecorpsolide.blogspot.com/
radeti voi.. dar eu tocmai ce-am vazut o emisiune inspaimantatoare (si nu glumesc)- VH1 the fabulous life of celebrity babies.
pe langa patut cu diamante, murale de 50 000 de dolari si designer clothes, ultima gaselnita a parintilor milionari e o tipa "traducator" care percepe 350 de dolari pe ora ca sa-i invete pe mami si tati ocupati cum sa descifreze plansul bebelusilor. "acum vrea sa ragaie, de-ia scoate sunetul asta ah ah ah" 8-}


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Noi 09, 2009 12:04 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 26, 2009 1:58 pm
Mesaje: 1162
Site web: http://lotiunidecorpsolide.blogspot.com/
At last!! Visul oricarui parinte a devenit realitate!!:tataa2:
Baby Cry Translator de la iPhone
Identifies a cry within ten seconds.
Eases the anxiety associated with calming a crying infant.
Builds confidence in understanding and comforting your infant.
Helps reduce overall infant crying.


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România