attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 5:14 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Noi 25, 2010 11:38 pm        Subiectul mesajului: frica in relatiile cu alti copii 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 25, 2010 8:38 pm
Mesaje: 442
Ca de obicei, ma laud prea repede :( Pana nu demult ma mandream nevoie mare cu un copil care "rade la toata lumea, vine in brate la toti strainii, e sociabil si deloc fricos". Mi se parea cel putin ciudati copiii care plang cand ii ia un strain in brate, in sinea mea ziceam ca sigur gresesc parintii ceva, de l-au facut asa nesigur.

Si vine bombaaaa.

Sapt trecuta, a venit la noi in vizita o fetita. Cristian era nedormit si maraitde la dinti. Copila, de aceeasi varsta cu el, extrem de bleguta, deloc incisiva. dar cand il vedea, radea. Cand radea, Cris urla. :( A teroare. Mi-a facut asa de 6 ori la rand :(

Bun... am dat vina pe nesomn si maraieli. A trecut vreo sapt, timp in care a inceput sa se sperie si sa planga de la:
- stranutul lui taica-sau
- o cratita trantita in bucatarie (el fiind in sufragerie)
- vocea mea cand strigam ceva lui taica-su in cam cealalta, cu el in brate

Si azi... in parc, alta fetita, tot de o varsta cu el, sa dea sa-l "pupe" (bnah, asa o fi invatat-o cineva pe acasa). Urlete 15 min :( Zic in sinea mea... o fi fost prea incisiva fetita, hai ca e de inteles. Pe seara, mergem la aceiasi prieteni cu fetita la care plansese prima data. Am stat o ora, timp in care, ori de cate ori gangurea fata, cris se lipea de mine, ori de cate ori chiuia, urla. Cum a ajuns acasa, a inceput sa umble de-a busilea, sa se dea de-a rostogolul si sa rada isteric (avea acumulata o gramadaaa de tensiune :( ).

Mentionez ca noi nu am schimbat nimic in comportamentul fata de el, nimic care sa il faca sa devina nesigur brusc. Iar in parc se joaca/juca zilnic cu alti copii, mai mari sau de aceeasi varsta.

Voi v-ati confruntat cu asa ceva? E posibil, oare, ca anxietatea de separare, pe care nu am simtit-o deloc deloc la 8 luni, sa se manifeste acum, la 10?

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 26, 2010 12:26 am        Subiectul mesajului: Re: frica in relatiile cu alti copii 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 04, 2010 1:04 pm
Mesaje: 39
Site web: http://dezordineacuvintelor.blogspot.com/
Localitate: Ploiesti
Natalia a trecut prin asa numita angoasa de 8 luni, s-a manifestat poate o luna sau doua, prin vara (cam intre 6 si 8 luni, aproximativ). Caracteristica principala a fost refuzul de a fi luata in brate de catre straini, insa interactiunea cu acestia de la o distanta "de siguranta" manifestata prin gangureli si rasete, era binevenita.

A aparut din senin si tot la fel a trecut. Comportamentul nostru, mediu, ambianta, toate au fost constante, nu stiu vreun factor declansator.
Plangea de asemenea la zgomotele electrocasnicelor (aspirator, blender), insa in tot acest timp comunicarea cu alti copii a ramas buna, copiii nu au lasat-o niciodata indiferenta, e toata zambet si lumina in prezenta altor copii.

Nu mi-am facut probleme la vremea respectiva, desi au fost unele persoane din anturaj care si-au dat coate, invocand cocoloseala si rasfat.

Iar acum, sunt persoane straine pe care le accepta cu bucurie iar altele fata de care e rezervata, insa fara lacrimi. Aspiratorul nu il iubeste nici acum prea tare, dar e ok cand il aude, devine atenta si serioasa.



Imagine

_________________
Imagine

http://dezordineacuvintelor.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 26, 2010 12:17 pm        Subiectul mesajului: Re: frica in relatiile cu alti copii 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 22, 2010 9:52 am
Mesaje: 315
Yahoo Messenger: susurlet
Localitate: Cluj-Napoca
am avut si noi parte de asemenea momente cu Tudor - cand era putin mai micut 8-9 luni - se speria de alti bebelusi cu care ne vedeam daca acestia tipau...si a fost un moment in care celalalt bebe cu o luna mai mica decat el s-a "prins" ca Tudor se sperie daca el tipa si tot tipa intr-una...Tudor a dat intr-un plans dintr-ala suparat si nu stia cum sa se ascunda in bratele mele...se sperie si de tipetele de bucurie ale celorlati copii, si daca ii aude ca plange... am crezut ca am scapat de fazele astea pana saptamana asta cand am fost in vizita la o fetita de aceeasi varsta, nascuta in aceeasi zi cu el (eu si mama foste colege de faculta - faina coincidenta, si stam si la 10 minute..) si fetita, foarte vesela, foarte incantata tipa de bucurie, iar puiul meu se pune pe plans si statea intr-una lipit de mine...sa nu mai zic cand i-a luat fetita o jucarie din mana, jalea de pe lume..

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 26, 2010 12:32 pm        Subiectul mesajului: Re: frica in relatiile cu alti copii 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Citat:
asa numita angoasa de 8 luni

io cred ca-i vorba despre asta

vedeti Bowlby, teoria atasamentului, etc...

asa ca nu m-as preocupa catasi de putin, e normal sa fie

felix era un copil de un calm din acela....numai privindu-l te relaxai...., dar asta in mediul lui (care insemna parc, natura, vant, ploaie, catei)

am intrat odata cu el intr-o casa, pentru prima oara, au sarit toti pe el sa-l "papuseasca"
nu va spun ce isteric mi-a devenit, eu cu el :D
am fost suficient de nepoliticoasa si am salutat iesind din casa oamenilor
in apropierea casei era un parc, il duc in parc si astept
vedem un caine urias, un caine lup cehoslovac, un animal de-o maiestozitate impresionanta
si-l observ pe felix, trasaturile i se destind si pleaca inspre caine
il atinge, dupa amandoi se duc la plimbare

cam asta a fost singurul episod de angoasa la felix
in rest n-au avut ca nu le-am dat ocazia*, adica nu m-am indeparatt de ei veci, lasam lor initiativa
si nu-i expuneam medilor unde nu erau familiarizati

ca sa mergem in vizita la cineva inainte de asta aveam grija ca felix sa cunoasca bine persoanele de prin parcuri, abia atunci se simtea securizat in alte case, cand recunoastea persoanele din acele case

ilinca, ai copil normal, as zice

* imi aduc aminte cand mergeam la bucuresti cum ii avizam pe toti inainte, nu care cumva sa-i asalteze ca fac scandal
imi spuneau ca nu-i normal sa nu fie sociabili, ca tre sa socializeze cu toti si alte blablauri
si eu insistam sa-i lase in pace, ca socializaeza ei cu masura si sa stea frumos sa astepte sa fie abordati nu sa abordeze

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 26, 2010 12:47 pm        Subiectul mesajului: Re: frica in relatiile cu alti copii 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 25, 2010 8:38 pm
Mesaje: 442
multumesc de raspunsuri!!

si eu tot asta suspectam, dar nu stiam ca se poate si mai cu intarziere, pe la 10 luni :)

si atunci... sa nu-l mai duc o vreme in vizita la pers cu copii? si sa nu mai chem alti copii la noi?

(cu adulti straini si case straine nu are nicio pb... INCA, zic :D )

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 26, 2010 12:55 pm        Subiectul mesajului: Re: frica in relatiile cu alti copii 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
nu doar, pana pe la 3 ani chiar (incearca sa-l dai la gradinita la 2 ani, va aduce la suprafata diverse speciei lui, va urla ca dracu :D; e tot angoasa, care se declanseaza la 8 luni (cca), dar care poata sa dureze pana la trei ani, chiar si mai incolo in anumite situatii)

deci intalniti-va in spatiu care stii tu ca-l securizaeza
mergi din putin in putin
vezi ca-i plac alte case introdu-l in alte case, vezi ca-i plac adultii tine-l langa adulti

ca o sa fie si o perioada ca n-o sa-i placa adultii nu-i bai
descoperierea in fata lumii se face gradual, dupa necesitati proprii, se merge din putin in putin
chiar si un pas inapoi poate sa fie un pas inainte

p.s.
truc: de-i vreti la gradinite, crese fara scandal musai sa-i dati inainte adeclansarii angoasei, deci inaintea varstei de 8 luni
atunci stau nediferential cam cu oricine, rad cam orisicui
dupa ce a stabilit ca mama e persoana, figura de referinta e cu plansete statul cu altii ca asa vrea vecina

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 26, 2010 1:05 pm        Subiectul mesajului: Re: frica in relatiile cu alti copii 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 25, 2010 8:38 pm
Mesaje: 442
teoretic nu vreau gradinita de la 2 ani, ci de la 3... dar daca ma intrebi cine va sta cu el intre 2 si 3 ani... brr, nu vreau sa ma gandesc.

interesanta asta cu gradinita pana la 8 luni. dar nu-i... periculos? adica,totusi, angoasa asta e o chestie NORMALA, care tine de recunoasterea mamei ca persoana de referinta,c um zici. ori daca il dai de la 6-7 luni la gradinita, cine va fi persoana de referinta? E ok pt el? (intreb si eu pur teoretic,oricum am ratat chestiunea :)) )

pe de alta parte, pe mien tocmai asta ma "darama", faptul ca, desi eram constant cu el si alnga el, ba chiar cu el in brate... prezenta mea nu era destul de securizanta incat sa nu urle de fata cu copilul strain. Chiar si cand razboiul s-a purtat la noi acasa, deci pe teritoriul lui.... frica era mai mare decat ce puteam eu sa-i ofer ca siguranta :(

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 26, 2010 1:11 pm        Subiectul mesajului: Re: frica in relatiile cu alti copii 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
ilinca, nu stiu...era la tine in brate si ii era respectat spatiul sau la tine in brate si i se facea lugu-lugu-lugu?

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 26, 2010 1:13 pm        Subiectul mesajului: Re: frica in relatiile cu alti copii 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
Toma e maricel ....dar de ceva vreme maraie la toti strainii ce se baga in seama cu el.... Si cum zilnic avem parte de cel putin 1, 2 adulti ce l tot intreaba una alta....m am saturat #.-S . Stiu ca au intentii "bune"....dar prea sunt invazivi.
Portarul blocului il scoate din sarite in fiecare zi...nu stiu cum sa i zic sa nu l mai salute pe Toma...

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 26, 2010 1:21 pm        Subiectul mesajului: Re: frica in relatiile cu alti copii 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 25, 2010 8:38 pm
Mesaje: 442
Andreina scrie:
ilinca, nu stiu...era la tine in brate si ii era respectat spatiul sau la tine in brate si i se facea lugu-lugu-lugu?


da, s-a intamplat si sa fie in brate si fata sa chiuie langa, iar el sa urle :(

dar in general era jos, pe covor, cu mine langa (lipit de mine adica) si copila straina in fata.

eu lugu lugu nu-l sufar :)) asa ca daca exista tentative, il iau urgent de acolo :D si zic, mai frumos sau nu, persoanei in cauza sa inceteze, ca nu NE place :D

alinutza, zi-le clar ca nu ii plac strainii si gata.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România