attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 4:51 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 351 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Dum Aug 15, 2010 8:27 pm        Subiectul mesajului: La un ceai (18) 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
(1)(2)(3)(4)(5)(6)(7) (8 ) (9)(10)(11)(12)(13)(14)(15)(16)(17)

Imagine

Toma (20.01.2007) - alinutza
Eliza (03.03.2006) - Claudia
Bia Veselia (14.03.2006) - Noemi
Vladimir (21.03.2007) - cris
George Matei (23.04.2004) - somnorici
Stefan (23.04.2007) si Sofia - iulia
David (11.05.2004) - alinutza
Lia (07.06.2009) – vanilla_ baby
Alexandra (05.07.2007) - raluca
Matea (10.07.2007) - Uika
Mona (13.07.2006) - Christa
Alisu' (15.07.2007) - Jocelyn
Delia (17.07.2005) - adana
Iannis (27.07.2009) - ana_bela
Aditu (09.08.2005) - raluve
Clara (18.08.2006) - Tweety7
Gheorghe Fomilu (6.09.2007) - Sabina
Sofia Galagia (11.09.2002) - Sabina
Alla mica (22.09.2007) - allamarine
Elouan (16.10.2006) - Teodora
Sasha Theodor (29.10.2004) - dodosasha
Matteo (04.11.2006) - micky
Bendis (06.11.2006) - gazzella
Darie (08.11.2006) - rox
Tudor (11.11.2007) - rocsi6666
Felix (23.11.2004) - gazzella
Stefan (27.11.2007) - Claudia
david (03.12.2006) - diana
Edy (08.12.2004) - ana_bela
alex (14.12.2007) - anca_a



Raluca, Jocelyn, Raluve, Tweety7, Rocsi6666, Diana, InaIoana – rugam postati poze noi pentru a fi inclusi copiii in colaj. Si cine mai doreste, cine mai pofteste!

Daca s-au strecurat greseli in colaj, faceti bine si spuneti-ne :) Nimic intentionat!

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 15, 2010 8:42 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (18) 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:47 am
Mesaje: 1618
Site web: http://madimih.blogspot.com/
Localitate: Cimpulung Moldovenesc
David de madimih, 31.10.2008
apare in poza, dar nu in lista. :D

_________________
Imagine

Imagine

http://madimih.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 15, 2010 8:50 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (18) 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 26, 2009 1:58 pm
Mesaje: 1162
Site web: http://lotiunidecorpsolide.blogspot.com/
uiiii ce mica e lia in colaj :) iepurica mica
poza asta e de azi
Imagine

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 15, 2010 9:55 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (18) 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
somnorici multumim de intrebare. Se pare ca e mai bine Dimitri

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 16, 2010 7:36 am        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (18) 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
Am sa schimb in colaj ....


Mamitza, pana la urma e un diagnostic pentru Dimitri? :x

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 16, 2010 8:12 am        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (18) 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
Pliiiz, da ti mi si mie un nume de ginecolog bun in buc, de peferinta la o clinica privata. si repede dacase poate :P

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 16, 2010 8:20 am        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (18) 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 8:20 pm
Mesaje: 897
Yahoo Messenger: inaioana
Localitate: Ploiesti
Tutunaru
Clinica Fortis, str. C-tin Sandu Aldea nr. 86 (prima la dreapta dupa facultatea de agronomie), program luni, miercuri si vineri intre 12.00 si 19.00, tel programari 0720 099 299.
Desi parerea mea e ca nu are rost sa te programezi, tot in ordinea sosirii (indiferent de programare sau neprogramare) se intra, astfel incat mai bine te duci pur si simplu cand vrei, in timpul programului. Cred ca e preferabil mai la inceput sau mai la sfarsit.

_________________
Mami de Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si Gruia (23 ianuarie 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 16, 2010 8:39 am        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (18) 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 8:20 pm
Mesaje: 897
Yahoo Messenger: inaioana
Localitate: Ploiesti
Poze pentru colaj (ce am gasit acuma la repezeala):
Imagine
Imagine

_________________
Mami de Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si Gruia (23 ianuarie 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 16, 2010 9:05 am        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (18) 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
:o :o :o

deci stiam ca-s frumosi si totusi impactul e la fel de puternic ca si cum nu i-as fi vazut vreodata

absolut superbi!

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 17, 2010 8:41 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (18) 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
baaaai, pot sa dau buzna si sa ma plang de nervi? X-(

mai stiti cand ziceam ca probleme..bla bla..pauza..bla bla.. (asta-i a lui d, nu ma intrebati de unde ca nu stiu :D)
ei, dupa ce lucrurile au tot mers in jos, au inceput sa dea semne ca au atins fundul si nu mai au incolo s o ia decat in sus. bai, dar nu se mai termina. dupa o telenovela crunta, cand in sfaristul sfarsitului pusesem (oarecum) lucrurile pe linia de plutire...azi, cand veneam de la dr, ne-a busit unu' in fundul masinii. la vreo 7km/h, la o trecere de pietoni. si mi-am luat o busitura in tetiera de am stat toata dimineata cu punga de legume congelate-n cap X-(

ah, si dr..cica da, totul e bine da'...daca mai vreti un copil acum e momentul, ca in 5-6 ani sigur nu se mai poate X-( wtf? sunt inca in late 20's (veery late :D). fix asta-mi mai trebuia, sa ma gandesc daca mai facem sau nu.

sa mai zic? tot we am bolit, am zis ca nasc, numai ca n aveam ce :ranjet1: dar tot mi-am ocupat timpul ca, nah, venise mama pe la noi, doar nu era sa a relaxez.

mai am. sa mai zic?
hai ca parca m am mai linistit, daca ma apuca iar vin sa ma plang la loc





ioana
n am mai ajuns la tutu dar data viitoare sigur la el merg pt ca sta muult prea aproape de mine :P si e mai simpatic decat nea asta la care am fost azi. mersi de info

julia
felicitari! o sa se mai estompeze amintirile nasoale, pacat ca s-a intamplat asa :(. bine ca sunteti amandoua bine, sau amancinci :ranjet1:

mitoooo
nasoala treaba cu spitalul. cand am nascut mi am amintit de ce povestea o prietena de amamei ca, in spital, a alaptat un bebelus abandonat si acasa a facut o superdepresia ca voia sa l infieze si nu avea cum. cand esti cu copilil tau si vezi asa ceva...nu stiu, frate, or fi hormonii, dar nu cred. cred ca devenim oameni abia dupa ce devenim mame.

ah, v-am zis ca duminica la 6jumate dim plecam la floreasca la urgente ca nasteam iar? :D las' ca va povestesc io...

hai ca ma duc sa mai citesc, sa-mi amintesc ce voiam sa mai zic
EDIT: Hai ca mi am amintit. Tweety, pui, nimeni nu poate lua o decizie pentru tine. Si nimeni nu trebuie sa te convinga. nici rox, nici familia. Trebuie ca TU sa te hotarasti ce vrei, in ce crezi, si cat esti dispusa sa lupti pt asta. Si tot tu sa suporti consecintele deciziilor tale. Daca faci ca ei, te vei invinovati mereu, daca faci ca tine nu vei avea cum sa le demonstrezi ca altfel era la fel sau mai rau. Eu iti zic un singur lucru: uita-te la husband. Cat de inalt si bine facut e? :ranjet1: Cu cine vrei sa semene copilu'? :D

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 17, 2010 9:34 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (18) 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
da de ce sa nu se mai poata, ce ti-a zis?

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 17, 2010 9:35 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (18) 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 7:23 pm
Mesaje: 672
Yahoo Messenger: juliajucarii
Localitate: Reisenberg
Multumesc tuturor pentru felicitari si aprecieri! e asa de fain sa stiu ca mai e undeva o oaza unde ma pot retrage,ca sa citesc lucruri bune si pasnice,care sa-mi hraneasca sufletul si sa ma ajute sa mai fac doi pasi inainte! Intru deseori pe site,uneori de mai multe ori pe zi si tot citesc una-alta,nu ma satur,tot caut chestii noi(intre cele vechi,scrise mai demultisor) si am ce-nvata,gramada....

Suntem bine si merge fain in 5,bebe e un copil scump si binecuvantat,papa ziua si umple scutece,iar noaptea doarme dusa,o singura data suge,si aia prin somn,la initiativa mea mai mult.Asa a fost si Sarah,nu ma mira comportamentul ei tare mult,desi am tot citit ca trebuie trezit sugarul musai,sa suga la 3-4 ore.Pai daca nu vrea sa suga si doarme dusa,ce sa-i fac?Lasa ca are grija sa recupereze ziua,isi cere drepturile din plin.
Doarme in pat cu noi,evident,inca e loc,desi Sarah solicita patutul ei si mai sunt nopti cand chiar vrea sa doarma separat.De cele mai multe ori,insa,ii place tot cu noi.Banuiesc,totusi,ca se desprinde incet-incet de co-sleeping si isi cauta singura calea spre o anume independenta,dupa semnele pe care le da.

Sunt tare amarata acum...nu e depresie post-natala,nu am motive sa ma plang,copiii sunt sanatosi,sotul meu e mai mult decat cooperant(s-a schimbat enorm de cand avem copiii,e in continua schimbare,adica...foarte disponibil,tandru,atent si cu mine,si cu ei,preia multe din sarcinile mele domestice in perioada asta a mea de recuperare,etc).Ma enerveaza vecinii,am un nod in gat din cauza lor.Pe scurt,la noi inca e vara caniculara,nu am cum sa ies cu copiii ziua din casa,mai ales cu Anne,nu as expune-o la conditii extreme de vreme...mai iesim seara,insa doar scurt,ca sunt tantari foarte rai anul asta si lasa urme tare aiurea pe piele daca musca,imediat se inflameaza locul piscat si da niste mancarimi,de-ti vine sa-ti iei campii.Copiii(nu Anne) au cateva semne ramase din cauza lor,tare greu se vindeca,asa ca evit cat pot si tantarii de seara.
Cu alte cuvinte,din cauza situatiei de moment suntem cam sechestrati la domiciliu.Chestie nu tare nasoala pt ei,pt ca e casa plina de jucarii,cuburi,carti de tot felul,puzzle si muulte masinute,mingiute,etc.Nu se plictisesc niciodata,am grija sa le diversific materialele cu care se joaca,cel putin acum,cat nu ma pot ocupa de ei ca inainte de nastere.Problema e ca sub noi,alaturi si in toate partile avem niste vecini tare dificili,sunt unguri din categoria cea mai ciudata,nu ne raspund la salut niciodata(nici nu ne mai racim nici noi gura de pomana sa-i salutam in ultima vreme),iar noi suntem cam singura familie de romani din imobil,mai e doar o batrana pe undeva la un etaj.
Vecinii bat in pereti cand nu le convine ceva,ba joaca copiilor,ba rasul lor,ba urletele lor.Ajung cu nervii la maxim sa strig la copii de teama ca vecinii se supara,deja simt ca o iau razna si ca imi sacrific copiii pentru o cauza care e deja pierduta,dar ce sa fac?! E vreo solutie la problema asta si oare n-o vad eu?...Una din ele,pe care o si astept din toata inima,e mutarea de aici,sper ca pana la sfarsitul toamnei sa plecam for good in Austria,dar ce ma fac pana atunci? Imi creste tensiunea la modul cel mai serios cand aud ca iar bat in perete! In fata nu au curaj sa spuna nimic si tocmai asta ma deranjeaza.Sunt copii,sunt mici,nu risc sa-i imbolnavesc scotandu-i pe canicula afara,sunt sanatosi,se joaca in casa,nu fac un scandal monstru,nu sunt genul care urla sau tipa,dar alearga de colo-colo unul dupa altul,se joaca pe covor sau pe podea cu tot felul si alte de-astea.Seara le limitez si eu activitatile,ca sa fie mai pasnici.
Stiu ca dupa ora 10 p.m. trebuie musai liniste,dpdv al legii,dar pana atunci e voie,nu?! atunci de ce nu ne lasa vecinii sa traim? Voi v-ati confruntat cu asa ceva?vreau un sfat,o idee,ceva... :( Sunt mahnita rau.


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 17, 2010 9:41 pm        Subiectul mesajului: Re: La un ceai (18) 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
of, Julia, eu m-as duce la ei la usa sa le spun de la om la om ca nu ai ce face, ca ti-e f greu singura cu trei copii si ca ii rogi sa te mai rabde pana trece caldura. Fara hartag, ci pur si simplu. Chiar daca ei sunt ciudati, daca tu suni la usa si vorbesti frumos nu or sa aiba ce zice. Si daca incep cearta si in conditiile astea, apai nici sa nu te mai mahnesti din cauza lor.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 17, 2010 10:15 pm        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
sabina,
nu mai stiu formularea dar i am zis lu' mama si mi-a explicat ca peretii uterului se ingroasa si isi pierde din elasticitate. plus ca, cica, e cam foarte mare. /:)

julia
nu, nu, nu. deci nu lasi vecinii sa intervina in relatia ta cu copiii. sabina a zis bine, daca te tine. mergi frumos, bati la usa, spui ca iti ceri scuze pt deranj dar ai 3 copii si un spatiu mic. le povestesti ca la toamna pleci, le multumesti pt intelegere si gata :D si ai terminat cu mustrarile de constiinta.

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 17, 2010 10:22 pm        Subiectul mesajului: Re: mobila pentru copii - solutii practice 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
vezi ca ai postat la topicu gresit :P
hm, ce faza cu uteru, mai cere si o second opinion....sau fa bebele si gata:)

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 351 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România