attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:50 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Mai 25, 2010 1:42 pm        Subiectul mesajului: Jane Chen: O imbratisare calda care salveaza vieti 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
http://www.ted.com/talks/lang/rum/jane_ ... lives.html

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 26, 2010 2:18 pm        Subiectul mesajului: Re: Jane Chen: O imbratisare calda care salveaza vieti 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:24 pm
Mesaje: 700
sau cum pot fi eficiente lucrurile simple! desi cel mai simplu mi se pare sa lipesti copilul de tine

_________________
Imagine
Imagine
http://piticiculipici.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 26, 2010 6:59 pm        Subiectul mesajului: Re: Jane Chen: O imbratisare calda care salveaza vieti 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
si mie imi vine sa afirm ca cel mai simplu e sa lipesti copilul de tine(asta mi-a fost primul gand , de fapt), ptr ca am trecut prin asta, insa cred ca mult altfel e cand situatiile sunt disperate, sau cand e nevoie de aceasta caldura non-stop pe perioade lungi de timp, nu ore /zile, on and off, ci cu saptamanile.

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mai 27, 2010 5:37 am        Subiectul mesajului: Re: Jane Chen: O imbratisare calda care salveaza vieti 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
cand s-a nascut fata "trebuia" sa o tina in incubator
si eu tot insistam sa ma lase sa o tin in brate, langa incubator
m-au lasat pana cand a avut o cadere, atunci m-am preocupat si doctorita a profitat de ocazie sa-mi explice ca daca n-o tin la incubator risc sa o pierd
la vreo 2 luni am citit despre aceste "caderi" in "Nevoile de nerenuntat ale copiilor", Brazelton.
toti nou-nascutii le au, se inscriu in normal, a fost urat din partea ei sa profite astfel...in fine..

inventia cea de mai sus poate sa fie o cale de mijloc, pe mine nu m-a crezut doctorita ca fiind competenta
nu-i asa mare bai daca crede in aceasta inventie, inventie care i-ar permite mamei sa-si aiba copilul aproape

e un compromis, da, dar intotdeauna ceva mai bun decat ceea ce am avut eu cu fatuca....

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România