attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 4:10 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Apr 12, 2010 12:44 pm        Subiectul mesajului: Vinovatie 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Dom'le, m-au apucat dilemele vad. Situatia in felul urmator e. Mi-am dat demisia, lucrez de acasa dar nu chiar de acasa, ma duc in ap. alor mei care lucreaza la randul lor deci sunt singura. Alise, de cand incepusem serviciul sta cu bona. O bona foarte buna si nu am de ce ma plange. Simt totusi vinovatie ca nu mai petrec atat de mult timp cu ea ca inainte, ca la intrebari am io impresia ca nimeni nu-i raspunde ca mine sau ca sotul meu, de', daca nu ma depaseste domeniul :ranjet1: si uneori imi vine dorul ala de-a fi doar noi doua. Insa, pe partea cealalta sunt bucuroasa ca pot lucra de acasa si ca am timp doar pentru mine fiindca erau activitati care imi lipseau foarte mult cat eram non stop impreuna. Daca nu ar fi bona si as sta cu ea, clar nu as mai avea timp de lucru deloc, de mine nici atat si-as fi frustrata. Si totusi uneori ma simt vinovata ca poate cu mult mai mult efort as reusi sa stau eu cu ea si ea ar fi (si) mai fericita.
Nu vreau sa schimb situatia, dar as vrea sa nu mai simt vinovatie. Idei? :D


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Apr 12, 2010 2:31 pm        Subiectul mesajului: Re: Vinovatie 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Idei nu doar pot sa spun ca sunt in aceiasi situatie cu tine. Eu nici macar nu trebuie sa plec tot timpul de acasa dar stau in alta camera sau chiar daca stau cu ei trebuie sa ma concentrez pe ce fac. La mine cel mai nasol este ca de multe ori plec de acasa il iau pe Alexei de la gradinita si cu el ma duc sa rezolv ce am pentru munca timp in care Dimitri sta acasa cu cineva si sa vezi atunci sentimente de vinovatie fata de el. Nu am idei cum sa scapi de vinovatie poate doar sa te impaci cu ideea ca asta vrei, iti place asa si ca Alise e bine ingrijita in orele cand tu lipsesti.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Apr 12, 2010 2:34 pm        Subiectul mesajului: Re: Vinovatie 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 01, 2010 9:28 am
Mesaje: 93
Localitate: Israel
Uite eu iti spun cum voi face eu ,cam in juma de an voi avea propria afacere si-mi voi lua fata cu mine la munca.Ii voi face un locusor pt ea unde sa stea sa se joace,ii voi pune de toate,voi avea la mine tot ce-mi trebuie pt ea si asta ca sa nu fiu nevoita s-o las cu altii,mie imi este frica,chiar si cu bonele.La gradi cand va creste si va merge e altceva,dar am vazut si-am auzit prea multe cazuri cu bone care au facut si-au dres multe si nu vreau sa mi se intample.Si sincer,eu nu pot fara ea ,nu pot eu sa stau undeva is sa stiu ca ea e cu altcineva,nu ma simt bine,sunt agitata,n-am stare,trebuie sa stiu in permanenta ca este bine.
Acuma depinde de fiecare daca se simte sau nu vinovat ca-si lasa copilul.Eu una m-as simti,sunt dependenta de ea si ea de mine .

_________________
carmenusapusa

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Apr 12, 2010 5:45 pm        Subiectul mesajului: Re: Vinovatie 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Pe măsură ce creşte, copilul va deveni mai independent. Pe de o parte nu va mai fi nevoie de supraveghere aşa atentă, iar pe de altă parte el însuşi va căuta atenţia părintelui din ce în ce mai puţin. Drumul ăsta spre independenţă durează ani de zile, nu e liniar, şi uneori mai face câte-o buclă.

Ideal, cred, ar fi să ai un job în care să te implici la-nceput puţin spre deloc, iar mai apoi din ce în ce mai mult în măsura în care te „eliberezi” pe partea cu copilul. Dar joburi d-astea nu cred să existe prea multe, aşa că probabil va trebui să cazi la pace cu o variantă de compromis.

Un mare avantaj e dacă poţi să controlezi când lucrezi, pentru că atunci poţi să-ţi modelezi programul de lucru în funcţie de cel al copilului şi al consoartei. O altă chestie faină e dacă poţi să-ţi implici copilul în activităţile job-ului (family business), dar asta e valabil de pe la vârste mai măricele puţin (10+, aş bănui).

Al'fel, dacă e fie una, fie alta (cum şi este în majoritatea cazurilor) o cugeţi câteva zile, iei o decizie şi nu te mai uiţi înapoi.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Apr 12, 2010 6:53 pm        Subiectul mesajului: Re: Vinovatie 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
Jocelyn, daca ai "fura" cate o dupa amiaza in mijlocul saptamanii pe care sa i o dedici...plimbat hai hui sau mers la o activitate faina....dar poate o faci deja :)

carmenpusa....planuri din astea isi facuse si sora mea. Si a deschis un magazin cu imbracaminte pentru copii, a amenajat un loc de joaca...insa nepotica mea se plictisea, nici vorba sa mearga zi de zi la magazin...ea vroia afara sa se joace, avea nevoie de atentia mamei exact cand ea avea clienti...asa ca au fost adusi bunicii din Ro pana a mers la gradi.
Langa blocul meu e o galerie de arta, o vad pe cea care se ocupa de ea ca a instalat un tarc acolo, se joaca cu copilul (in jur de un an are), el se indreapta spre iesire....ea il ia inapoi....nu e deloc usor

a, iar programul aici pentru activitati comerciale e 9-13 15.30- 19. Cumnatul venea la 17 si o schimba pe sora mea, sau mergea el cu nepotica in parc, dar nu a functionat, Alexia ajunsese sa urasca magazinul.

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Apr 12, 2010 7:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Vinovatie 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
alinutza, bona are program pana la 16:30 cand eu aterizez acasa si toata dupa-amiaza, impreuna cu sotul care vine pana in 18:00 de obicei o dedicam Alisului. deci toate dupa-amiezile sunt cu Alise, cu mici exceptii cand nu iesim cu totii ci doar unul din noi cu Alise iar celalalt face nu stiu ce prin casa. facem si curatenie si mancare impreuna dar uneori unul iese cu ea in caz ca avem mai multe activitati domestice care cer a fi facute si copilul doreste sa mearga in parc. dimineata plec pe la 9 de acasa deci cred ca programul este suficient de flexibil

Augustin, deja se implica si ea cum poate, adica "scrie" awb-uri in limba ei, ma ajuta sa pun scotch pe colete, etichete, etc, e implicata cat se poate in tot ce se poate si vrea. daca nu ar trebui sa gatim si sa facem curat, as fi foarte fericita :DD


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Apr 12, 2010 8:55 pm        Subiectul mesajului: Re: Vinovatie 
Neconectat

Membru din: Sâm Sep 13, 2008 2:25 pm
Mesaje: 250
Jocelyn sustin ce spune Amoga si pe langa asta iti spun ca la mine prima data cand mi-a disparut acest sentiment de vinovatie a fost cand i-am vazut fericiti cu ceea ce faceau cu cine faceau si unde faceau. cand i-am vazut fugind de langa mine uitand sa ma pupe sau sa-mi spuna `la revedere` mi-am dat seama ca ceea ce fac unde merg ii antreneaza in asa fel incat le place, se simt bine si fericiti, nu au nevoie de mine si sunt ok cu mine nefiind acolo. cand mi-au spus `de ce-ai venit asa repede?` (sau cand imi spun acum `take your time`)...mi-a disparut sentimentul de vinovatie. ce-i drept asta s-a intamplat pe la aproape 3 ani si-a mers din ce in ce mai independent.
pana atunci insa...la mine nimic n-a mers.

daca ai cum, gaseste-i o activitate care crezi ca ar atrage-o la varsta ei si cat se distreaza, o face fericita si se duce cu drag acolo - poate fi o gradinita sau un clubulet sau o vizita la piata sau stiu eu.. tu muncesti.
Bona ta cum petrece ziua cu ea?


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Apr 12, 2010 9:06 pm        Subiectul mesajului: Re: Vinovatie 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
da, cred ca-i grozav sa gasesti oameni faini cu care copilul sa se simta fericit.
asa cum povesteste immaculee. delia a fost gata pentru asta de pe la 2 jumate.
si de pe la 3 jumate a inceput sa ii fie drag de numa sa mearga la gradinita. ne implora sa o ducem.
apoi ne-am intros in romania. acum se apropie de 5 ani si nu-i nici unde unde sa vrea sa mearga fara mine.
dar mai sondam. ar sta cu surorile ei, tatal ei, asta da.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Apr 12, 2010 10:38 pm        Subiectul mesajului: Re: Vinovatie 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
Eu o sa consider ca ai glumit cand ai zis ca vrei doar sa scapi de sentimentul de vinovatie. Si am sa ma desfasor.

Si iti spun pentru ca am trecut prin asta. Am avut mici sentimente de vinovatie si am incercat sa le controlez 'rational'. Apoi m-am lasat prinsa de treaba si toate acele ganduri mici cum ca ma indepartez de copil si nu e cazul, au fost absorbite in vartejul evenimentelor. Iar acum, dupa luni bune, abia am reusit sa ies la liman dupa o lupta crunta in care acelasi 'rational' imi spunea cu totul altceva, imi spunea ca trebuia sa fi gandit cu sufletul de le inceput. Si cumva, undeva pe drum, sufletul s-a pierdut si el in vartejul evenimentelor. Si a fost foarte foarte greu sa imi revin, sa ma apropii de d, sa il iubesc la fel ca inainte, sa ma simt la fel ca inainte..

daca constinta iti spune ceva, ascult-o. e mult mai greu dupa...


p.s. am vazut ca au aparut multe raspunsuri de acum cateva ore cand am inceput mesajul. si cred ca nu i nici prea coerent. dar raman l aideea mea: daca exista mustrarea, ceva e in neregula. e o indepartare al carui moment nu era

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 13, 2010 12:18 am        Subiectul mesajului: Re: Vinovatie 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
Eu sunt pe aproape de Diana.
Postez mai rar, nu stiu cat conteaza parerea mea pentru tine, dar am trei copii si lucrez in invatamantul superior. Am o slujba frumoasa, cu program relativ flexibil, dar destul de solicitanta. De multe ori am foarte mult de lucru si in weekend si in vacante si desi sunt acasa nu sunt cu copiii, si ma incomodeaza prezenta lor pentru ca nu ma pot concentra la ceea ce am de lucru. AM lucrat la teza de doctorat cand fetita cea mare era micuta. Atat as vrea să nu ma mai urmareasca privirea acelor ochi frumosi care imi cereau fara grai sa ma joc cu ea.... Acum realizez ca puteam sa ma opresc, atunci nu. Nu am avut concediu cu nici unul dintre copii. A fost greu, dar cumva, la urmatorii doi copii am reusit sa ii pun pe primul plan, dar nu imi iese tot timpul Acum sunt mai maricei si am sansa ca se simt extraordinar de bine cu bunicii.
Un lucru pot sa afirm cu siguranta - daca este vinovatie, atunci inseamna ca nu e ok. Pe undeva tu stii ca ai mai fi avut o varianta, cu siguranta mai putin avantajoasa din unele puncte de vedere, dar mai buna pentru relatia cu copilul tau. Nu poti fi si popa si hot, desi tare am vrea cu toti asta uneori...

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 13, 2010 7:36 am        Subiectul mesajului: Re: Vinovatie 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 01, 2010 9:28 am
Mesaje: 93
Localitate: Israel
Stiu ca e greu sa-ti tii copilul cu tine la munca dar munca mea va implica si copiii.Eu imi voie deschide o sala de kinetoterapie unde vor fi incluse ore pt copiii cu deficiente si Sara sigur va avea ce face :D .Plus ca in sala de kineto vor fi multe jucarii,mingi medicinale,tot ce-i trebuie unui copil sanatos si cu deficiente.Ma voi gandi insa cum voi face cand voi lucra si cu cei mari....o voi tine pe langa mine sa faca si ea msicare,ca mai este pana-mi dechid eu sala si va invata si ea sa mearga pana atunci.

_________________
carmenusapusa

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 13, 2010 8:31 am        Subiectul mesajului: Re: Vinovatie 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
citind-o pe diana si citind-ti iar titlul, mi-a venit in minte un ce zicea winnicott, ceva ce m-a atins mult atunci, de mult:

"iubirea materna se naste din vinovatie si ambivalenta".

e adevarat ca aici nu-i vorba de o nastere, dar probabil ca ea continua sa se intretina asa.
cred ca vinovatia dispare atunci cand copilul e gata sa faca lucruri pe cont propriu.

desi...uneori delia e in casa, deseneaza ceva, n-are treaba cu mine, si totusi eu ma simt un pic vinovata, facand lucrurile mele. dar mai sper ca lucrurile se sa aranjeze. si ma gandesc ca m-ar ajuta daca mi-as promite ca-i ofer toata disponibilitatea din lume cand ma solicita. uneori nu e asa de simplu sa ma opresc. si de multe ori nu fac chiar ceva important :>

si ma mai gandesc la ceva. nu stiu sigur cat este de rezonabil, ce termene ai pentru ceea ce faci, dar eu, daca as avea cum, nu as bate situatia in cuie. adica as lucra in apartamentul acela daca stiu ca doar asa merge, dar mi-as si lua timp sa stau cu fata mea cand simt asa. pentru ca simtitul asa e, cred, un foarte bun barometru al relatiei. se poate la voi?

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 13, 2010 9:18 am        Subiectul mesajului: Re: Vinovatie 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Incerc sa raspund tuturor odata. Nu stiu daca trebuie sa fie neaparat ceva in neregula daca eu simt vinovatie. Simt doar prin prisma faptului ca ea ar prefera sa fie cu mine si mie imi e dor de timpul petrecut impreuna. Pe de alta parte, nu puteam continua sa stau non stop cu ea fiindca eu am nevoie sa si lucrez ca sa ma simt bine cu mine si sa fiu cat de cat multumita de cine sunt. Repet, daca as fi continuat sa stau acasa in loc de-a ma intoarce la lucru m-ar fi cuprins asemenea frustrari si depresii incat in loc sa ma bucur ca sunt cu ea tot timpul, as fi considerat asta o povara, lucru anormal si care nu este bun pentru niciuna din noi. Si este nevoie si de bani printre altele. Nu pot lucra in apartament fiindca atunci cand sunt eu, clar nu o mai baga in seama pe A- bona. Si nici nu ma pot concentra la ce am eu de facut. Nu este vorba numai de lucrul cu clientii, calcule s.a.m.d. ci si faptul ca pe langa lucru, eu scriu, adica am inceput sa scriu la o carte pe care nu as putea-o scrie decat in conditii de liniste si concentrare totala. Pot face mai multe lucruri deodata, dar nu de acest tip.

O vad ca ei ii este bine cu A. Bona nu este deloc una pasiva, e asa cum doresc eu, o antreneaza in tot felul de activitati ca sa nu mai spun ca are un talent deosebit la desen si fac tot felul de activitati, decupaje, colaje, tot ce-i place Alisului cand nu sunt in parc. Ii respecta alegerile ca ieri de ex. Alise a zis ca ea e bebe si vrea sa stea cu pampers, n-a vrut sa-si puna chilotei desi sunt 8 luni de cand a renuntat la pampers. Si a lasat-o asa, bineinteles. Plus ca A are un baietel in cls. V-a cu care Lis se mai intalneste din cand in cand, un baietel tare bun care se joaca frumos cu ea si ea-i topita dupa el. Pe A o cunosc de muuulti ani, e tanara, vesela si Alise mi-a spus ca o iubeste si ca se inteleg bine. Alise nu a plans NICIODATA cand am plecat dimineata si-am lasat-o cu A. Avand in vedere ca Alise comunica foarte bine verbal, primesc raporturi complete ale zilei atat de la A cat si de la Alise. Eu o vad bine dispusa si foarte incantata de ce-a facut peste zi, eu apar cand se trezeste ea din somnul de pranz de asta spuneam ca problema e mai mult la mine ca simt asta fiindca ii e bine copilului fara, daca nu i-ar fi, ar da semne. I-am favorizat vizite peste tot, cu bona sau cu noi. La varsta ei Alise merge frecvent la piata si in orice supermarket cu noi, a fost la expozitie de pasari si animale, zoo (desi mie nu imi place), a fost in atelierul unui pictor, expozitie de reptile vii, expozitie de pietre pretioase si flora, in concedii la mare si munte, a mangaiat cai, a dat de mancare la iepuri din mana ei, este un copil foarte zglobiu si, in opinia mea, echilibrat.

Consider totusi ca avem o situatie fericita deocamdata, puteam fi in situatia de-a o duce la nu stiu ce gradinita cu program prelungit, s-o luam seara la 18:00 si sa ajungem acasa la 19:00 in cazuri bune -daca ramaneam in Bucuresti acesta ar fi fost viitorul. Iar pentru asta am facut efortul de-a reveni in orasul de provincie in care ne-am nascut, cu finante mai reduse dar cu timp mai mult.

Asa ca nu sunt foarte sigura de ce simt vinovatie pentru ca, rational, nu am motive, copilului ii este foarte bine, eu sunt multumita de ceea ce fac acum si totul e ok. Poate e ceva in neregula cu mine, nu cu situatia in sine.


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 13, 2010 9:34 am        Subiectul mesajului: Re: Vinovatie 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
eu cred ca daca rupi ritmul din cand in cand si mai petreci cate o dimineata cu ea va fi mai bine.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Apr 13, 2010 10:18 am        Subiectul mesajului: Re: Vinovatie 
Neconectat

Membru din: Sâm Sep 13, 2008 2:25 pm
Mesaje: 250
Jocelyn din cele ce descrii se pare ca ai o bona faina si ca fetita ta are in jur oamenii de care are nevoie; a lasa un copil atat de mic la o gradinita -oricare- toata ziua nu mi se pare deloc solutia ideala. nu cred neaparat ca problema e la tine, ci mai degraba o lipsa de echilibru undeva in viata voastra.
in general eu nu pot sa inteleg cum alte mama isi doresc sa mai faca si altceva- meseria de ex- cand copilul este inca mic si atat de dependent; eu mi-am dorit copii din totdeuna si am considerat ca viata mea atunci incepe cu adevarat, noua si plina de neprevazut. (eu mi-am dorit intotdeuna sa pot sta acasa cu ei sa ma ocup de ei si...nu s-a putut, eu am acest sentiment de vinovatie si furie in acelasi timp pe fostul sot, dar mai ales pe mine, pt ca intotdeuna exista alte optiuni si uneori tot ce ai nevoie este o lista a prioritatilor in fata). fostul sot spunea `nu-si vor aminti de acest timp dedicat in exclusivitate`.. poate desi eu ii vad amintindu-si destule, dar cu siguranta omuletii plini de incredere care sunt acum, sunt pt ca la momentul x eu am lasat totul balta si m-am dedicat lor si problemelor lor.
deci nu te pot sfatui in acest sens, dar stiu ca cel mai important este ca mama sa se simta bine pt a-i putea fi de folos copilului ei; sa fie fericita, asta facand orice, o meserie ca e full time sau part time, ca nu, ca prefera sa citeasca juma de zi, sau sa stea la coafor juma de zi sa se infrumuseteze, nu conteaza, dar atata vreme cat restul timpului il dedica in mod calitativ si exclusiv copilului ei si mai ales constientizarea prioritatilor (ideal copilului).
copiii cresc foarte repede si perioada asta este extrem de scurta, iti va fi dor de ea... poate amandoua aveti nevoie de mai mult timp impreuna? nimic de ordin material, oricat de important ar parea acum, nu conteaza cat conteaza fetita ta. am inteles ca ai un sot fain si poate daca-i impartasesti si lui acest sentiment de vinovatie, e ajuta sa-l depasesti cumva.. :imbratisare2:


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România