attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 2:58 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Sâm Feb 07, 2009 4:46 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
Sunt necajitaaaaaaaaaaaaaaa. Asa de necajita, ca noaptea la 3:30 (adica acum) nu pot dormi. :plang: :plang: :plang: :plang: :plang:

La Mona la cresa e o fetita, Lea, cu aprox. (doar) 6 luni mai mare decat Mona, dar cu vreun cap mai mare si cu cel putin 6 kg in plus. Miercuri ma duc dupa Mona la cresa, imi zice ca are buba la cap (in spate), o intreb pe educatoare ce s-a intamplat, cica s-a invartit cu Lea si ar fi cazut pe spate.
Inca si seara mi-a spus ca are buba la cap :(, dar a doua zi n-a mai spus nimic.

Ieri nu imi zice Mona nimic, insa educatoarea imi spune din proprie initiativa ca nu stie exact ce s-a intamplat, ca nici Mona, nici Lea n-au zis nimic, dar s-au jucat iar amandoua in ceva casuta pe care o au acolo, si deodata au iesit amandoua din casuta, Mona urland si cu urme bine rosii la gat, Lea ar fi strans-o de gat (ca atunci cand vrei sa sugrumi pe cineva). :oroare: Ma gandeam sa o sun azi pe maica-sa, sper sa nu se simta calcata pe coada. :-S

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Feb 10, 2009 1:54 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
dragut din partea ta, diana, ca e fara alcool. :D
Sa fie intr-un ceas bun!

In alta ordine de idei: am renuntat la ideea de a suna mama "inculpatei" la telefon, m-am gandit ca totusi asa ceva se discuta mai bine "face-to-face", asa ca am plecat ieri din timp la cresa, ca sa n-o ratez, si am avut succes.

Mentionez ca despre parinti nu stiu prea multe, adica ne salutam politicos, poate mai schimbam si 2-3 vorbe, dar mai multe nu. Insa din cate retin din discutiile cu o alta mama, am inteles ca mama fetitei e cadru didactic (ca si mine :D).

In fine, ii spun despre ce e vorba, ea regreta ca nu i-a spus educatoarea asta deja de vineri, ca ar fi putut sa o intrebe pe fiica-sa cat timp era amintirea proaspata, dar no problem, copiii au memorie buna!
- Lea, iti place de Mona?
- Da.
- Dar va mai si certati?
- Cateodata da.
- Si ce faci cand va certati?
- O imping sau o trag de haine (asta imi zisese maica-sa ca stie deja, eu deja si aici as fi intervenit ca nu e in ordine, dar no, lasa ca intervin cand o surprind asupra faptei!).
- Si ai facut vreodata si asa? (a facut gestul ala de "sugrumat")
- Da.
- Si de ce?
- Pentru ca Monei ii place.
- :oroare:

Apoi i-a explicat ca sigur nu ii place, pentru ca e ceva si ce doare, si sa nu mai faca, blabla ... apoi sunt curioasa daca a retinut si nu mai face! Cand o prind pe educatoare la cotitura o voi ruga si pe ea ca daca se mai intampla asa ceva sa le spuna parintilor in cauza in aceeasi zi, mai ales parintilor copiilor vinovati (ca eu aflasem in aceeasi zi). Daca copilul face ceva vineri, cum a fost la noi, de multe ori degeaba vii luni si ii tii teoria chibritului ...

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Feb 11, 2009 6:59 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
Christa scrie:
[...] Apoi i-a explicat ca sigur nu ii place, pentru ca e ceva si ce doare, si sa nu mai faca, blabla ... apoi sunt curioasa daca a retinut si nu mai face!


Asta depinde de cit de mult tine Lea cont de sfaturile primite de la parinti/educatori/adulti. Unii copii nu se prea omoara cu incarcatul memoriei din asemenea surse...

Ideal ar fi ca copiii sa-si negocieze singuri diferendele si sa ajunga singuri la o solutie. Pe astea sigur le tin minte si iau in considerare. Baiu', in cazul de fata, e ca "negocierea" pare sa fi intrat in zona flexarilor de muschi, ba chiar si intr-un mod periculos (strangulare). "Solutia" pe care o propune agresorul e de speriat. Asa ca nu poti sa ramii pasiva...

Cumva, Lea trebuie sa inteleaga ca strinsul de git (si nici chiar bataia) nu-s okay. Poate ca cel mai simplu e ca mesajul asta sa vina de la parintii ei sau de la educatoare -- asta te-ar tine pe tine/Mona in afara peisajului, insa are dezavantajul ca, de cele mai multe ori, mesajul ii va fi transmis la modul autoritar, la care s-ar putea sa nu mai fie receptiva.

O alta varianta e sa incerci sa comunici tu cu ea. Da' pentru ca mesajul tau sa aiba sanse de a fi receptat si acceptat trebuie sa construiesti o oarecare relatie cu fata, sa ajungi sa-i cistigi macar putin increderea... ceea ce nu se prea poate face pe coridor, in timp ce copiii se-mbraca de plecare. Unde mai pui ca daca acorzi prea multa atentie unui copil, parintii acestuia se pot alarma la modul "vezi-ti de treaba! nu te priveste pe tine comportamentul copilului meu!". Adicatelea, nu-i o treaba neaparat usoara...

However, daca chiar ai o problema --si probabil ca ai, daca te tine treaza in miez de noapte-- vizavi de comportamentul Leei (asa se scrie?), va trebui sa investesti nitel timp in rezolvarea acesteia. Ia-o pe mama ei de o parte in careva zi si spune-i ca ai vrea sa incerci sa construiesti o relatie de prietenie intre fetele voastre. Invita-i pe la voi sau ofera-te sa mergi cu Mona prin careva parc/loc de joaca comun prin care merg si ei. Petrece-ti ceva timp prin preajma lor si incearca sa construiesti o mini-relatie de incredere intre tine/voi si ea (Lea)/ei. Cind reusesti sa ai relatia cu pricina probabil ca o sa-i si poti transmite mesajul pe care-l vrei. (Unde mai pui ca, pentrecindu-si mai mult timp impreuna, fetele s-ar putea sa chiar ajunga la o amicitie reala.)

Sigur, ce zic eu acilea nu se poate face cu fiecare copil/familie cu care pruncu-ti ajunge in contact. Ar fi o investitie prea mare (de timp, in primul rind) din parte-ti. Da' cu citiva, cu care chiar pari sa ai probleme serioase, ma gindesc ca e o optiune care merita luata in calcul.

Zic si eu, asa, de peste ocean...

A.M.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 10, 2009 12:23 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
io-s un pic intoarsa....hm, ce sa zic
o chestie care ma supara
la cresa sint o gramada de copii destul de agresivi, mi s-a cam luat sa il vad pe Elouan ba vinat, ba zgiriiat...ok, atitudinea celorlalti copii nu o pot schimba, caci....doar parintii si mediul au puterea asta
evident, si Elouan a preluat niste atitudini agresive, in general pentru a se apara
nici asta nu imi place, si incercam acasa sa contracaram efectele, sa explicam, sa revenim mereu asupra conceptului de agresivitate, sa ii aratam ca exista alternative, altele decit violenta
greu, dar am incredere ca poate vom reusi
ok...doar ca ieri, aparindu-se, a lovit o fata....si doar el a fost pedepsit
pedepsit, asa rau mi-a facut cuvintul acesta ieri seara cind mi-a zis V...nu stiu in ce a constat pedeapsa, probabil o izolare de ceilalti, o interdictie de a se juca pentru un timp limitata
l-am vazut plins cind a venit acasa...
si mi-am inghitit si eu lacrimile
numai ca azi dimineata, pe drum spre cresa, pe la jumatea drumului, mi-a lansat "pas c(r)èche, maman!!" si-a continuat sa mearga, cu capul in pamint, fara sa imi mai raspunda la intrebari, intr-o opozitie fatisa si dureroasa...am reusit sa il calmez, sa il asigur ca totul va fi bine, cu atit mai mult cu cit azi lucrez doar pina la prinz
dar ma simt neputincioasa, frustrata, trista...

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 10, 2009 12:33 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Teodora nu am simtit ca mi-ai face reprosuri dar am avut senzatia ca ati ramas cu impresia ca eu pana acum toleram comportamentul lui agresiv fata de animale. Cat despre problema ta cu Elouan si agresivitatea, stiu ca nu suna bine dar atunci cand da inapoi sa se apere nu stiu cat este de rau...Adica da e foarte rau ca a trebuit sa invete asta dar eu zic ca este mai bine sa se apere decat sa ii se care pumni, palme aiurea. Stiu ca suna foarte foarte non AP dar ma gandesc ca e inspre binele lui... Sigur ca e greu sa inteleaga de ce e ok in unele momente si in altele nu dar zau ca nu merita sa fie el bland si bun cu cei care il lovesc/agreseaza.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 10, 2009 12:36 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
stiu, Mamitza, o parte mica din mine imi zice ca e firesc sa se apere
cum se apara si in fata mea cind ii propun ceva ce nu ii convine, si-si incordeaza corpul, si intra in opozitie puternica
dar cea mai mare parte din mine nu agreeaza aceasta agresivitate :( si nici macar nu stiu cum as vrea sa iasa din aceste situatii, sa le evite? sa se strecoare incercind sa fuga? nu are frica de nimic... nu stiu

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 10, 2009 12:38 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
si ce m-a intristat mult, mai mult decit asta, a fost povestea asta de pedepsire, nu-mi place, nu-mi place ideea, il vad umilit intr-un colt, fara sa aiba dreptul sa se joace, imaginea asta ma distruge
si apoi refuzul lui de azi...el, care mergea cu asa o placere la cresa
ouf, sper sa treaca...

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 10, 2009 12:40 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Ideal ar fi sa le poata evita. Dar poate? Singurul lucru de facut in cazul lui ar fi sa anunte o educatoare ca a fost lovit. Dar mai tarziu va fi catalogat drept paracios. Sa plece ar fi iar o solutie dar copii agresivi sunt si insistenti eu cel putin asa am remarcat. Din pacate nu am sfaturi concrete doar gandesc si eu cu voce tare. Eu i-am spus lui Alexei asa, cand da un copil in tine, ii spui nu mai da in mine si pleci de langa el, vii la mine si vedem cum rezolvam problema. se mai intampla insa sa dea si el inapoi cand e prea enervat.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 10, 2009 12:41 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:49 pm
Mesaje: 363
Localitate: Loulé
teodora , vorbeste cu tantile de la gradii, spune-i lui Elouan ca o sa vorbesti si tu cu ele, si explica-i mai bine de ce s-a intamplat....sau chiar ai o discutie cu el si cu educatoarea care l-a pedepsit.......:) >:D<

_________________
aditu implineste 6 ani in 9 august 2011

http://deko-ra.blogspot.com/
http://electric--skies.blogspot.com


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 10, 2009 12:42 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
da, MaMitza, e o idee...
insa eu nu sint mereu linga el :tristuc:
pe de alta parte, oare facind asta, nu luam asupra noastra "problema" lui, nedindu-i nici o sansa sa gaseasca o solutie? :-S

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 10, 2009 12:46 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
raluve, educatoarele stiu bine de aceasta problema de agresivitate care domina acolo in ultima vreme, printre nou-veniti, sint citiva copii care nu ezita sa muste, sa bata, sa zgiriie intr-un timp record, fara ca macar sa iti dai seama pina nu auzi "victima" urlind...
dar observ o oarecare tendinta de a accepta asta ca pe ceva normal printre parinti si educatoare, "ei testeaza", "e virsta de vina" etc
bine, pentru mine nu-i asa....
imi trecuse prin cap ideea sa convoc pe toata lumea (dar e greu sa cadem de acord pentru a fixa o ora, si apoi sint parinti asa dezinteresati...) si sa avem o discutie tocmai despre agresivitate
dar oare cind voi avea puterea sa o fac? si ce ar schimba asta? :(

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 10, 2009 12:54 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Teodora atunci sa nu mearga nici la educatoare dar pur si simplu sa plece de langa cel agresiv. Daca acela totusi insista sa anunte educatoarea si sa ceara sprijin. Sau sa dea si el inapoi...Intr-adevar faza cu pedeapsa e mai urata si aia e mai greu de rezolvat. Probabil ca se simte nedreptatit si asta e mai nasol decat altele. Vorbeste totusi cu educatoarele.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 10, 2009 12:55 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
nedreptatit se poate simti, desigur
cu atit mai mult cu cit astfel de pedepse pedepsesc copilul si nu actul, nu i s-a permis o reparare

numai ca asta nu e subiect de discutat la un ceai.... :>

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 10, 2009 1:23 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:49 pm
Mesaje: 363
Localitate: Loulé
hm...eu ma gandeam la Elouan mai mult decat la educatoare sau sa te lupti tu cu situatia generala....adica sa inteleaga de ce a fost pedepsit tocmai el...de ce asa.....si sa simta ca esti langa el.....
ups..si eu intru la un ceai asa dupa muulta vreme...fara macar sa dau un ceai de bine v-am regasit ...:) :>

_________________
aditu implineste 6 ani in 9 august 2011

http://deko-ra.blogspot.com/
http://electric--skies.blogspot.com


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 10, 2009 2:06 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
raluve, tocmai am avut o discutie cu una din educatore-directoarea
si Elouan a fost linga noi....
punind totul in cuvinte, cautind explicatii, ma simt mai bine
si cred ca si el
in ciuda ploii urite de afara

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România