attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:58 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 75 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Dum Ian 25, 2009 2:42 am        Subiectul mesajului: Nature, Nurture and the Power of Love - Bruce Lipton 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Nature, Nurture and the Power of Love - Bruce Lipton

e un fiml care mi-a placut :)

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 24, 2009 3:13 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Ian 24, 2008 3:50 pm
Mesaje: 424
Localitate: Cluj-Napoca
se poate comanda si cartea Biologia credintei http://www.editura-foryou.ro/index.php? ... &carte=146

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mai 02, 2009 7:41 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 7:23 pm
Mesaje: 672
Yahoo Messenger: juliajucarii
Localitate: Reisenberg
A postat cineva nu demult un link inspre un filmulet de 2 ore,al unui microbiolog,care spunea ca nu e deloc ereditar caracterul....si ce mi-a placut mie este ca IQ-ul unei persoane e maxim 50% influentat ereditar,dar ca primii ani de viata sunt decisivi pentru cresterea nivelului inteligentei copilului.Comparatie plastica,dar doar atat ma duce capul la ora asta...o planta are genetic informatia legata de faza de inflorire si,lasata sa creasca normal,va face flori intr-o buna zi,ca asa stie.Daca se mai pun si ingrasaminte in sol,inflorescenta va fi mai abundenta,deci procesul e cumva influentat de stimulii de dupa plantare.

Inca o chestie pe care o retin e ca embrionul e foarte capabil sa culeaga informatii despre mediul in care urmeaza sa se nasca,facand aceasta atat auditiv,cat si prin emotiile pe care i le transmite mama.Nu mai spun de primii ani de viata ai copilului,cand e mai mult ca un casetofon programat pe "recording"...si tot ce vede,aude,simte,i se transmite prin limbaj non-verbal,iar totalitatea acestor "imprimari" influenteaza manifestarile lui de sugar,copilas si mai apoi adult.
Sigur ca nenea ala explica mult mai frumos si mai complex decat mine,insa asta e clar-caracterul cuiva nu poate fi transmis genetic.

p.s.Cu atat mai mult m-a bucurat informatia asta,cu cat de multa vreme rumeg ideea de a infia un copil mai incolo(o rumeg doar,nu stiu de-om avea si curajul de a trece la fapte)...si acest documentar e un solid argument menit sa inchida gura celor care spun ca e riscant,ca cine stie ce fiu de om ordinar,hot,talhar,violator s-o nimeri sa fie infiat de noi.Sper sa revin,as mai avea unele de spus,dupa ce-mi odihnesc neuronii putin. :)


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mai 02, 2009 8:12 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 29, 2009 9:32 pm
Mesaje: 844
Citat:
Inca o chestie pe care o retin e ca embrionul e foarte capabil sa culeaga informatii despre mediul in care urmeaza sa se nasca,facand aceasta atat auditiv,cat si prin emotiile pe care i le transmite mama.Nu mai spun de primii ani de viata ai copilului,cand e mai mult ca un casetofon programat pe "recording"...si tot ce vede,aude,simte,i se transmite prin limbaj non-verbal,iar totalitatea acestor "imprimari" influenteaza manifestarile lui de sugar,copilas si mai apoi adult.
Sigur ca nenea ala explica mult mai frumos si mai complex decat mine,insa asta e clar-caracterul cuiva nu poate fi transmis genetic.


Nu stiu daca e in sine, dar ideea asta se bazeaza pe munca de o viata a profesorului Alfred Tomatis, o munca fascinanta!

_________________
SpurNatur - Purtati-va bine (cu) bebelusii


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 03, 2009 9:44 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Sâm Sep 13, 2008 2:25 pm
Mesaje: 250
Julia imi poti arata unde este acel filmulet, daca stii? as vrea sa-l vad si eu.
[...]


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 03, 2009 9:57 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Si relativ la citatul acela... ati urmarit cumva documentarul de pe discovery "In pantec - sarcini gemelare"? Poate nu e chiar acest titlu, insa na, cumva m-a marcat. Ideea e ca gemenii monovitelini, care teoretic "sunt la fel", totusi, chiar de la nastere nu sunt chiar la fel. Atata fizic cat si comportamental. Inclusiv bolile genetice pot sa apara doar la unul din gemeni. Explicatia gasita de ei ar fi ca sunt "de vina" factorii externi: irigarea cu sange in mod diferit (amprentele cica s-ar forma bazandu-se pe cantitatea de sange ajunsa in degetele fatului, cei cu mai putine inele prezente in amprente ar fi predispusi de ex la boli de inima), "batalia" pentru a avea cat mai mult loc in burtica, poluarea chiar. Pe masura ce cresc, actioneaza si mediul asupra lor si inclusiv fizionomia se schimba; bineinteles ca si caracterul.

Na, eu am extrapolat si am zis ca e valabil si pentru un singur copil. Altele sunt conditiile la prima sarcina, altele la a doua, respectiv urmatoarele. Dupa mine faptul ca ai doi copii complet diferiti crescuti in aceleasi conditii nu e valabila. Practic nu au fost aceleasi conditii. La prima sarcina sunt doar parintii, la urmatoarele intervin in viata de zi cu zi si copiii mai mari, oboseala inerenta, etc. Anumite actiuni externe din timpul sarcinii nu le poti controla.

Si raportat exact la fetele mele, Diana e cea cu temperament vulcanic, asta de la nastere. Dormea insa foarte bine, doarme si acum mult, insa dupa ce se trezeste are nevoie de actiune si de "batalii" - nu conteaza cu cine. Eu am avut o sarcina extrem de linistita, fara greturi, fara nervi, fara probleme de sanatate, insa in alta tara. Teodora e cea "cumintica", cu sufletist mare, aduce pacea in familie. Sarcina a fost diferita, eu mai tot timpul pusa pe harta, chiar si cu sotul ma certam din nimic, in Romania. Singura explicatie personala e ca saraca Teodora, in burtica, a ... dormit. Ca sa scape de angoasele mele :> . Si si acum e mai "linistita", sa zic asa

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 03, 2009 11:53 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 7:23 pm
Mesaje: 672
Yahoo Messenger: juliajucarii
Localitate: Reisenberg
immaculee scrie:
Julia imi poti arata unde este acel filmulet, daca stii? as vrea sa-l vad si eu.


Natura, Educaţia şi Puterea Iubirii: Biologia "Părintitului" Conştient

O sa-l mai vad si eu o data,ca tot m-au adus imprejurarile in punctul asta iar... :)


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 03, 2009 12:25 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
mut aici discutiile ref la?

mie candva mi-ar placea sa discutam despre "casete"
poate asa n-am mai transforma acest topic in topic de barfa, cand am intelege ca unele/unii au casetele "scrise"

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 03, 2009 12:40 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 7:23 pm
Mesaje: 672
Yahoo Messenger: juliajucarii
Localitate: Reisenberg
Andreina,abia astept sa vorbim despre asa ceva,hai sa aducem mai aproape "candva'-ul acela despre care spui tu... :)


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 03, 2009 4:43 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Sâm Sep 13, 2008 2:25 pm
Mesaje: 250
[...]
julia multumesc de link, merg sa-l vad acum.


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 03, 2009 6:45 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 29, 2009 9:32 pm
Mesaje: 844
E fain filmul, gasesc argumentarea foarte interesanta!

Daaaar domnul asta care vorbeste repede ca si cum ar vrea sa ne vanda praf de curatat mochetele la HomeOrder TV, stilul asta ma termina...

Multumesc pentru tip.

_________________
SpurNatur - Purtati-va bine (cu) bebelusii


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 03, 2009 6:47 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 7:23 pm
Mesaje: 672
Yahoo Messenger: juliajucarii
Localitate: Reisenberg
Poate avea si omul tare multe de zis si il presa timpul de inregistrare,ori sala inchiriata pana la o anume ora... :P


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 03, 2009 6:58 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 29, 2009 9:32 pm
Mesaje: 844
Nu, pe bune chiar e fain! N-am nimic de comentat la ceea ce zice, dar stilul lui e foarte nostim!


Explica cumva si bazele homeopatiei, desi nu o face constient.

_________________
SpurNatur - Purtati-va bine (cu) bebelusii


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mai 03, 2009 11:19 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 29, 2009 9:32 pm
Mesaje: 844
Andreina, cat despre "casete", se interfereaza ideile astea mult cu munca mea cu Juul. Recunosc multe in ceea ce zice el despre "casete".

Si ma gandesc si la faptul, ca tocmai in asta consta constiinta de parinte/adult responsabil, de a reasculta casetele, de a schimba putin muzica de pe casetele alea, de a reinregistra partile necesare.

Retetele sunt insa atat de individuale precum perceptia, si daca dau acuma curs "casetei" mele, mi se face teama si lene sa o prelucrez din punctul asta de vedere...

_________________
SpurNatur - Purtati-va bine (cu) bebelusii


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mai 04, 2009 8:23 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Joi Feb 26, 2009 7:09 pm
Mesaje: 789
eu inca mai am de vazut ultimele 20 min din el, ca nu pot de ioana sa vad un film in intregime si dintr-un singur foc

mi-a placut f mult; pt mine e genul de filmutet pe care l-am urmarit cu atitudinea aia; "auci!! eram sigura ca.." :D
adica scoate la suprafata niste chestii reale, bine explicate, pe care le intuiai si tu, niste adevaruri pe care le purtai si tu in interior dar nu stiai cum sa le scoti la suprafata si cum sa le denumesti

mi-a ramas in minte partea cu frica si, implicit, analogia dintre viata si teama
explica acolo f fain cum frica este o atitudine care ne face sa stagnam, sa ne oprim, adica sa nu mai crestem/evoluam (d.p.d.v. biologic si nu numai).. stagnarea asta vine tocmai in urma faptului ca toata energia noastra, tot ceea ce insemnam si ne compune lupta pt autoconservare, pt protectie noastra (aduce in discutie si faptul ca o femeie insarcinata care-si poarta sarcina cu teama va naste un copil cu greutate mica - aici intervenind si hormonul de stres care inhiba cresterea, hormon pe care mama il paseaza fatului prin placenta)
..cum viata inseamna miscare (organismul uman viu, adica noi - suntem o comunitate de celule vii :D , fiecare celula are viata ei dar se pun in miscare una pe alta)
iar daca traim intr-o frica permanenta, nu numai ca stam in loc, ci in final stagnarea asta poate duce chiar la moarte (inteleg prin asta ca ne putem imbolnavi, adica ne creem propria boala, poate una letala)

si uite cat de important este modul in care alegem sa traim, sa ne creem un mediu armonios
deci.. relax!! :)

_________________
"a-i da voie unui copil sa stie cine este, in toate situatiile de viata, in prezenta oricarui adult, iata miza educatiei"
Imagine
Imagine


Ultima oară modificat Lun Mai 04, 2009 9:10 am de către touchy, modificat de 3 ori în total.

Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 75 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România