attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Mar Apr 16, 2024 4:18 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Iul 27, 2011 1:47 pm        Subiectul mesajului: John Gray 
Neconectat

Membru din: Dum Iun 27, 2010 6:20 pm
Mesaje: 83
Am citit de prin cartea lui John Gray, copiii sunt din rai, si am gasit acolo multe idei interesante.
O sa spun aici cateva care se potrivesc si la subiect.

Legat de faptul ca l-ai amenintat ca nu merge in parc daca nu doarme, in cartea aia propune sa inlocuim amenintarea care este o motivare negativa, cu una pozitiva... si se face foarte simplu: daca te pui sa dormi acum, mai tarziu vom merge in parc. Acum nu stiu care va fi parerea voastra, chiar sunt curioasa sa o aflu... ca vad ca sunt persoane care nu sunt de acord cu conditionarile... eu una sunt de acord cu tipul asta de motivare pozitiva... nu vad cu ce ar face rau (dar astept pareri :))

Mai ziceai aici cineva ca e pe picior egal cu copilul... aici eu nu prea sunt de acord... si o sa zic tot din carte... copiii e normal sa se impotriveasca si e normal sa ii ascultam si sa facem ce putem, dar ultimul cuvant este al nostru, noi suntem sefii. Pentru mine a fi sef nu e ceva negativ. E rolul meu de a sustine copilul, de a-l indruma, de a-l coordona. Sunt de acord ca fiecare copil se naste bun si nu trebuie noi sa-l "sculptam" in vreun anume fel, dar a lasa responsabilitatea de a lua multe decizii, de a conduce, mi se pare ca este prea mult pentru un copil, ca duce la o maturizare prea rapida. In carte spune ca daca dam prea multe optiuni copiilor atunci vor deveni nesiguri pe ei, ca vor fi coplesiti de responsabilitate, si ca in acelasi timp vor iesi din aria noastra de control (stiu... aici unii o sa ziceti ca nu e nevoie sa ii controlam... dar eu zic ca e nevoie intr-o oarecare masura, dar in directia impusa de ei... na ... nu prea stiu cum sa ma exprim... un copil extraobosit are nevoie sa fie linistit sa adoarma... este un exemplu). Ca un copil care primeste prea multa libertate de a alege fie va ajunge foarte pretentios, fie nu va mai vrea sa aleaga... Cartea ar aborda problema cam asa: in loc sa il intrebi ce vrei sa te joci? sa intrebi, vrei sa pictezi? si copilul poate zice nu, vreau sa ma joc cu masinuta, iar atunci tu poti spune, da, este o idee buna, hai sa ne jucam cu masinuta.

Iar ce inseamna din punctul meu de vedere un copil rasfatat... chiar am reflectat destul de mult asupra temei asteia in ultima vreme...
dupa mine, un copil rasfatat e un copil care crede ca el este seful in casa, ca toti si toate trebuie sa se supuna vointei lui. Si un copil care nu are notiune de valoare a lucrurilor, care crede ca orice este permis.

Sper sa veniti si voi cu pareri pe tema rasfatului... e un subiect care chiar ma tot roade... la fel ca si cu ideea care sunt limitele reale? unde e limita intre a fi tolerant, flexibil, si cand ajungi de rasfeti copilul?

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 27, 2011 3:09 pm        Subiectul mesajului: Re: Nu rani un suflet de copil 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
in afara de ideea cu seful si mie imi par lucrurile clare. legat de sef insa nu. daca asta e modelul, ca trebuie sa vada el ca exista un sef in casa, asta intelege si asa va incerca mereu sa faca, sa ia locul sefului, adica al parintelui, pe care de altfel il imita in tot ce face. si eu trec prin asta de 10 ori pe zi...cum fac ceva nepotrivit, deplasat, cum ma copiaza instant. de ce nu m-ar copia incercand sa preia puterea atunci?!

da, propunerile care limiteaza fara sa oblige imi par cat se poate de ok. de fapt tot restul.

rasfat...inca nu am conturat nici eu ce inteleg..in afara notoriei santajari..iti cumpar ce vrei ca n-am timp de tine, umplu cu lucruri ce nu pot umple cu sufletul..

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 27, 2011 3:18 pm        Subiectul mesajului: Re: Nu rani un suflet de copil 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
eu nu sunt de acord nici cu o conditionare pozitiva. oricum ar fi, e p conditionare. eu as zice mai degraba: hai sa dormim, sa luam forte ca sa ne jucam cat putem de mult in parc... mie odata Cezara mi-a spus ceva de conditie, desi eu nu pronuntasem macar cuvantul, insa ea a auzit cuvantul conditionare si a stiut exact cand eu am conditionat-o chiar daca eu mascasem conditionarea ca fiind ceva pozitiv.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 27, 2011 3:36 pm        Subiectul mesajului: Re: Nu rani un suflet de copil 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
Cartea ar aborda problema cam asa: in loc sa il intrebi ce vrei sa te joci? sa intrebi, vrei sa pictezi? si copilul poate zice nu, vreau sa ma joc cu masinuta, iar atunci tu poti spune, da, este o idee buna, hai sa ne jucam cu masinuta.

tipul asta de abordare il gasesc eu ok. asta e conditionare? ca io o vad doar ca o restrangere a posibilitatilor, fara sa impui nimic si in acelasi timp copilul sa spuna ce prefera, sa fie decizia lui.

ca si pe mine cand ma intreaba omul ce-as manca...stau ca boul la poarta noua, imi vin idei prea multe si pana ma hotarasc ametesc de foame :)) O:-) prefer sa ma intrebe "vrei carne? lefâgume? oua etc etc" :D

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 27, 2011 3:42 pm        Subiectul mesajului: Re: Nu rani un suflet de copil 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
mda... eu ma refeream la conditionarea poztiva din ex: daca dormi acum, mai tarziu mergem in parc (in mintea mea de copil ma intreb: si daca NU dorm (ca eu NU vreau sa dorm), Nu mai merg in parc.

in rest, asa e, si eu o vad pe Ceza nestiind cu ce sa se joace. se uita la mormanul de juacrii si zice ca se plictiseste. si atunci ii insirui eu ce variante ar avea.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 27, 2011 3:48 pm        Subiectul mesajului: Re: Nu rani un suflet de copil 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
da, in situatia aia nici eu nu as alege conditionarea.

mi se intampla frecvent situtii de genul: suntem in parc sau la plimbare..si ea nu se ma da dusa acasa..dar pe mine incep ba sa ma doara picioarele, ba sa-mi fie foame (mie, nu ei :D ), ba ma plictisesc pur si simplu. si ce credeti ca fac atunci? :D ii spun ca prietenei mele "iulia, atata mi-e de lene sa ma mai plimb...hai sa mergem acasa, stau putin si iar am chef pe urma". sau "mor de foame, io musai sa mananc ceva" si tot asa...de cateva ori ne-a auzit lumea...se uita ca la alien cum adica, ii spun asa, de ce n-o iau de aripa si gata, ca doar eu sunt sefa :-S

de-aia ziceam eu de sef ce ziceam...

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 27, 2011 4:15 pm        Subiectul mesajului: Re: Nu rani un suflet de copil 
Neconectat

Membru din: Dum Iun 27, 2010 6:20 pm
Mesaje: 83
mira scrie:
da, in situatia aia nici eu nu as alege conditionarea.

mi se intampla frecvent situtii de genul: suntem in parc sau la plimbare..si ea nu se ma da dusa acasa..dar pe mine incep ba sa ma doara picioarele, ba sa-mi fie foame (mie, nu ei :D ), ba ma plictisesc pur si simplu. si ce credeti ca fac atunci? :D ii spun ca prietenei mele "iulia, atata mi-e de lene sa ma mai plimb...hai sa mergem acasa, stau putin si iar am chef pe urma". sau "mor de foame, io musai sa mananc ceva" si tot asa...de cateva ori ne-a auzit lumea...se uita ca la alien cum adica, ii spun asa, de ce n-o iau de aripa si gata, ca doar eu sunt sefa :-S

de-aia ziceam eu de sef ce ziceam...


Eu la atitudinea asta vad un fel de santaj sentimental... hai sa faci x chestie pentru mama, chiar daca tu iti doresti altceva.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 27, 2011 4:18 pm        Subiectul mesajului: Re: Nu rani un suflet de copil 
Neconectat

Membru din: Dum Iun 27, 2010 6:20 pm
Mesaje: 83
Iar legat de partea cu seful, intrebarea mea este cum procedezi cand copilul se opune la ceva, dar totusi chestia aia trebuie sa se intample?
Sa dau si un exemplu concret: trebuie sa ajungi la gradinita cu copilul, iar tu la serviciu. Copilul nu vrea sa stea sa il imbraci. Il rogi sa faca asta, nu vrea, il asculti cu ce vrea, ii explici ce poti sa faci si tot nu vrea... care e pasul urmator? Cum rezolvi situatia?

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 27, 2011 4:21 pm        Subiectul mesajului: Re: Nu rani un suflet de copil 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iun 11, 2011 4:40 pm
Mesaje: 325
Site web: http://maruntisuri-aiurite.blogspot.ro/
Localitate: Bucuresti
AnkaG scrie:
Iar legat de partea cu seful, intrebarea mea este cum procedezi cand copilul se opune la ceva, dar totusi chestia aia trebuie sa se intample?
Sa dau si un exemplu concret: trebuie sa ajungi la gradinita cu copilul, iar tu la serviciu. Copilul nu vrea sa stea sa il imbraci. Il rogi sa faca asta, nu vrea, il asculti cu ce vrea, ii explici ce poti sa faci si tot nu vrea... care e pasul urmator? Cum rezolvi situatia?

cu asta s-a mai confruntat sotul si ii propune uite nu mergi singur la gradi il iei si pe ursulet dupa tine sau nu stiu ce broscuta... uneori merge alteori se cam chinuie cu el dar reuseste pana la urma sa plece cand ajunge la gradi a si uitat ce a fost acasa 8-}
A si il mai intreaba sotul ai vreo problema la gradi de nu vrei sa mergem? te-a mai suparat vreun un copil? doamna? pana la urma cu greu afla si pleaca la gradi cu el... noroc ca-i place la gradi ca altfel nu stiu cum rezolvam astfel de situatie... in general trebuie sa-i promiti ceva ca faceti impreuna supa aia...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 27, 2011 4:28 pm        Subiectul mesajului: Re: Nu rani un suflet de copil 
Neconectat

Membru din: Dum Iun 27, 2010 6:20 pm
Mesaje: 83
Cartea de exemplul conditionarii din afaceri care e la ordinea zilei... cumperi de la mine ai nush cate zile in plus gratis, etc, etc.
Eu la faza asta nu ma gandesc ca daca NU cumpar, NU am bonusul respectiv... si nici ca si copil nu as gandi asa. Clar ca nu m-as culca daca nu mi-ar fi somn, dar daca mi-ar fi somn sigur m-as linisti rapid cu gandul ca atunci cand ma trezesc ma duc in parc.
Eu tot timpul imi propun sa tin cont de nevoile copilului si incerc sa nu ii cer lucuri impotriva nevoilor. Incerc sa ascult ce si cum vrea, iar recompesele mi se par o metoda buna de a stimula putin cooperarea. Atata tot :)

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 27, 2011 4:29 pm        Subiectul mesajului: Re: Nu rani un suflet de copil 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
anka, eu n-am citit John Gray, citesc doar acum aceasta mica recenzie pe care o faci uneia din cartile sale si-mi spun ca nu l-as gusta citindu-l


Citat:
Legat de faptul ca l-ai amenintat ca nu merge in parc daca nu doarme, in cartea aia propune sa inlocuim amenintarea care este o motivare negativa, cu una pozitiva... si se face foarte simplu: daca te pui sa dormi acum, mai tarziu vom merge in parc. Acum nu stiu care va fi parerea voastra, chiar sunt curioasa sa o aflu... ca vad ca sunt persoane care nu sunt de acord cu conditionarile... eu una sunt de acord cu tipul asta de motivare pozitiva... nu vad cu ce ar face rau (dar astept pareri


off, credinta asta sa nu le spui nu copiiilor ca-i distrugi e una destul de distructiva pe timp lung
un copil are nevoie si de nu, prin nu eu imi delimitez limitele, ma delimitez
nu i se intampla nimic de-i spui mergem acasa ca "sunt rupta de foame, insetata, obosita si nervoasa pentru toate astea"
poate ca un domn Goe nu va accepta situatia sau un copilas la un an jumate 2 ani jumate, chiar 4, dar in timp va intelege ca si restul sunt persoane, cu limitele lor

si asa cum noi recunoastem ca e imprtant ca lor sa le fie pastrata integritata, recunoastem si ca noua ne e important sa ne fie recunoscuta integritatea
deci nu-i de sef, nesef si alte discursuri care ar trebui sa se tina unde ii plac domnului John Gray, dar nu acasa in mediu familial
(sunt curioasa ce a spus in oamenii si femeile cu planetele lui, de a spus ca barbatului sa nu-i submini autoritatea promit ca renunt la orice nota de diplomatie si-l desfiintez total, =))
scuze, dar eu am mari alergii la cuvantul, rolul de sef, sefa intr-o familie
nu exista, al meu om poate sa dispara sa faca pe seful prin alta parte (sau cine face pe seful, nu cel mai puternic, capabil sa impuna?) discutam, urlam chiar, dar nu-i ca decide numai el sau numai io sau numai copiii, ca deh, suntem sefi....

seful si motivarea pozitiva.... =))

Citat:
E rolul meu de a sustine copilul, de a-l indruma, de a-l coordona. Sunt de acord ca fiecare copil se naste bun si nu trebuie noi sa-l "sculptam" in vreun anume fel, dar a lasa responsabilitatea de a lua multe decizii, de a conduce, mi se pare ca este prea mult pentru un copil, ca duce la o maturizare prea rapida. In carte spune ca daca dam prea multe optiuni copiilor atunci vor deveni nesiguri pe ei, ca vor fi coplesiti de responsabilitate, si ca in acelasi timp vor iesi din aria noastra de control (stiu... aici unii o sa ziceti ca nu e nevoie sa ii controlam... dar eu zic ca e nevoie intr-o oarecare masura, dar in directia impusa de ei... na ... nu prea stiu cum sa ma exprim... un copil extraobosit are nevoie sa fie linistit sa adoarma... este un exemplu). Ca un copil care primeste prea multa libertate de a alege fie va ajunge foarte pretentios, fie nu va mai vrea sa aleaga...


de acrd, si pentru asta exista figura de referinta

si n-are ce sa conduca un copil o familie, un copil se naste intr-o familie si in interiorul acestei familii i se permite sa creasca ok, dar sa o conduca clar nu are de ce sa o faca
iar prin faptul ca noi le permitem sa invete sa mearga, sa se alimenteze, sa-si regleze ciclurile de veghe-somn, sa decida daca se imbraca in roz si nu in albastr in propria lor maniera, ritm nu inseamna ca conduc o familie

problema e atunci cand i se permite sa aleaga modelul de masina al lui taica-su doar ca sa nu superi copilasul
acela nu mai e ap ci e orice altceva decat ap

in acest context eu zic sa fim pe pace ca nu or avea niciodata prea multe libertati
eu hotarasc unde-i duc la sfarsit de saptamana in functie de cum stiu ca am legaturi cu mij. de transpot in comun, in functie de cum stiu ca exista au ba un festival undeva, le comunic si dupa musai tre sa se dea jos din autobuz unde le zic eu, nu unde li s-o parea lor, daca n-o fac si s-au dat jos mai devreme sau mai tarziu sau se cearta in autobus ca unul vrea la o statie, altul la o alta,daca nu ne interneaza lumea risc eu sa ma intorc pe jos acasa, fara ei :D
deci, eu zic sa ne relaxam cu amenintarea asta

io ma intreb pentru cine a fost scrisa aceasta carte, pentru muritorul de rand nu prea
eu ma intreb cine, care sunt parintii care pot sa-si permita sa dea prea multe optiuni copiilor, viata e cea care e si clar nu ne ofera nimeni contextul din care noi sa putem sa le dam prea multe optiuni copiilor

deci exista cei care isi cumpara carte o masina noua cam cu frecventa cu care-i duc eu pe ai mei la parcul de distractii si cred ca numai astia ar putea sa ofere prea multe optiuni copiilor in rest oferi ceea ce ai
- dragul mamii, mergi la gradinta ca ai 2 ani si mama trebuie sa munceasca
- dragul mamei nu traversezi strada ca-i rosu si te calca masina
- dragul mamei, nu mananci asta ca-i plina de conservanti si coloranti si deocamdata numai mama decide ce intra in casa, ce nu in materie de alimente
- dragul mamei, nu iesi in curul gol pe balcon
- dragul mamei nu mananci pamantul aici ca-i plin de cacacei de la catei si ceva prezervative

asa...si lista poate sa fie infinita

parerea mea e ca exista 2 categorii care pot sa-si permita "luxul" sa-si rasfete copiii, cei foarte bogati si cei cu diverse tulburari psihice, aka nebunii

deocamdata nu fac parte din niciuna din categoriile de mai sus
(exceptional mai intru si eu in una, cand ai mei imi urla "cretina, bruta" ca nu si-a vandut mama rinichiul, adica io, pentru ultimul transformer de pe piata, sau ultima printesa de la Disney; chiar, vreau eu sa vad cum o sa faci mai incolo, intr-o societatea in care mesajul e "consumati, consumati, consumati!" cum o sa o dai intr-o mantra "nu, nu, nu, nu nu, nu!" =)) )


si deci da nu e nevoie sa-i controlezi ci doar sa te autodefinesti (eu personal nu cheltuiesc pe rahaturi ca doar sunt la moda si se vad la televizor, e ceva ce face parte din ceea ce vreau eu sa fiu, sa nu consum doar ca se consuma, ca asta-i valul) sa-ti stabilesti limitele si sa te iubesti respectanduti-le si solicitandu-i sa le respecte

un copil extraobosit a ajuns acolo da, din cauza ca parintele a inteles gresit mesajul "lasati copilul libersa-si exercite competentele"
competentele lor sunt specifice, cum spuneam, ei pot sa decida pentru ei in anumite campuri de dezvoltare personala, care-i privesc si competentele lor se cam opresc acolo
cand decid ca mai vor o tura cu trenuletul cand deja parintele i-a plimbat toata ziua cu trenuletul, e obosit si flamand si stie ca n-a facut mancare acasa, mancare pe care micul domn Goe o cere imperativ, de nu e scandal, apoi parintele face bine sa-i refuze copilului a mia oara tura cu trenuletul, sa-l puna in masina, preferabil la mama in brate si sa-l conduca acasa,
in cel mai fericit caz adoarme imbracat si murdar in bratele mamei, poate nitel sifonat dar oricum nu dupa ce si-a lovit nitel mama "ca-i o rea"

ecco, copilul adoarme, obosit nitel sifonat, dar oricum satisfacut
mama ajunsa acasa il pune in pat (doamne, sa nu va ganditi la baie ca acolo ati sarit gardul :)) ) , dupa sta tampa vreo cinci minute, poate o juma de ora si se culca stiind ca maine o ia de la capat

si mai exista categoria aceea de copii care au obosit sa decida, aleaga, iar aceasta e cea mai sub semnul nesansei posibil
sunt copiii din familiile in care insusi parintii sunt copii, incapabili sa creasca, iar copiii preiau rolul de parinte, isi asuma responsabilitati, aleg, decid pentru parinti, acestia fiind incapabili sa o faca (bendis, daca nu ma adunam eu din depresia mea ar fi avut toate sansele sa ajunga acolo)

o adevarata drama, dar iarasi, nu discutam despre norme



Citat:
Iar ce inseamna din punctul meu de vedere un copil rasfatat... chiar am reflectat destul de mult asupra temei asteia in ultima vreme...
dupa mine, un copil rasfatat e un copil care crede ca el este seful in casa, ca toti si toate trebuie sa se supuna vointei lui. Si un copil care nu are notiune de valoare a lucrurilor, care crede ca orice este permis.

Sper sa veniti si voi cu pareri pe tema rasfatului... e un subiect care chiar ma tot roade... la fel ca si cu ideea care sunt limitele reale? unde e limita intre a fi tolerant, flexibil, si cand ajungi de rasfeti copilul?


s-a discutat multisor, as spune, vezi la surse bibliografice, "copilul rege" (Simone Korff Sausse), si mai sunt, tre purificata bibliografia (vezi si asta, dar repet mai purica forumul ca s-a discutat destul de mult si bine viewtopic.php?f=14&t=1322 )
negarea etapei in brate, atunci cand se consuma primele luni de viata, cand copilul e musai sa-si creeze el acel sentiment de "prepotenza", atotputernicie

Juul, Gordon

(eu alaltaieri mi-am cumparat Gordon in franceza, am vazut si carte neneului asta, dar nu m-a inspirat, acum imi pare rau, mi-ar fi placut sa-l gandesc cu textele in fata)

s-a discutat pe marginea cartilor lui

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 27, 2011 4:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Nu rani un suflet de copil 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
AnkaG scrie:
Iar legat de partea cu seful, intrebarea mea este cum procedezi cand copilul se opune la ceva, dar totusi chestia aia trebuie sa se intample?
Sa dau si un exemplu concret: trebuie sa ajungi la gradinita cu copilul, iar tu la serviciu. Copilul nu vrea sa stea sa il imbraci. Il rogi sa faca asta, nu vrea, il asculti cu ce vrea, ii explici ce poti sa faci si tot nu vrea... care e pasul urmator? Cum rezolvi situatia?



nu exista reteta universala pentru asta
depinde de contextul familiei
daca mama totusi poate sa-si mai ia cateva luni de concediu o va face, daca nu se discuta cu copilul, cu educatoarele, cu cine se poate si se rasdiscuta, incearca si rasincearca

din experienta proprie spun ca e foarte dificil
oricum tu mai intai citeste Juul si Gordon ca sa vezi care-si spiritul cu care abordezi acesta situatie fara sa trebuiasca sa te erijeji in rolul de sef

aa, ca sclerezi cand si cand e mai uman decat sa faci sistematic pe seful

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 27, 2011 4:42 pm        Subiectul mesajului: Re: Nu rani un suflet de copil 
Neconectat

Membru din: Dum Iun 27, 2010 6:20 pm
Mesaje: 83
Andreina, pai din ce scri tu clar ti-ai asumat rolul de sef... daca nu iti place cuvantul poti spune lider, conducator, cel care ia deciziile, etc
Deci daca tu vrei sa mergi undeva in weekend acolo mergi, tu ai luat decizia, tu esti seful... eu asa traduc in cuvinte. Vrei sa te intorci acasa, te intorci, copilul trebuie sa inteleaga... deci tot tu ai luat decizia. La asta se refera si cartea...

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 27, 2011 4:44 pm        Subiectul mesajului: Re: Nu rani un suflet de copil 
Neconectat

Membru din: Dum Iun 27, 2010 6:20 pm
Mesaje: 83
Clar m-ai inteles gresit... probabil chiar nu iti place ideea de sef... am pus in postul trecut alti termeni daca ti se par mai ok.
Din pacate asa e in scris, cel putin mie mi-e greu sa exprim clar ce am de spus.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 27, 2011 4:46 pm        Subiectul mesajului: Re: Nu rani un suflet de copil 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
anka, apropo de sef, tot Ceza mi-a servit-o odata. o intreb mai demult: ce vrei: cereale sau *** (nu mai stiu ce era, la care ea imi zice ceva de genul: cereale daca asa vrei tu.
cum daca asa vreau eu... ca te-am intrebat pe tine ce preferi. la care ea: pai, da, dar tu ai decis intre ce si ce.
asta m-a pus pe ganduri.

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România