attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 12:41 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Mai 18, 2010 1:12 pm        Subiectul mesajului: Re: "Mami, tati, ma auziti?" de Jaques Salome 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
rox, :imbratisare: :imbratisare: :imbratisare: am citit cartea de vreo 2 luni, acum mi se pare mana cereasca linkul :imbratisare2:

tocmai citeam un articol care m-a derutat si nu stiam unde sa-l pun ca sa cer opinii. cred ca ma duc "la un ceai" :)

apropo, referitor la somatizari....de cateva zile i-a aparut o iritatie la fundulet, care bate in retragere numai cu crema de galbebele si propolis...in plus, pe partea dreapta a fetei a reaparut acneea care mi-a dat mie batai de cap de pe la pana pe la 5 saptamani. si acum tot caut raspuns...de ce, ca simt c-am gresit cuceva :tristuc:

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 18, 2010 2:09 pm        Subiectul mesajului: Re: "Mami, tati, ma auziti?" de Jaques Salome 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
mira, despre somatizari, exclusiv despre acestea poti vorbi intr-o lume perfecta cand poti sa gresesti doar tu in raport cu ea (pentru ca restul oricum e perfect)

nu cred ca e cazul, DA - doar un exemplu - are o puternica componenta psihosomatica, dar si componente ambientale
deci nah, e bine sa ne autosesizam, sa ne punem intrebari, dar mai putin bine sa ne autoflagelam

vorbeste despre tine in raport cu ea, pe mine ma ajuta deseori sa vorbesc despre mine in raport cu ei, ma vad mai bine (nu mai buna :D) si mi-e mai usor dupa sa reactionez la diversele lor provocari (?) fara sa lezez prea mult

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mai 18, 2010 9:20 pm        Subiectul mesajului: Re: "Mami, tati, ma auziti?" de Jaques Salome 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
zici tu ceva prin autoflagelarea aia! de obicei, sunt foarte relaxata, chiar ,mult prea relaxata dupa cunoscuti >:) , dar simt ca acum are legatura cu mine din 2 motive:

1. cea mai mare dorinta a mea este sa aiba tenul curat, fara problemele mele, care nici acum nu ma ocolesc de tot X-( deci e oarecum o presiune psihica "vai, sa nu faca nu stiu ce"

2. ieri a dat cu capul de parchet, din vina mea (am prins scoica gresit si nu era legata pt ca gandurile imi erau aiurea rau, la protestele mamelor pt scaderea indemnizatiei, proteste la care nu am putut participa). bun, ea s-a speriat mai mult decat s-a lovit, am reusit s-o linistesc in nici 2 minute, mi-am cerut iertare...in 5 minute dormea senina la mine in brate, iar ulterior s-a trezit cu chef de distractie..dar greul pt mine a fost ulterior, cand am realizat ca dintr-o neglijenta a mea putea fi mai grav :tristuc: mi-au povestit alte fete patanii de-ale lor, m-am calmat aproape de tot, nu mai am senzatia aia de strangere de inima cand ma gandesc la momentul respectiv...daaaaar, fix pe partea dreapta, unde a cazut, acolo a inceput sa se umple de bubite mici, multe si rosii :( acum incerc sa-mi scot din minte ca ar fi vreo legatura intre ele, doar a mai facut si intre 2 si 5 saptamani eritemul asta..sau acnee, ce-o fi. m-a lasat afis insa marturisirea lui andrei de aseara: nu a vrut sa-mi spuna dimineata, dar el ma visase ca o scap pe iulia din brate :o nici macar nu era mirat cand l-am anuntat ce ni s-a intamplat, parca se astepta...deci aseara mi s-a facut pielea de gaina :-S

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 11, 2011 12:07 pm        Subiectul mesajului: JACQUES SALOME 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 09, 2009 2:17 pm
Mesaje: 220
Localitate: Bistrita
Buna!

Va rog daca stie cineva unde gasesc in engleza cartile "Daca M-as asculta M-as intelege"
"Mami, tati ma auziti?"
Am nevoie urgent de ele....
va multumesc mult!

_________________
Ana, mamica de 2 bondarei
Imagine
Imagine

si Stefan are blog :D


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 11, 2011 1:25 pm        Subiectul mesajului: Re: "Mami, tati, ma auziti?" de Jaques Salome 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
nu mai tin minte, te-ai uitat in urma cu doua pagini, poate s-a dat ceva link....(?)

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Oct 11, 2011 10:33 pm        Subiectul mesajului: Re: "Mami, tati, ma auziti?" de Jaques Salome 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 06, 2008 3:27 pm
Mesaje: 175
Yahoo Messenger: ionelaiordan
Localitate: Constanta
Ana, neaparat in engleza? A dat Rox link pe prima pagina la Salome ( e in 7 parti) dar e in romana. O am si eu in contul de pe 4shared.com si am gasit si cel de-al doilea titlu. Acesta este linkul, in folderul "despre copii"
http://www.4shared.com/account/dir/4hkZ ... r=12260327

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Oct 12, 2011 8:06 am        Subiectul mesajului: Re: "Mami, tati, ma auziti?" de Jaques Salome 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 09, 2009 2:17 pm
Mesaje: 220
Localitate: Bistrita
salut.

Andreina, nu, nu am dat nici o cautare.... sunt la munca, in mare viteza.... Sefa mea vroia varianta in engleza si m-am gandit ca sigur la voi o gasesc.
O sa imi fac timp sa o caut de acasa.
Nelly, multumesc pentru link. :imbratisare:

Va multumesc din suflet.

Andreina, off topic, felicitari pentru inimioara!! :x :pupic1:

_________________
Ana, mamica de 2 bondarei
Imagine
Imagine

si Stefan are blog :D


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România