attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:46 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Feb 28, 2013 1:56 pm        Subiectul mesajului: Re: Literatura AP 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Ioi, soricelule!!!!
Mi-am luat-o citind despre ea ca a avut recenzii super bune, Ney York Times, etc... preview-ul mi s-a parut interesant , insa fara sa citesc de genul romanului.
Si.... am citit-o, of course, doar nu era sa returnez acea minunatie :D. Insa volumele stau acum sus de tot, sa nu ajunga vreunul la fete. Cand apareau fetele prin dormitor, ma opream brusc din citit si incepeam jocul cu ele, sa nu se traga vreo ocheada....

Si.... asta a fost motivul pt care mi-am luat ebook :)). Sa arhivez sau sa pun de-o parte accidentele deocheate :)). Pana cand fac fetele, asa , vreo +30 ani? :)) Ca mine??? Maritate, cu plozi, unse cu diferite alifii ? Basme domle, basme. dar eu sper! :))

PS: Andreina, spor la citit pe tableta!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 28, 2013 3:21 pm        Subiectul mesajului: Re: Literatura AP 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
sunteti duse, nu stiam ce i, de ma injura soricel au ba ca vreau e book uri free, si voi graiti 'basme', noroc cu google
ade, ti a placut? :D

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 28, 2013 4:14 pm        Subiectul mesajului: Re: Literatura AP 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
eu am avut-o free pe audible, e slabuta rau de tot iar scenele de sex dupa ce ca sfideaza legile gravitatiei printre altele, sunt si SM in majoritate deci pe mine nu m-a prins deloc.
pe de alta parte, sefa mea mi-a declarat ca a trebuit sa-si tie picioarele stranse cand a citit=o :D deci, dupa gusturi....

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 28, 2013 5:34 pm        Subiectul mesajului: Re: Literatura AP 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
deci clar, sunteti duse :))))
no, fain de voi!

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 28, 2013 6:44 pm        Subiectul mesajului: Re: Literatura AP 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
adelia scrie:
Si.... asta a fost motivul pt care mi-am luat ebook :)). Sa arhivez sau sa pun de-o parte accidentele deocheate :)). Pana cand fac fetele, asa , vreo +30 ani? :)) Ca mine??? Maritate, cu plozi, unse cu diferite alifii ? Basme domle, basme. dar eu sper! :))


Io cre' că după ce trec de 15 ani poți să-ncepi să le-ntrebi ce-ți recomandă-n materie de „umbre”... la 30+ ani eventual citești ce scriu ele-n domeniu (dacă-ți dau acces pe blog) :-)...

În altă ordine de idei, și pe mine m-a cam lăsat rece scriitura cu pricina (cre' c-am mai pomenit-o p-undeva p-acilea); da' cum zice insulara noast'ă, fiecare cu gusturile lui.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Feb 28, 2013 9:30 pm        Subiectul mesajului: Re: Literatura AP 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Andreina scrie:
ade, ti a placut? :D

Nu pot raspunde cu afirmativ sau negativ :) . cert e ca m-a tinut in transa. Mi s-a parut ca are actiune. Insa si FAZELE erau prea ... Nu pot zice trase de par, cam-au bagat in atmosfera, insa dure cumva, ireale.... Dar na, a avut un oarescare rol educativ, ca eu nici ca visam ca-s chiar atatea ajutoare externe :D .
Al meu a fotografiat doar fazele... Actiunea i s.a parut de kko.
In concluzie, dupa mine e buna de citit intr-un cuplu sanatos, fara plozi, de pus eventual la buda ca literatura usoara. :D Unde-s plozi cu oarescare cunostinte de alfabet, atunci ascunse bine o perioada sau si mai bine bagate undeva sub o parola. Inteleg perfect de ce a fost in topul cumpararii pe suport digital Pt adolesenti mi se pare prea horny, zau... Si asa.s numai cu gandul aiurea, daca prind si.o carte din asta.... Sandra Brown e mic copil. Nu regret c.am luat-o, insa citind-o m-am intrebat de nu stiu cate ori de ce saracie nu m-am uitat la numele colectiei si la gen.... :>

Amoga, tocmai de aia ziceam ca ce zic, e basm. Phui, +30 ani. Lasat-ma sa visez, ca numai azi-maine ne trezim ca fac 12 ani si umblam cu puscoacele :)) . Ne uitam la motanul nost in calduri.... Daca dormea toata ziua in casa, acum la 7:30 e prezent la usa miaunand dupa mancare si apoi se cere afara pana maine la aceeasi ora. Iar in timpul asta, fetita sta vizavi, privind gales in directia casei :))

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Apr 25, 2013 6:39 pm        Subiectul mesajului: Re: Literatura AP 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Apr 05, 2013 4:58 am
Mesaje: 16
Site web: http://www.gangblog.ro
Localitate: Bucuresti
Am citit si eu de curand Educatia prin iubire si mi s-a parut ok, doar ca e aceeasi informatie in toata cartea, care se repeta over and over again. Cred ca e foarte utila mai ales parintilor care n-au stiut pana acum ca se poate face si altfel educatia si abia incep sa descopere anumite concepte din filozofia AP.
Am vazut in lista de pe prima pagina Winnicott, dar nu cu "copilul, familia si lumea exterioara". Mie mi s-a parut o carte buna, scrisa foarte frumos, cu cateva exceptii care probabil se datoreaza culturii din perioada in care a fost scrisa cartea.
Despre Conceptul Continuum nu pot spune decat ca a fost singura carte pe care am citit-o care sa-mi fie o revelatie atat de puternica, incat sa-mi schimbe viata. As imparti-o gratuit pe strada oricui, de orice varsta

Acum citesc Growing our children, growing ourselves si mi se pare o lectura foarte buna, mai ales ca pe langa teorie, in carte se gasesc si foarte multe exemple concrete de situatii si solutii.

Mai primisem pe forum recomandarea catre Maria Montessori - Tainele copilariei (pentru o amica), dar nici eu n-am citit si mi-as dori s-o fac. Doar ca in romana am gasit doar varianta tradusa in '38 si am citit cateva paragrafe si mi se pare foarte greu de urmarit din cauza exprimarii tipice de atunci. A mai fost tradusa mai recent? Stiti ceva? Daca nu, o s-o caut in engleza.

Unele carti din lista le-am citit cat eram insarcinata, iar neuronul meu de pe vremea aia nu functiona la cote maxime, asa ca imi doresc sa le reiau... Cand m-o lasa pitica :)


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 27, 2013 9:15 pm        Subiectul mesajului: Re: Literatura AP 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Ian 19, 2008 4:54 am
Mesaje: 2080
Localitate: new york, o vreme
deci caut-o in engleza, daca poti citi in engleza. e ciudata traducerea.
http://www.bookdepository.com/Secret-Ch ... 0345305831
aici nu trebuie sa platesti transportul.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mai 11, 2013 7:51 pm        Subiectul mesajului: Re: Literatura AP 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Apr 05, 2013 4:58 am
Mesaje: 16
Site web: http://www.gangblog.ro
Localitate: Bucuresti
O s-o comand atunci in engleza. Multumesc


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România