attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 12:05 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Iul 30, 2013 1:26 pm        Subiectul mesajului: Gabi citeste... 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 11, 2013 3:29 pm
Mesaje: 5
As vrea sa tin aici o bibliografie cu ce descopar pe net.
Pe mine ma intereseaza cat mai mult sa mentin un curs cat mai aproape de natural in ceea ce priveste cresterea fetitei mele.
Stiu ca in momentul de fata sunt foarte multe tendinte, dar nu toate sunt si bune.
Asa ca incerc sa aprofundez de fiecare data si sa gasesc si ceva studii sau baze stiintifice in ceea ce priveste puericultura.
Sper sa gasesc aici mamici la fel de interesate ca si mine de diversele subiecte.


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 30, 2013 1:32 pm        Subiectul mesajului: Re: Gabi citeste... 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 11, 2013 3:29 pm
Mesaje: 5
http://www.psychohistory.com/htm/01_journal.html

Aici am gasit niste carti - destul de voluminoase si pe care inca nu le-am citit in totalitate; mai sunt niste articole/prelegeri unde sunt comasate ideile principale din carti.
Si unde se demonstreaza, daca mai e nevoie, cat e de important sa fii aproape si sa raspunzi nevoilor copilului ca sa se dezvolte intr-un adult sanatos psihic.
Sunt facute comparatii la nivelul unor culturi - cum sunt crescuti copiii din culturile africane, din Noua Guinee vs culturile tarilor civilizate.


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 30, 2013 1:41 pm        Subiectul mesajului: Re: Gabi citeste... 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 11, 2013 3:29 pm
Mesaje: 5
http://www3.nd.edu/~jmckenn1/lab/culturalarticle.html

Aici am gasit un articol pe care l-am citit la inceputurile acomodarii cu fetita mea, cand aveam ideea fixa sa o pun sa doarma in patutul ei, cumparat de noi, ca sa nu care cumva sa se obisnuiasca in patul nostru de adulti.
Si cand am vazut ca de fapt 'natural' e sa dormi cu copilul, ca de fapt copilul sufera la despartirea de mama mi-am respins gandurile si am devenit cei mai linistiti parinti. cu un copil care in sfarsit dormea. 3 luni a durat pana am realizat ce trebuie.
Nu stiu de unde aveam eu ideea ca si in pestera mama-om avea un patut pentru puiul-om. In care sa il puna cand doarme si cand face ea de mancare pentru tata-vanator-om :P


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 31, 2013 4:19 am        Subiectul mesajului: Re: Gabi citeste... 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
E interesant, continua :)

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Aug 02, 2013 10:49 pm        Subiectul mesajului: Re: Gabi citeste... 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 11, 2013 3:29 pm
Mesaje: 5
scuze, intru in vacanta :) si nu prea-mi mai arde acum de bagat link-uri si descrieri.
si, gabman, raspund aici: am timp pt ca citesc la munca, in drum la si de la munca sau cand doarme copilul.
si da, am confundat postul de bine venit cu un post general. nu mai raspund acolo :P


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România