attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Mar Mar 19, 2024 8:58 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Mar 29, 2012 7:43 am        Subiectul mesajului: Bruno Bettelheim - The Uses of Enchantment 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
http://www.amazon.com/The-Uses-Enchantm ... 855&sr=8-2

Inca n-am citit-o din scoarta-n scoarta dar imi place.

Aici e o nebunie pe campie si se "barbieresc" povestile ( si nu numai) de toate cele ca nu cumva sa fie copilu' traumatizat. Si din ce povesti ne -au fost noua dragi candva gasim cu stupoare siroape mutilate pe 2 pagini in loc de poveste bogata, plina de talcuri si vise....
Toata vremea am sapat dupa povestile adevarate, dupa carti audio fara toate zornaielile sforaitoare ce acopereau frumusete de text sau scurtate de magie ( pe motiv ca pruncu' nu poa' sa stea x minute locului sa asculte intreaga poveste asa ca.... hai, pe acelasi CD bagam 5 mai scurte, bine re-ticluite....) si parca-s din ce in ce mai greu de gasit intr-o lume atat de ....."politically correct" 8-}

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România