attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Mar Mar 19, 2024 4:25 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Sep 23, 2010 5:04 pm        Subiectul mesajului: Aucouturier psychomotor practice 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
http://aucouturierpsychomotorpractice.wordpress.com/

http://www.isao-okano.it/en/index.php?o ... &Itemid=87

foarte fain, is niste cursuri care se organizeaza pentru copii la noi in oras
dar care costa foarte mult si la care am decis sa nu-i duc
foarte faina metoda, copii care sunt lasati in spatii securizate, mai intai sa devasteze spatiul, dupa ce au facut-o se observa tendinta copilului de-a ordina lumea, adica spatiul dupa simtirea sa (aici m-am gandit la argumentul acela discutat de noi, despre ordine si m-am mai luminat un pic)
asa, rolul miscarii libere in constructia sinelui
practit Aucouturier a obsrevat jocul copiilor in curtile oamenilor candva, demult cand inca asa ceva mai exista
si acum se organizeaza cursuri pentru a reconstrui un contest care sa-i permita copilului sa se dezvolte normal
si i-am dus pe ai mei la 2 astfel de prezentari si am ramas descumpanita
ma asteptam sa fiu pusa in dificultate, sa ma simt pusa intr-o oarecare dificultate de catre prunci prin insasi manierele lor de-a se comporta
si nu-i mai vedeam nota distonanta si eram uimita, eram blocata la nivelul de uimire =))
de fapt, mamele ajunse acolo au pasat competentele psihomotricistelor care erau acolo nu pentru a corecta
si astfel copiii liberi se comportau cu aceasi spontenaitate, naturalete ca si purceii mai sus mentionati, fapt fenomenal

si am iesit atat de luminoasa afara, i-am dus in parc si pentru prima oara am uitat sa ma pun in garda, sa ma pregatesc pentru atitudini rigide
si fug in parc cum coboara din tren si se catara salbatec pe toate, mame care se ridica si-si iau copiii preocupate sau copii care pleaca singuri simtind interior ca aceea le este unica strada posibila

si mi-am revenit si iarasi am cautat sa stau langa ai mei cat sa le amintesc ca sunt mame pe aproape, mame preocupate pentru a-i lor copii si ca ma simt eu impinsa interior sa le cer sa le puna in comod pe ele

cam atat, fain Aucountier, fain sa ma stiu, din nou, ca nu sunt eu cea dusa, nici ai mei purcei....

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România