attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:01 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Mai 13, 2010 6:08 pm        Subiectul mesajului: Re: Frati fara rivalitate 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 15, 2008 1:29 pm
Mesaje: 406
Localitate: Cluj-Napoca
Tweety cred ca te-ai umplut de bucurie, auzind-o! :) Vlad a fost foarte nefericit cand a aparut Daria in familie, nici nu intelegea ce i se intampla, doar vedea ca mama dintr-odata nu mai e doar a lui. :( La inceput o ignora, dupa aia a inceput s-o loveasca, traga de par, muste. Cand l-am vazut prima data pupand-o sau imbratisand-o stiu ca inca un pic si ajungeam cerul cu mana. :iubire1:

_________________
Imagine
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 14, 2010 1:08 pm        Subiectul mesajului: Re: Frati fara rivalitate 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 10, 2008 11:57 am
Mesaje: 472
Da, Cristina, iti dai seama! Nu mai pot de drag atunci cand se iubesc.

Vroiam sa vorbim un pic despre cum rezolvam conflictele intre frati. Va dau trei exemple de conflicte intre piticii mei si doua moduri de rezolvare, cea folosita inainte de a citi cartea si cea folosita dupa lecturarea ei. Uneori functioneza abordarile noi, alteori nu. Daca mai aveti si alte sugestii, sunt nerabdatoare sa le citesc. De asemenea, as vrea sa veniti si voi cu exemple din gradina proprie. Sunt convinsa ca ne-am putea ajuta reciproc.

Obisnuiam sa ii spun Clarei sa aiba grija cum se comporta cu fratele ei, fiindca acesta se va mari si o va imita. Daca il loveste, o va lovi si el. Daca il impinge, o va impinge si el. Daca ii va smulge jucariile, i le va smulge si el. Evident, nu m-a crezut decat in momentul in care a inceput sa se intample, iar frecventa imitarilor e in crestere. Acum nu mai fac pe oracolul. O las singura sa descopere cum propriul comportament il influenteaza pe-al fratelui ei.

Situatia 1 Victor o loveste in cap cu o grebla de plastic. Clara tipa la el si ridica mana sa-l loveasca la randul ei.

Metoda veche:
Adresandu-ma Clarei:
"Bataia nu-i o solutie, fiindca amandoi veti continua sa va loviti si veti ajunge sa va bateti rau cand veti fi un pic mai mari. Spune-i ca te doare si ca nu vrei sa fii lovita."

Metoda noua:
Adresandu-ma Clarei:
"Bataia nu este acceptabila pentru mine. Nu-mi place ca nici unul dintre voi sa fie lovit. Daca vrei sa te racoresti, poti lovi o papusa. Pumnii nu sunt pentru fratiori."
Adresandu-ma lui Vic:
"Victor pe Clara o doare cand o lovesti cu grebla. Nu vreau s-o mai lovesti. Daca vrei sa lovesti ceva, uite aici galetusa."

Situatia 2 Clara nu vrea sa fie imbratisata si-l impinge pe Victor cat colo in vreme ce el se-apleaca zambitor cu capul spre pieptul ei. Cel din urma incepe sa planga amarnic.

Metoda veche:
Adresandu-ma Clarei:
"Clara, atunci cand el vrea sa te iubeasca si tu il respingi, ii ranesti profund sentimentele. E ingrozitor sa fii impins de persoana pe care-o indragesti si careia vrei sa-i arati asta. Inteleg ca nu ai chef de el in momentul asta, dar ii poti spune asta ceva mai bland. Eu imi doresc ca in familia noastra sa ne pese unul de sentimentele celuilalt."

Metoda noua:
Adresandu-ma lui Vic:
"Victoras, Claruta te iubeste, dar acum nu vrea sa fie imbratisata. Vad ca te-a ranit mult faptul ca te-a respins. Poate fi intr-adevar suparator sa nu poti iubi pe cineva atunci cand iti doresti."

Situatia 3 Clara coloreaza si Vic vrea s-o "ajute". Clara ii spune "NU" in mod repetat, smulgandu-i creioanele pe care el incearca sa i le ia.
Metoda veche:
Adresandu-ma Clarei:
"Clara, Vic vrea si el sa deseneze cu tine. Da-i si lui un creion si-o foaie, te rog!"

Metoda noua:
Adresandu-ma lui Vic:
"Observ ca vei si tu sa desenezi. Din pacate, Clara nu doreste sa imparta creioanele cu tine in momentul asta."
Adresandu-ma Clarei:
"Puiule, nu putem gasi o solutie care sa-l multumeasca si pe fratiorul tau? Ce zici?"

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mar 06, 2013 4:10 pm        Subiectul mesajului: Re: Frati fara rivalitate 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
are cineva cartea, si mi-o poate trimite si mie (format dgital :) )

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România