attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:28 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Dum Ian 22, 2012 7:25 pm        Subiectul mesajului: Re: carti online 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
am si eu o intrebare: voi cand si cum cititi?
eu am o mare problema cu cartile online, nu prea reusesc sa le citesc, iar de printat mi se pare putin aiurea, sa stau sa citesc dupa A4, foi peste tot, imprastiate...
nu am fost niciodata o iubitoare de citit (de prin a 12-a un om foarte important pentru mine a reusit sa imi trezeasca interesul; pana atunci ma fofilam, si gaseam eu o modalitate sa scap de cititul vreunei carti)
acum asa pofta ce am de citit, dar cand mai am timp sa citesc prefer sa ii citesc povesti lui edi, in finlandeza (asa nu uit nici eu limba, si edi se mai familiarizeaza cu ea pt cand o merge la gradi).
deci.... voi chiar citit carti intregi pe comp?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Ian 22, 2012 9:22 pm        Subiectul mesajului: Re: carti online 
Neconectat

Membru din: Sâm Dec 31, 2011 2:53 am
Mesaje: 52
Localitate: Cluj Napoca
aleinad, eu una mai citesc cand bebe e la san si cand (mai) doarme. Am renuntat sa ma stresez pentru ordine si curatenie in casa, mai fac maruntisuri cu el in wrap :x ; momentan recunosc ca am noroc fiind la tara, unde nu trebuie sa gatesc. Ma ocup doar de vesela, aspirat, spalat pe jos, igiena baii,etc
E neplacut pt ochi cititul la calculator, dar,na, Mosul nu a venit cu e-reader-ul asa ca...

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Ian 23, 2012 3:19 am        Subiectul mesajului: Re: carti online 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
aleinad scrie:
deci.... voi chiar citit carti intregi pe comp?


Eu cred c-am citit şi vreo două-trei cărţi cap-coadă pe computer, dar de cele mai multe ori citesc „combinat” -- adică citesc o carte când de pe foaie sau e-reader (metrou, că acolo mi-e sala de lectură-n ultima vreme), când de pe ecran (job, când se poate... ca la şcoală, pe sub bancă :-)).

Dacă ai multe chestii online pe care vrei să le citești și nu-ți place statul la computer o variantă ar fi să-ți iei o tabletă (iPad sau oricare din gama Android) cu un ecran undeva pe la 10 inci (căci de pe iTouch/telefon e cam muncă de chinez și ai mari șanse să-ți obosești ochii).

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Ian 24, 2012 1:39 pm        Subiectul mesajului: Re: carti online 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
amoga scrie:
Eu cred c-am citit şi vreo două-trei cărţi cap-coadă pe computer, dar de cele mai multe ori citesc „combinat” -- adică citesc o carte când de pe foaie sau e-reader (metrou, că acolo mi-e sala de lectură-n ultima vreme), când de pe ecran (job, când se poate... ca la şcoală, pe sub bancă :-)).
:D si eu tot in metrou/tramvai, in cea mai mare viteza, si cand intru in atmosfera si ma concentrez mai bine tre sa cobor :(
am si kindle, nu l-am incarcat decat o data din septembrie, nu mai gasesc timp decat daca stau pana la 02:00 - 03:00am, ceea ce e distrugator pentru mine, nu sunt pasare de noapte :(
asa ca ma pastrez pentru cand incep munca, metroul sa traiasca, ma gandesc sa fac asa: plec cu doua ore inainte de acasa, mai intarzii vreo 40min la birou si cred ca asa voi reusi sa citesc si eu ceva :))

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Feb 15, 2013 10:41 am        Subiectul mesajului: Re: carti online 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
No hai ca vin acum si eu cu noi cunostinte.

Amoga, cer scuze. Eram destul de sceptica in privinta e-readerelor.
Am tableta (Nexus). Merge bine, am pus si cateva carti pe ea, insa zic din start: e obositoare pt ochi. E super buna de navigat pe intenet, jucat. Insa stat si citit, mai greu. Te invarti un pic sa-ti schimbi pozitia si-ti da becul in ecran, nu vezi bine, plus luminozitatea e prea mare desi am setat pt cititor sa o puna la minim.

Asa ca am zis ca hai s-o fac si pe asta si sa-mi iau un reader cu eInk. Nu e Kindle, e Nook. Am cautat inainte pe la librariile romanesti care-s formatele mai intalnite pt cartile scrise in romana si nr. pt Kindle a fost destul de mic comparativ cu EPUB-urile.
Oricum, concluzia e ca e diferenta ca de la cer la pamant intre o tableta si un ereader din asta. E ca si cum ai avea o foaie in fata acoperita de un strat f subtire de geam. Nimic obositor, culoarea foii e naturala. Fontul idem. Basca mai poti mari fontul daca nu vezi bine.

Amu ma lupt sa gasesc carti in romana. Am facut ceva conversii de pdf-uri cu calibra, insa nu e chiar succes 100%. Cumva se termina randul din pdf pe la mijlocul randului din ereader si incepe rand nou. Nu e deranjant, insa nu e perfectiune :). Am "Mandrie si prejudecata" in engleza sosita chiar cu readerul si se vede diferenta intre o conversie de asta de-a mea si epub.ul venit. Urmeaza sa cumpar ceva de pe elefant sa vad exact care-i treaba. Dar in paralel am inceput sa citesc si in engleza, doar-doar imi voi dezvolta vocabularul si voi ajunge sa citesc si asa ceva. Ma 'nerveaza ca nu pot deschide in spate un browser cu un dictionar englez-roman. Adica pot, insa sunt prea multi pasi care trebuie facuti de fiecare data, cel putin pe dispozitivul asta. E un dictionar explicativ incorporat, insa e in engleza. Ajuta si ala.

Deci pentru cele care se descurca sa citeasca intr-o limba de circulatie internationala chiar nu ar fi pb. Si e usor, e mic, se tine bine in mana... mai bine ca o tableta. Nu te baraie ca ai mail, ca messengerul caraie, ca hai ca mai joc un joculet din asta, ca hai sa vad ce-i pe stiri, hai sa ma uit si pe AP, etc :D Urmeaza sa-i iau si o coperta, dar inca tre' sa ma obisnuiesc cu ideea :))

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 18, 2013 12:34 am        Subiectul mesajului: Re: carti online 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
adelia scrie:
Am tableta (Nexus). Merge bine, am pus si cateva carti pe ea, insa zic din start: e obositoare pt ochi. E super buna de navigat pe intenet, jucat. Insa stat si citit, mai greu. Te invarti un pic sa-ti schimbi pozitia si-ti da becul in ecran, nu vezi bine, plus luminozitatea e prea mare desi am setat pt cititor sa o puna la minim.


Poate poți seta, în aplicația de reader, stilul pe „invers video” (sau cum i-o fi zicând) -- adică background negru pe care e scris cu alb. Nu reflectă la fel de ușor lumina, consumă mai puțină baterie și s-ar putea să fie mai ok pentru ochi.



adelia scrie:
... mai bine ca o tableta. Nu te baraie ca ai mail, ca messengerul caraie, ca hai ca mai joc un joculet din asta, ca hai sa vad ce-i pe stiri, hai sa ma uit si pe AP, etc :D


Când vrei „liniște” închizi (off) conexiunea wi-fi (bonus: câștigi la baterie) și nu mai ai problemele astea.

Enjoy!


ps/ Nexus 7 merge bine și ca GPS device; poți salva local bucăți de hărți în Google Maps, seta traseul și dat bice... pentru învârtit prin oraș e arhi-suficient. (Iar pentru trasee mai lungi te mai oprești din când în când la o cafenea cu acces wi-fi public.)

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Ian 31, 2014 6:14 am        Subiectul mesajului: Re: carti online 
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
O listă interesantă de cărți, aș zice...


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Feb 01, 2014 4:52 am        Subiectul mesajului: Re: carti online 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Le ai downloadate deja?


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România