attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Mar Mar 19, 2024 11:13 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Sep 15, 2008 4:33 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:05 pm
Mesaje: 1264
Yahoo Messenger: creangacorina
Localitate: Tortona (AL) Italia
mie mi-au facut epiziotomie fara sa ma intrebe (oricum n-as fi refuzat-o :( , la cat eram de prinsa de dureri, as fi acceptat orice atunci), dar cred ca la asta a contribuit si faptul ca eram la prima nastere, straina si fara sa cunosc bine limba, oarecum comunicarea era mai greoaie.
si da, si eu m-am simtit rau dupa, nu puteam sta in fund si a durat cateva saptamani pana mi-au trecut de tot durerile.

dupa un travaliu de 13 ore, extrem de epuizant si dureros (practic eu intre contractii adormeam, tin minte ca uneori si capul mi-l tinea Adi, ca nu mai eram in stare, nici vorba sa ma plimb cum imi recomandase initial ostretica) dupa ce am nascut, mi l-au adus pe Matteo repede, la un sfert de ora cred, dar deja dormea dragul de el si eu nu m-am indurat sa-l trezesc la alaptat (nu radeti, chiar eram convinsa ca-i fac un bine, doar era epuizat, tocmai se nascuse tec). asa ca prima masa a luat-o dupa vreo 4 ore :( ...

dar nici eu n-am putut dormi, stateam si ma uitam la el, nu ma mai saturam sa mi-l admir...

cu asta vroiam sa confirm ca rooming-in-ul e necesar si n-ar trebui refuzat sau ocolit doar pentru cele 2 ore de vizite pe zi, se pot gasi solutii, de ex cu mine in salon mai era o tipa, nastea a 2-a oara si cand au venit s-o vada lumea, s-a vorbit incet, s-a stat mai mult la usa, a mai iesit si ea afara etc. chiar nu ne-au deranjat. despre microbi... nah... e o lume plina de microbi afara, stiu ei sa se adapteze si sa lupte de mici (doar de aia ii alaptam :D ).

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 15, 2008 6:57 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Feb 11, 2008 11:54 pm
Mesaje: 323
eu am avut noroc si-am stat singura in camera, dar mai erau 2 mame cu puiin camera de alaturi
vizite oricum nu se acceptau in camera, ceea ce a fost ok, doar bagaje aduse eventual
pb mare era cand mergeam la baie sau dus, dura 10 min dus-intors si ne pazeam puii cu randul sa-i linistim daca plangeau :tristuc:


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 15, 2008 7:42 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Joi Apr 17, 2008 12:12 pm
Mesaje: 278
Yahoo Messenger: vilcearoxana
eu am fost chiar norocoasa, am stat singura cu Tudor in rooming-in...de fapt nu chiar singura, ca astat si Mihaicu noi, aveau chiar canapea ptr. insotitor....m-au fraierit siam fost de acord sa stea copilui noaptea la ei, dar de a doua zi l-am cerut foarte ferm si mi l-au dat....nu prea erau obisnuiti, oricum, ca mamele sa il vrea si majoritatea nu il iau.dupa cate am mai auzit, din pacate, acolo...
si am fost si norocoasa ca m-am simtit ok, dupa cele 2 ore pe care te obliga sale stai la reanimare...sau cum s-o numi am fost de-am facut dus-aveam baie la rezerva, normal...si ma simteam ok, chiar cu epiziotomia nu am avut probleme deloc....pacat ca la cateva luni dupa, doctorului cu care am nascut i-a murit o mamica dupa o cezariana si acum banuiesc ca iar nu se mai duc sa nasca acolo...la calinesti, langa pitesti...desi eu una nu ii gasescnici o vina lui..


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Sep 22, 2008 1:55 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mai 27, 2008 12:36 pm
Mesaje: 43
Localitate: Bucuresti
Rooming-in e obligatoriu la spitalul la care am nascut eu. La Municipal nu mai exista salon de nou-nascuti decat pentru cei care au nevoie de ingrijire medicala specializata.
Iar asistentele refuzau cu indarjire ;) :D sa prepare chiar si 50 ml de lapte formula.

Din pacate eram 4-6 mamici in salon, dintre care unele isi puneau copiii in patut si plecau sa se plimbe si cate 2-3 ore, timp in care acestia urlau de foame sau poate ca trebuiau schimbati de scutec sau pur si simplu vroiau in brate. Era treaba asistentelor sa vina sa-i linisteasca, dar nu ai cum sa ai atat de multe asistente in tura, cati copii fara mame langa ei erau de ingrijit.
Iar sirul de vizitatori era absolut nesfarsit. Si era extrem de multa galagie. As fi plecat acasa la cateva ore daca s-ar fi putut.

Pe de alta parte, eu nu m-am simtit bine dupa nastere. A mers extrem de repede si de usor - travaliu de 4 ore, din care 3 am avut si epidurala.
Din pacate eram deja anemica si dupa nastere nu m-am mai putut ridica din pat.
Copilul il tineam langa mine, dar daca trebuia schimbat si spalat chemam o asistenta. Si in prima zi venea din cand in cand o infirmiera sa ma intrebe daca vreau sa merg la baie si ma ducea ea aproape in brate.
Spre norocul meu asistentele erau super dragute si atente.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Sep 23, 2008 8:43 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Sep 21, 2008 8:25 am
Mesaje: 10
La maternitatea unde am nascut(locuiesc in Grecia) se face room-in si eu am fost f. multumita pentru asta, chiar daca am nascut prin cezariana (am miopie mare 7 dioptrii, as fi putut naste si natural dar mi-a fost teama,greseala mea, in fine asta e alta discutie) . Am pus copilul la san cand a fost nevoie si l-am avut langa mine mereu asa cum si trebuie, zic eu.
E adevarat insa ca orele de vizita nu prea se respectau acolo si am avut parte de toate rubedeniile celorlalte fete (camera cu 3 paturi), foarte enervant, abia asteptam sa iau copilu' si sa plec acasa.


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Apr 11, 2009 9:32 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
cartonas rosu
cartonas rosu

Membru din: Joi Feb 26, 2009 7:09 pm
Mesaje: 789
eu tot la municipal am nascut (in 2008, evident) si confirm ce a spus flish; acolo alaptezi la san sau alaptezi la san (adica alta varianta nu ai :D )
am nascut prin cezariana, la cateva ore dupa mi-a fost adusa fetita sa o alaptez, desi nu-mi puteam misca decat bratele si capul. in prima zi am stat ore intregi cu ioana la san pt ca asistentele o "uitau" langa mine si.. ce bine era!! prima noapte a fost a noastra, numai a noastra, tot datorita asistentele care "uitau".. si copilul mi-a dormit pe brat ore intregi..
de atunci si pana la externare mi-au lasat-o pe ioana in salon (rezerva pt 2 persoane).
ideea este ca, in 3 zile cat am stat in spital, copilul mi-a lipsit doar cateva ore, doar in ziua nasterii
si asta se intampla in romania! ;)

ps. singura cheste de care mi-e ciuda -si inca mi-e ciuda rau- e ca nu (cred ca) am avut parte de bonding imediat dupa nastere.. tin minte ca, la cateva ore dupa ce-am nascut, a aparut asistenta cu fata mea in brate si am simtit o emotie imensa, da` bine controlata, amestecata cu un soi invidie..
in fine, poate daca o sa prind ceva curaj, in timp, o sa postez pe forum povestea nasterii ioanei, asa cum am vazut-o/scris-o la scurt timp dupa eveniment :)

_________________
"a-i da voie unui copil sa stie cine este, in toate situatiile de viata, in prezenta oricarui adult, iata miza educatiei"
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Sep 27, 2009 12:46 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 26, 2009 1:58 pm
Mesaje: 1162
Site web: http://lotiunidecorpsolide.blogspot.com/
sa va povestesc cum a fost la mine
cand aveam vreo 10 saptamani mi-a fost recomandat dr eugen tanase de la CF 2. pentru ca stiam (inca de pe-atunci) ca vreau sa nasc natural m-am buxurat sa aud ca tanase e chiar sef de sectie, ca CF2 e baby friendly hospital, ca voi avea rezerva mea si copilul langa mine. eram de-a dreptul incantata.
pe la sfarsitul sarcinii insa, tanase a inceput sa bata apropouri: ca am bazinul ingust (yeah, right), ca am colul posterior (la 37 de sap.. well duuuuh). eu nu si nu ca vreau sa nasc natural. pe la vreo 40 de sap si ceva, dupa un control eco mi-a zis impacientat "gata. devine periculos pentru copil, il pierdem daca mai asteptam, scad bcf-urile, nu mai e lichid" blabla. evident cuvantul cezariana nu a iesit dn gura lui.
a doua zi ma prezint la spital pregatita sa mi se induca nasterea si ce credeti? antestezista astepta sa ma "instalez" ca sa-mi ia interviul. am inlemnit. dar am refuzat cezariana (spre uluirea tuturor - oare cum am indraznit!?) si tanase m-a lasat balta si am nascut a treia zi natural (evident, cu medicul de garda), dar asta e alta poveste.
partea buna a faptului ca eram "pacienta lu sefu' fost, asadar, faptul ca am stat in rezerva de o persoana si mi s-a adus copilul las san la 12 jumate noaptea (nascusem la 9 fara 10).
daaaar a lasat-o sa suga de la un san (noroc ca stia lia exact ce sa faca, asistenta nu mi-a aratat nimic) dupa care a zis "laaasa, n-o mai pune si la celalalt ca si asa nu se satura. o sa-i dam noi glucoza daca e nevoie...". chestie care m-a revoltat teribil.
in fine, mi-a luat bebele si m-a lasat singura si trista. pe la 2 jumate noaptea am auzit plansete de la neonato si, ingrozita la gandul ca e fiemea, m-am dus asa taiata si obosita sa o vad. era saraca vai de ea, scutec plin de meconiu intarit, infometata si speriata. am luat-o din patut, m-am asezat pe un scaun (cu juma de fund haha) si am pus-o la celalalt san. dupa cateva minute a venit o asistenta somnoroasa care a zis "haaai, bine, ia0o in camera"
si asa a inceput povestea noastra de dragoste. bondingul a fost minunat. am dormit cu ea pe burta si dimineata pe la 5 jumate am supt din nou.
trei zile cat am mai stat in spital, ne vizitau asistentele doar la schimbarea turei. si neonatoloaga dimineata. intratu, o vedeau fie la san, fie dormind linistita, si plecau. era soare si cantau pasarelele

desi si in celelate rezerve de 2,3,4 paturi era rooming in sunt sigura ca nu ar fi fost la fel. am putut sa ne facem ritmul nostru, am avut liniste si calm sa ne obisnuim una cu cealalta, nu ne-a deranjat nimeni (instinctele), am fost amandoua foarte linistite (eu am terminat o carte cat am stat cu ea in spital). tot timpul a papat colostru (laptele mi-a venit abia la intoarcerea acasa) si nu a plans niciodata de foame.

cine spune ca o mama nu e in stare sa aiba grija de copil din primul minut, sa vina la mine :D


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Sep 27, 2009 1:43 pm        Subiectul mesajului:  
BUna!
Impresionanta perseverenta medicului de a te convinge sa faci un pas asa cum isi dorea el si nu unul necesar din punct de vedere medical :P
De tine?ce sa spun?
Felicitari,sa te bucuri de puiul tau!

Am citit pe narasuflate povestea ta.
Daca ai vazut pe forum,am postat un chestionar destinat mamelor care au nascut,deoarece ne dorim ca aceste practici sa fie excluse din sistemul sanitar romanesc.
Rugamintea mea ar fi, cand timpul iti permite, sa completezi acest chestionar
http://trimite.anosr.ro/download.php?fi ... erii...doc
fiecare sa incercam sa ne aducem aportul la imbunatatirea sistemului sanitar din Romania.
Atata timp cat nu ne implicam si nu ne manifestam nemultumirile,se considera ca totul este roz si frumos,nu???
Si este roz??
Numai daca vopsim gardul! X-(


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Sep 29, 2009 10:20 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Mar 02, 2008 4:41 pm
Mesaje: 291
Localitate: bucuresti
Alex, cu cine ai nascut pana la urma? pe dr Tanase l-am cunoscut in timpul practicii la CF 2, cezariana este dragostea lui... Altfel eu nu l-am vazut, decat cu bisturiul, cred ca sunt prieteni pe viata :tristuc:

CF 2 nu este baby-friendly. Au aplicat la UNICEF, am lucrat impreuna cu cei de la neonato si cu asistenta sefa la prezentare, dar nu au vrut apoi sa renunte la anumite avantaje, gen mult lapte praf pe gratis... Sper sa devina si ei b-f, dar cunoscand personalul de acolo, sunt sigura ca e nevoie de multa munca... Cu exceptia d-nei dr Daniela Sicoe, nu prea am vazut persoane deschise.

_________________
Imagine
Imagine

http://www.nastecumsimti.org/


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Oct 01, 2009 10:16 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Sep 26, 2009 1:58 pm
Mesaje: 1162
Site web: http://lotiunidecorpsolide.blogspot.com/
irina scrie:
Alex, cu cine ai nascut pana la urma? pe dr Tanase l-am cunoscut in timpul practicii la CF 2, cezariana este dragostea lui... Altfel eu nu l-am vazut, decat cu bisturiul, cred ca sunt prieteni pe viata :tristuc:

CF 2 nu este baby-friendly. Au aplicat la UNICEF, am lucrat impreuna cu cei de la neonato si cu asistenta sefa la prezentare, dar nu au vrut apoi sa renunte la anumite avantaje, gen mult lapte praf pe gratis... Sper sa devina si ei b-f, dar cunoscand personalul de acolo, sunt sigura ca e nevoie de multa munca... Cu exceptia d-nei dr Daniela Sicoe, nu prea am vazut persoane deschise.


eu nu am nimic cu Tanase si dragostea lui, bisturiul. sa doarma cu el! plus ca sunt multe femei fericite ca exista medici ca el care le "scot" cu o ceza "pe motive medicale" gen solduri inguste 8-}
dar cum sa-mi zica TOATA SARCINA ca ok, nasc natural. ca la final sa ma minta in fata si sa-mi spuna ca as putea pierde copilul daca nu "il scoatem". pentru asta sper sa nu ramana nepedepsit...

tin minte ca tot travaliu moasa avea o psihoza "sa nu-l sunati pe dl Tanase, tinem noi legatura cu dansul".. de parca eu imi doream sa nasc cu unu care nu a mai asistat la o nastere naturala de 5 ani ...
am nascut cu medicul de garda, evident. Badescu. a fost un finut si un dragut, dar tot mi-a pus perfuzia lu' peste si mi-a facut epiziotomie. macar s-a vindecat frumos :)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 01, 2010 3:10 pm        Subiectul mesajului: Re: Rooming-in 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Sep 10, 2009 12:26 am
Mesaje: 55
Yahoo Messenger: florinaciuperca
Salutare!

Am si eu nevoie de o recomandare pentru un doctor care sa ma asiste in aceasta noua sarcina, dar mai ales in timpul nasterii.
Pe Gruia l-am nascut la Elias, cand nu stiam mai nimic despre bebelusi si nevoile lor in aceasta lume, eram atat de concentrata pe temerile mele incat despre el nu mi-am pus mari probleme :tristuc: Singurul lucru pe care l-am facut cu toata straduinta a fost sa tin cu dintii de nasterea naturala (nu era nici o indicatie de cezariana) si, in timpul nasterii, sa ascult cu atentie toate indicatiile moasei (care mie mi s-a parut super doamna) si sa imping 'pana imi ies ochii din cap ca la melc', in ciuda faptului ca aveam epidurala (am strigat de a auzit tot spitalul dupa anestezista, pentru ca nu puteam respira de durere, am pragul foarte jos :( ), am fost chiar felicitata pentru modul exemplar in care am impins, gandul meu fiind sa nu chinui prea mult bebelicul pe traseu sau in proces. Ei, insa apoi a ajuns in sectia de neonato de la Elias :tristuc: :tristuc: :tristuc: si sigur nu-mi mai doresc asta pentru al doilea meu copil.

Acum, imi e chiar greu sa fac schimbarea, am mai incercat si la sarcina pe care am pierdut-o in vara, cu doctorul cu care am nascut prima oara chiar am avut o relatie foarte buna si mi-a inspirat incredere, pentru mine a fost important, chiar daca nu e o persoana cu 100% referinte excelente din ce am mai citit. Am incercat asta vara la o doctorita la Polizu, dupa o recomandare calduroasa, insa nu pot spune ca am aceeasi incredere, avand o sarcina pierduta si sentimentul ca mai multa atentie din partea ei ar fi putut schimba ceva ...

Vreau sa nasc intr-un spital baby-friendly, tot natural, daca se poate, insa tot cu epidurala, ca ma ia cu lesin numai cand ma gandesc la acele dureri, pur si simplu nu-s capabila sa fac fata ...puteti da cu rosii :biciuit: ... le primesc resemnata, dar astea sunt limitele mele. Insa vreau sa am copilul la san cat mai repede si sa nu-l dezlipesc de mine apoi .. am nevoie de o recomandare .. as prefera Polizu sau Municipal.

Multumesc frumos! :floarerosie:

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 01, 2010 3:31 pm        Subiectul mesajului: Re: Rooming-in 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
de la Municipal eu iti recomand pe Mirela Moarcas, prima parte a sarcinii cu David m a urmarit la Medicover, apoi m a chemat la cabinetul din Municipal. Am nascut natural, pe David mi l au adus la san dupa 2 ore, sistemul este rooming in.

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 02, 2010 12:25 pm        Subiectul mesajului: Re: Rooming-in 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Sep 10, 2009 12:26 am
Mesaje: 55
Yahoo Messenger: florinaciuperca
Multumesc, Alinutza!
Mi-ar mai folosi si alte pareri ... Irina?

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 19, 2010 2:15 pm        Subiectul mesajului: Re: Rooming-in 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 02, 2008 4:41 pm
Mesaje: 291
Localitate: bucuresti
Mie imi place mai mult Polizu. Municipal a adoptat moda cezarienelor pe banda rulanta, din pacate, si nu stiu ce medic mai sustine nasterea normala acolo...

Am auzit de d-na dr Adriana Ciuvica, cateva pareri pozitive.

Mai caut si alti medici si-ti spun.

Felicitari!

_________________
Imagine

Imagine



http://www.nastecumsimti.org/


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România