attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:56 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Apr 21, 2008 8:23 pm        Subiectul mesajului: TUDOR 
Neconectat

Membru din: Joi Apr 17, 2008 12:12 pm
Mesaje: 278
Yahoo Messenger: vilcearoxana
INTR-O dimineata de noiembrie, duminica, dupa 2 saptamani de la DPN se intamplau urmatoarele:.....de pe la 7 dimineata pana pe la 10 si ceva au simtit niste chestii...contractii erau, dar erau usuoare, usoare, nici nu credeam ca e ceva "serios"au fost chiar rezonabile.....ca mi-era frica sa nu fie "teapa", ca la cat intarziaze Tudor...mi-era teama sa cred ca e ziua cea mare.....l-am trezit pe MIhai din somn cu ..."cred ca nasc"....si a sarit imediat din pat....am cronometrat noi vreo 30 de minute, am vazut ca vin la 5 minute si dureaza cam in minut.....si ne-am apucat sa strangem bagajul de spital....care nu era gata.....si am tinut-o asa inca vreao ora....eu, incercand sa trag de timp, sa nu mergem prea devreme la spital.....mama si Mihai trageau de mine ca trebuie sa plecam.....durerile erau destul de nasoale, dar cand ma apuca cate una stateam in 4 labe si roteam de bazin...pe mine m-a ajutat...alte pozitii, gen stat pe minge sau ce mai invatasem nu a mers....
dupa alte targiversari l-am sunat pe medic...si mi-a raspuns "reteaua Orange" cum ca abonatul...bla-bla-bla....dar aveam incredere in el ca om si m-am gandit ca gasesc cei de la spital o madalitate sa il anunte...ceea ce s-a si intamplat pana la coada...
ne-am terminat bagajul, Mihai a coborat sa incalzesca masina, eu ma conversam la telefon, anuntam lumea ca nasc si culmea...cand vb. la telefon nu ma mai durea asa tare nu trebuie sa te gandesti la durere, trebuie sa o ignori....aaa, si intre timp am mai facut niste dusuri, aajuta si ele....in final, ne-am urcat in masina, mama a zis ca nu rezista la asa ceva, a ramas acasa bocind....ulteror mi-a zis ca i-a parut foarte rau ca nu a venit...asteptarea era mai grea de acasa..
ne-am urcat in masina, eu am lasat scaunul pe spate rau si stateam cu fundul la trafic ...ca sezand durea de nu mai puteam...
am ajuns la spital, era o zi frumoasa, cu mult soare, eu eram cu okelarii de soare, cu strugurel pe buze, aranjata...parca placem la party, nu la nascare....
am ajuns la spital, era duminica, batea vantul prin sectia de obstretica, abia am gasit o asistenta care m-a controlat, aveam dilatatie 6, mebrane intacte si col elastic...motiv ptr. care a fost chemat medicul...spre usurarea mea..eu dat de el sunand-o pe nevasta-sa...asta in jur de 12 si ceva....au zis ca in 2 ore urma sa nasc....
am intarat in sala de pretravaliu, pe mihai nu l-au lasat cu mine.....durerile au devenit greu suportabile, eu mi-am facut showul cu plimbat, stat in 4 labe, respiratie si ce mai invatasem....desi asistentele imi recomandasera sa stau in pat, pe spate......am incercat, era groaznica pozitia...durea de 10 ori mai rau...nu m-am lasat pusa in pat, am refuzat perfuzia si niste supozitoare, pe riscul meu..si pe privrea ciudata a asistentelor care m-au lasat in boii mei..
intre timp vb. cu mihai la tel. si mi-a promis ca intra cu mine in sala de nasteri, vb. cu medicul si ne-a dat ok-ul,oricum eram singura care nastea....
am ajuns la dilatatie maxima pe la 2 si ceva, aveam contractii din ce ic mai dese...si mai dureroase, a venit o asistenta sa ma maseze.....si tot discutau intre ele de cazul Elodia, le auzeam ca prin vis....ma tot intreba dr. daca simt vreao apasare la fund, ca inseamna ca atunci e momentul.....mi se parea amuzant.....pana la urma am simtit ceva de genul asta si m-a trimis in sala de nasteri, l-am vazut pe Mihai imbracat in alb, cu masca la gura....apoi a urmat greul...45 de minute de impins, contractii prea scurte, senzatia ca nu mai poooot.....Tudor a fost mare, a avut 4,300, eu impingeam si tot impingeam, dr. a zis ca i se vede parul...si dupa vreo 40 de minute de impins am reusit sa il scoatem la lumina....Mihai a fost un curajos si el, i-a zis dr. ca il mai ia la nasteri, mi-a fost de un real ajutor, ca la un moment dat simteam ca nu mai pot...nici sa imping, nicisa respir, nimic...dar am avut o echipa extraordinara care m-a incurajat, la sfarsit m-au felicitat ca am fodt curajoasa si ca am colaborat cu ei, dr. chiar se mira ca nu am cerut cezariana.....Tudor a fost ok, a avut scorul 9, am mai stat 2 ore in sala de pretravaliu, unde a venit toata gasca care ajunsese intre timp la spital, flori, pupaturi, felicitari, etc.
Dupa 2 ore am mers la rezerva, unde totul era superb, am avut "camera verde", in prima noapte a ramas mama cu mine, pe bebe nu mi l-au dat ca au zis ca mai bine ma odihnesc si am acceptat dar va spun ca nu am dormit toata noaptea, mai bine il aduceau....mi l-au adus sa il vad si l-am tinut prima data in brate, am inceput sa plang de fericire, statea cu okisorii inchisi ca era lumina prea puternica si cand le-am zis sa stinga lumina i-a deschis....o splendoare de copil...nu mai aveam cuvinte, nu imi veneasa cred ca e al meu...copilul meu.....suflet din sufletul meu....
A doua zi dimineata mi l-au adus in camera, am semnat ceva pe propria raspundere cum ca imi asum responsabilitatea.....am fost prima pacientaa lor in sistem rooming-in si totodata singura mamica si toat atentia lor s-a indreptat asuprea mea...m-au invatat cum sa il alaptez, cum sa il schimb, cam tot ce trebuie, asa ca noaptea urmatoare l-am avut in camera...prima noapte in 3, ca a ramas Mihai cu noi...in nopatea aceea l-am schimbat, eram transpirata de emotie, a doua zi asistentele erau mirate ca nu le-am chemat pe ele...Tudor e un cuminte, doarme si mananca, a avut o forma usoara de icter....suntem toti 3 fericiti si sanatosi...
Una peste alta am avut o experienta a nasterii placuta si totul a mers ca pe roate...singurul meu regret e ca nu mi l-am orpit in camera, cu mine, in prima noapte..
.din clipa in care l-am avut in brate, am simtit cum viata mea se schimba iremediabil, am o senzatie de fericire oarba.....si tot ce imi doresc e sa mai facem copii..si daca as putea, as opri timpul in loc..


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România