attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Mar Mar 19, 2024 8:01 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Sâm Sep 03, 2011 11:05 am        Subiectul mesajului: Re: Nasterea acasa 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 02, 2010 10:00 am
Mesaje: 1056
Miriama, felicitari. E absolut superba poza de pe blog. E superba fetita, sa fiti fericiti!

Citat:
Emi, am vazut filmulete cu nasteri acasa si din alte pozitii decat cea pelviana

la ce te referi aici?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Sep 03, 2011 6:31 pm        Subiectul mesajului: Re: Nasterea acasa 
Neconectat

Membru din: Sâm Dec 12, 2009 7:05 pm
Mesaje: 48
Site web: http://miriama.wordpress.com
Localitate: cluj napoca
Multumim, pe zi ce trece e tot mai dulce minunea noastra.

Pozitia in eng e numita breech, iese cu fundu intai, apoi picioarele si capul iese ultima data.
Ai insa nevoie de o moasa cu multa rabdare si incredere in ceea ce stie bebele si mama.

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Noi 14, 2011 9:32 pm        Subiectul mesajului: Re: Nasterea acasa 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 15, 2008 1:29 pm
Mesaje: 406
Localitate: Cluj-Napoca
Miriama - din ce am citit pe blog inteleg ca nu ai avut nicio moasa langa tine? Foarte frumos e sa nasti acasa, dar nu cred ca am curaj sa incerc s-o fac fara macar cineva specializat/experimentat alaturi.

_________________
Imagine
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Noi 14, 2013 2:29 pm        Subiectul mesajului: Re: Nasterea acasa 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 28, 2013 3:05 pm
Mesaje: 9
Buna ziua!
Sunt o mamica din Timisoara. Am o cezariana si 2 nasteri naturale. Acum mai astept un bebe si m-ar interesa sa discut cu o moasa despre posibilitatea de a naste acasa. Stie careva o moasa in Timisoara? Am scris pe site-ul Irinei, si mai pe unul care asistau nasteri in Bucuresti, dar n-am primit nici un fel de raspuns...


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 15, 2013 10:23 am        Subiectul mesajului: Re: Nasterea acasa 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mar 02, 2008 11:56 am
Mesaje: 1072
Yahoo Messenger: emaria_sorescu@yahoo.com
Localitate: Romania
SA ITI TRAIASCA, Catiusa! Curajoasa mamica! Sau cu mare nadejde in ajutor de Sus! Nu te pot ajuta, imi pare rau, dar te felicit cu drag!

_________________
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 15, 2013 11:16 am        Subiectul mesajului: Re: Nasterea acasa 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 28, 2013 3:05 pm
Mesaje: 9
Multumesc, Emi. Nu stiu cat sunt de curajoasa... Imi place avatarul tau :)) Mi-a zis si mie o matusa ca sunt "prolifica" :))


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 15, 2013 11:43 am        Subiectul mesajului: Re: Nasterea acasa 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
Ceau Catiusha! Si eu am intrat sa te felicit, si din pacate nu stiu pe nimeni care te.ar putea ajuta in situatia expusa.
Doar, sunt putin curioasa, si cred ca ar fi foarte incurajator pentru restul mamicilor care vor VBAC (daca la tine a fost cazul de asa ceva), sa ne povestesti pe scurt (sau maid etaöiat ), care e povestea nasterilor.
Te pup, si o sarcina usoara sa ai!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Noi 15, 2013 2:08 pm        Subiectul mesajului: Re: Nasterea acasa 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 28, 2013 3:05 pm
Mesaje: 9
Da... spun pe scurt :)
Pana in luna a 7-a a celei de-a doua sarcini am crezut si eu asa cum crede toata lumea ca daca ai o cezariana urmatoarea e tot cezariana, nu mi-am pus problema ca ar putea fi altfel... In luna a 7-a, mi-a spus cineva ca se poate si am inceput sa caut informatii... N-am gasit decat vreo 2 povesti pe net... un succes si un insucces. De cate ori cautam pe net VBAC primul link era: VBAC Failed! F incurajator. Dupa rascolirea internetului am tras concluzia ca tot ce-mi trebuie este un dr care sa vrea sa faca asta, dr meu nici nu voia sa auda... asa ca m-am pus pe cautat doctori... In Timisoara, la Cluj, Szeged... Toti acelasi raspuns... Urma sa mor eu, copilul, neamul meu, catelul si purcelul... In fine... e o poveste lunga cu insomnii si cosmaruri timp de 2 luni... Pana la urma m-am hotarat sa stau acasa pana nu mai pot... Aveam programata cezariana luni si duminica dimineata au inceput contractiile, a mers totul ca la carte, pana spre noapte aveam contractii la 10 min. La 1 noaptea m-am dus la spital... Aveam contractii la 3 min, pana a venit dr meu eram dilatata complet si m-a intrebat el daca vreau sa incerc natural... Am fost cea mai fericita, cu toate lipsurile unui spital de stat, credeam ca sunt in rai!
La urmatoarea sarcina mi-am ales o dr de la un spital privat unde aveam discount de la asigurarea privata de la serviciu, i-am zis de la prima consultatie ca eu vreau sa incerc natural si daca nu e dispusa, imi caut alt dr. A acceptat, si a fost totul ok.
Acum, aceeasi dr este deja cam stresata, ca ruptura uterina are risc si la multiple nasteri naturale, fara uter cicatricial, etc... Na... isi face si ea meseria si e in trendul medicinii...
Cochetez cu ideea de nastere acasa, dar nu vreau sa fiu nici inconstienta... as vrea sa discut cu o moasa care a mai facut nasteri acasa, care nu-i reticenta la idee... sa vad ce parere are despre riscurile mele...


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 19, 2013 3:06 pm        Subiectul mesajului: Re: Nasterea acasa 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
Oau! te felicit pentru curaj si determinare! imi imaginez ca nu ti-a fost usor. probabil ai avut si sprijinul sotului.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 26, 2013 11:54 pm        Subiectul mesajului: Re: Nasterea acasa 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 02, 2008 4:41 pm
Mesaje: 291
Localitate: bucuresti
Scuze ca n-am raspuns, probabil s-a ratacit emailul pe undeva.
Daca cicatricea arata ok la o eco de 35, 36 sapt, nu cred ca esti inconstienta sa incerci sa nasti acasa.
Eu am mai asistat un singur vbac acasa, restul ( aproape 30), in spital.
Nu stiu cum as putea sa te ajut in timisoara, imi pare tare rau :(. Mai caut moase pe-acolo, poate conving pe cineva sa te asiste. Poti incerca si cu moasa din Ungaria, daca ti-e mai simplu.
Nu iti recomand nasterea neasistata medical.
Daca ai drum prin bucuresti, aici te pot asista cu mare drag :)
Succes!

_________________
Imagine
Imagine

http://www.nastecumsimti.org/


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Noi 27, 2013 12:21 pm        Subiectul mesajului: Re: Nasterea acasa 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 28, 2013 3:05 pm
Mesaje: 9
Multumesc, Irina.
Daca afli ceva, poti sa-mi trimiti mesaj privat.


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România