attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Vin Mar 29, 2024 3:13 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Dec 19, 2008 1:21 am        Subiectul mesajului: Sofia 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 12:05 pm
Mesaje: 167
Povestea mea nu stiu daca ar fi una AP… habar n-am… poate imi spuneti voi..
Au inceput durerile cu o seara in urma intr-o duminica...tocmai ma gandeam la ei doi..imagini inchipuite pe suportul a ceea ce am auzit cu urechile mele.. Durerile m-au trezit la realitate: sunt in brasov, sunt singura, intr-o garsoniera si e ora 21,50.. nu o cunosc decat pe Luminita. Oare ce a fost in capul meu cand am venit aici? O sa fie bine oare?? Ajung cu bine la spital? M-am apucat sa-mi strang cele cateva lucruri si le bag in valiza repede pana la urmatoarea contractie e uterului... M-am intins iar in pat pe partea stanga si astept..posibil sa fie o alarma falsa.. Inca o contractie... e de bine..vrea sa vina pe lume fetita mea draga. Of Doamne, te rog sa fie sanatoasa. Mi-e frica...daca e ceva in neregula cu ea ce ne facem? La cat am suferit in ultimele luni..

Mai stau pana pe la 2 noaptea si daca am contractii din 10 in 10 minute chem un taxi. Durerile se intetesc..sunt din ce in ce mai intense..au trecut deja 4 ore de cand au inceput...e momentul sa plec la spital. Oare o sa reusesc sa cobor cu bagajele pana jos?? Trebuie sa pot.

In sfarsit am ajuns...e de bine…ma consulta asistenta… inca nu am dilatatie, merg intr-un salon si indur singura durerile pana e momentul sa merg in sala de nasteri. I-am anuntat pe mama si pe el… i-am rugat sa se roage pt mine. Oare baietelul meu ce face? El si ea ce fac ? Cred ca inca se iubesc si-si traiesc drama vietii…iar eu stau in camera asta si aduc pe lume un coplil nedorit decat de mine. Plang ca ma doare sufletul mai rau decat trupul ! Oare cum a putut sa-si bata joc de mine ? Citesc « Acatistul Sfantului Pantelimon » in timpul contractiilor dar gandul imi zboara la ei doi. Daca nici in momentele astea nu pot sa-i uit cand oare o sa-mi pot vedea de viata mea…cand o sa ma vindec ?

In sfarsit am dilatatia buna…vine medicul anestezist si imi face anestezia epidurala..e ora 6 dimineata…ma simt mult mai bine, dar slabita..eram la un pas de lesin…am fost ajutata sa nu cad pe jos. Il astept pe medic…e aproape ora 7..a venit…ma consulta si intru in cada cu apa. Brusc simt o contractie maaaare de tot si din ce in ce mai dureroasa..efectul anesteziei a trecut brusc..ahaaa deci asa e sa nasc !!! mai bine ca se intampla asa..incep sa imping cu simtul raspunderii, medicul imi spune ca se vede capusorul, imi ia mana si o pune pe capul ei..o simt si asta imi da curaj mai mare … numai dupa vreo 3 contractii iese fetita mamii ca un pestisor in apa. Medicul mi-o da imediat pe piept…o cuprind in brate si plang… E PERFECTA… Dumnezeu ma iubeste si mi-a dat-o sanatoasa. Incerc s-o linistesc sa nu mai planga…e atat de frumoasa..e a mea. Parca s-a oprit timpul in loc si suntem numai noi doua… « Fetita mamii nu-ti fie frica..o sa fie bine »

E momentul sa ies din cada…ma ajuta asistenta, intre timp pe Sofia o masoara o alta asistenta, o cantareste etc..ea plange in continuare si asta ma face sa fiu cu ochii pe ea.. o « cersesc » iar … se linisteste imediat in bratele mele in timp ce medicul ma « gobleneste ». Fata mamii ma cunoaste… Adoarme la mine in brate..dupa un timp asistenta imi spune ca trebuie sa i se faca toaleta, dar mi-o aduc imediat cum termina. OK Le-am rugat pe asistente..fara lapte praf si fara vaccinuri.

Sunt mutata pe pat si mi se fac niste perfuzii cu glucoza… imi dau seama ca inca nu stie nimeni ca s-a nascut Sofia… incep sa dau telefoane. Plang de fericire dar imi plang si de mila...pe mine nu ma asteapta nimeni cu flori. Sunt extrem de singura si ma simt nedorita (si eu si fetita mea). Oh… nu trebuie sa cad in depresie ca data trecuta. Acum nu imi permit… va fi greu…urmeaza un divort, raman singura cu 2 copii…trebuie sa fiu puternica. Perfuzia aproape se termina…se deschide usa si vina fetita mea sa-i dau papa. II e foame si paaaaaapaaaaaaa….se cufunda la sanul meu iar eu ma topesc de dragul ei. De atunci in bratele mele a ramas. Oare cum va fi copilaria ei si a fratelui ei??? Numai Dumnezeu stie.


Ultima oară modificat Vin Dec 19, 2008 10:24 am de către khrisu, modificat 1 dată în total.

Sus
   
 
 MesajScris: Vin Dec 19, 2008 2:13 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Aug 26, 2008 12:05 am
Mesaje: 108
Localitate: USA
Draga mea, ce dureros, Doamne ce dureros! Ai povestit foarte frumos, nici nu-mi inchipui cum de ai atat curaj..
Dar daca esti credincioasa, stii ca Dumnezeu ne intoarce suferintele si le preschimba in bucurii.. Sper sa fie asa si cu tine, cel mai important e ca ai doi copii sanatosi..
Bun venit pe lume printesei tale :x

_________________
C/9,8, O/8 , L/5,5 si N/1,5


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Dec 19, 2008 11:13 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
khrisule, esti atat de dorita! si atat de rau imi pare ca nu pot sa fiu langa tine, sa-ti spun cat esti de frumoasa

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Dec 19, 2008 4:00 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 12:05 pm
Mesaje: 167
Multumesc Adriana si Gazzela.
Da, Gazzella e atat de simplu sa faci o femeie..mama, fericita. Daca fraza asta ar fi venit din partea lui la momentele potrivite as fi fost implinita.

Mai sunt de spus despre relatia mea cu Sofia inca din primele clipe de viata. Atat cu sofia cat si cu Matei am stat singurei in salon. Cu Sofia am stiut sa ma bucur mai frumos de primele momente. Am mers cu lectiile pregatite. Cu matei credeam ca daca voi naste intr-o clinica privata de fite din buricul Bucurestiului or sa ma invete acolo ce e mai bine pentru mine si bebe...
Ca s-o am pe Sofia mereu langa mine am avut un pic de furca cu personalul... Am cerut-o sa-i dau papa eu prima data..fara glucoza, lapte praf etc..asistenta sefa mi-a cerut politicos sa verifice daca am colostru. A fost surprinsa sa vada ca sanii imi erau plini. OK O tineam non stop la piept..alta belea..venea iar asistenta cu pricina sa ma invete ea de bine..CE FAC??? OBOSESC COPILUL!!! Maxim jumatate de ora la un san si apoi la altul si gata completam masa cu lapte praf :disperat: Ma rog ce sa le explic??? "sigur ca da..abia am pus-o la san ..mai e pana se face ora" zis ca ele si facut ca mine...

La un moment dat se infiineaza asistenta langa mine si imi zice ca a venit s-o ia :-S "pai de ce??" "pai ca sa va odihniti si dumneavoastra ca n-ati dormit deloc azi noapte..abia ati nascut" :ranjet1: "OOOOO NUUUU eu sunt fresh" OK am lamurit-o si pe asta. Dupa cateva ore Sofia incepe sa geama ..si geme intr-una dar suge la san.. Chem asistenta..imi zice ca ar trebui s-o vada medicul..nu a plans suficient incat sa-si umple alveolele cu aer :D . Mda .. n-am lasat-o eu... Sta 10 minute la oxigen si isi revine. Mi-o aduce si-mi zice ca daca se mai intampla sa geama TREBUIE sa-i dau lapte praf.. ca ea raspunde de copii astia. OK M-am speriat si eu. O tin la san in continuare...iese colostru la greu plus un fel de "branzica" pe langa lichidul galbui. Iar vine pe capul meu asistenta.."cum e?" e bine...nu mai geme..OK incercam sa-i dam un pic de lapte praf sa vedem daca ii e foame..OF BINE dar nu cu biberonul...am un sistem de alimentare suplimentara.. TOT LA SAN >:) Si surpriza nu a mai vrut deloc... vreo 10 ml dar care au curs pe langa si si-a udata bluzita :x ..."vedeti ca nu ii este foame"...

Ca sa nu mai spun ca mie nu-mi trebuia patutul acela pt bebei..ea statea cu mine in pat..ALTA GRESEALA!!! X-( Critici peste critici a nu e bine tra la la...noua ne ste bine asa.. "O sa vedeti ce greu va va fi acasa" Mai am un bebe acasa si ne e bine. A doua zi a inceput sa planga bebita dupa ce imi golea sanii amandoi asa ca (regret acum) am acceptat sa-i dau lapte praf..in total vreo 100 ml. (in doua zile).. Of..daca era colostru... apoi mi-a venit lapticul suvoaie :x si gata cu grijile.

Exceptand timpul in care i se facea toaleta (vreo 15 minute pe zi) plus 2 ore in a treia zi cand a trebuit sa merg pe la primarie, prefectura, sa-i fac certificatul de nastere, a stat numai cu mine :x . Cat am mers in oras, asa in cea mai mare viteza, personalul a avut de furca cu ea :plang: :plang: i se facuse fomita si nu accepta biberonul..plangea dupa mine. La intoarcere mi-a spus asistenta ca au fost impresionate fetele de la neonato cand a vazut-o cum ii lipseam.

Nu pot sa-mi inchipui cum ar fi fost sa mai am pe cineva in salon... mi-ar fi fost greu..plus ca ar fi trebuit sa ma abtin sa-i cant cantecele de leagan :ranjet1: . M-a surprins o asistenta cand ii cantam si a zambit asa un pic ironic... Ma rog..una peste alta am fost un fel de "gica contra" cat am stat in spital... fara lapte praf..fara vaccinuri... alaptat continuu...dormit amandoua in acelasi patuc >:) >:)


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Dec 19, 2008 4:07 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
>:D< :iubire1:
Iar m-am emotionat citind. Sa-ti traiasca minunile si sa fiti fericiti impreuna.

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Dec 19, 2008 4:21 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 12:05 pm
Mesaje: 167
allamarine scrie:
>:D< :iubire1:
Iar m-am emotionat citind. Sa-ti traiasca minunile si sa fiti fericiti impreuna.


Multumim :pupic1:


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Dec 19, 2008 6:40 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 19, 2008 11:54 am
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Sa fii sanatoasa impreuna cu minunile tale :imbratisare: .
Inteleg ca ai nascut in apa, la Brasov, cu dr. Baiulescu? Scuza-ma daca nu am observat din cauza emotiilor, dar cand ai nascut? Mi-am dorit mult timp sa nasc in apa si in iulie 2007 cand a venit pe lume fetita mea nu era posibil nicaieri.

"Gica contra" am fost si eu in spital :D , dar la mine n-au fost atat de insistente cu laptele praf, doar in singura noapte petrecuta acolo o asistenta a incercat sa-i dea cu seringa, desi spusesem si eu clar ca nu... si fata mea desteapta i-a scuipat laptele praf pe toata fatza :x .


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Dec 19, 2008 8:02 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 12:05 pm
Mesaje: 167
CarlaV scrie:
Sa fii sanatoasa impreuna cu minunile tale :imbratisare: .
Inteleg ca ai nascut in apa, la Brasov, cu dr. Baiulescu? Scuza-ma daca nu am observat din cauza emotiilor, dar cand ai nascut? Mi-am dorit mult timp sa nasc in apa si in iulie 2007 cand a venit pe lume fetita mea nu era posibil nicaieri.

"Gica contra" am fost si eu in spital :D , dar la mine n-au fost atat de insistente cu laptele praf, doar in singura noapte petrecuta acolo o asistenta a incercat sa-i dea cu seringa, desi spusesem si eu clar ca nu... si fata mea desteapta i-a scuipat laptele praf pe toata fatza :x .


Da..am nascut cu dr Baiulescu pe 29 sept 2008. Au inceput nasterile in apa in martie 2007 la Clinica Eva. Iar inainte de Eva dr Biaiulescu asista nasteri in apa la spitalul din orasul Victoria inca acum 5 ani.


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Dec 19, 2008 8:43 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 19, 2008 11:54 am
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Multumesc mult pentru raspuns. Stiam de nasterile de la Victoria, dar apoi au fost niste probleme, discutii, s-a inchis clinica, s-a continuat in spital "la negru", in fine... am urmarit toata istoria.
Ma bucur ca avem printre noi pe cineva care a avut o astfel de experienta in Romania.


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Dec 19, 2008 10:23 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mai 06, 2008 3:27 pm
Mesaje: 175
Yahoo Messenger: ionelaiordan
Localitate: Constanta
khrisu, cata emotie in povestea voastra...pentru ca e a voastra amandorura, nu doar a ta...Sofia a gasit in tine toata iubirea de care are nevoie >:D<

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Dec 19, 2008 11:25 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Mar 02, 2008 4:41 pm
Mesaje: 291
Localitate: bucuresti
te-am citit si eu minunandu-ma de cat de aproape te simt...

Cred ca, exceptand agitatia asistentelor, amintirea ta despre nastere e una frumoasa, puternica, asa iti apare si tie?

>:D<

_________________
Imagine
Imagine

http://www.nastecumsimti.org/


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Dec 20, 2008 1:40 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
E impresionanta povestea ta trista....
Dar cea de iubire cu Sofia ta este superba.

Sa fie sanatoasa si sa-ti aduca multa buzurie.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Dec 20, 2008 10:15 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 19, 2008 1:23 pm
Mesaje: 43
Localitate: Antwerpen, Belgia
Draga mea, imi tare tare, tare rau :( ca te-ai simtit atat de singura si abandonata in Brasov.. :imbratisare: M-a emotionat citind povestea nasterii la fel de mult ca atunci cand am vazut pozele.
Bineinteles ca esti dorita si iubita, (poate in acest moment nu de toata lumea) dar sunt multi cei carora le esti tare draga.
Ai doi copii absolut superbi si pentru ei in special, trebuie sa fii cel putin la fel de frumoasa si iubitoare si puternica cum ai fost si pana acum.


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Dec 21, 2008 12:27 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 10:52 pm
Mesaje: 450
Localitate: Bucuresti
Draga Khrisu, cred ca esti o mamica puternica si te admir pentru felul in care ti-ai deschis bratele si inima si ai primit-o pe Sofia in lumea asta. Iar atunci cand nu poti sa mai fii puternica, pentru ca te doare sufletul, mi se pare ca esti in continuare foarte iubitoare si calda. Sofia si fratiorul ei sunt norocosi ca te au :imbratisare:

Si noi, ca esti aici :)


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Dec 21, 2008 1:36 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
draga mea, te stiu de mult, de pe dc, te am citit cu mult drag si acolo, o fac la fel si aici. ma bucur mult de tot pentru voi, pentru un inceput atat de frumos, pentru copilasul asta scump.

as vrea, insa, sa te rog ceva. sa nu mai spui niciodata 'acest copil nedorit de nimeni, decat de mine'. spune 'acest copil dorit atat de mult de mine'. si da-ti voie sa simti asta.

stiu un pic despre greutatile cu care te confrunti in acest moment, imi dau seama ca lucrurile nu sunt tocmai roz, dar, stii ce? fa-le. lasa-te purtata de sentimentele astea bune, frumoase, de caldura copilasilor tai, de iubirea lor, de a ta, gandeste te la tot ce ai in fata ta si la cat de buni sunt copilasii astia. ai o mama care te ajuta, esti o mama extraordinara, bucura-te de asta.

eu sunt aici. >:D<


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România