attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Mar Mar 19, 2024 5:30 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 227 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Sâm Mar 15, 2008 12:55 am        Subiectul mesajului: Nasterea naturala dupa cezariana 
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
Ma macina de un an aceasta problema. Rau de tot. Fug de patetisme, asa ca nu voi detalia cata suferinta. Am citit sute de povesti, de pagini care confirma ca se poate naste natural dupa o cezariana. Am vazut filmulete care dovedesc asta. Dar nu in Romania :( Aici nimeni nu isi asuma acest risc.

Medicul meu mi-a spus clar: Nu, nu risca. Stiu si eu toate riscurile. :D Am citit pe un forum despre o mamica, la Cluj care ar fi nascut asa. Dar nu voi putea pleca pana acolo. :D
E complicat. Nu e cazul deocamdata, dar nici mult timp nu va mai trece, fiindca ne dorim mult inca un pruncusor(cel putin).

Sarcina decursese asa de frumos si nimic nu parea sa conduca la cezariana(la care nici nu ma gandisem). Cu atat surpriza a fost mai neplacuta.
Nu au fost probleme, refacerea a fost perfecta, si totusi...

Toata lumea ma intreaba ce resorturi ma imping sa ma gandesc la asta, de ce complic inutil lucrurile. Raspunsuri ar fi cam multe, dar putin cam departe de logica :(

Mi-as dori sa aflu de exista cineva care sa fi nascut natural dupa cezariana. In Romania

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Mar 15, 2008 9:12 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
cris, stiu sigur ca am citit povestea unei astfel de nasteri insa nu imi mai amintesc cine ce cum :( dar o sa ma interesez
Informeaza-te te rog la clinica din Brasov unde se fac nasteri in apa, poate ca doctorii de acolo sunt mai deschisi.


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 16, 2008 7:58 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
Multumesc frumos, Jocelyn. :)

Chiar ma voi interesa

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 16, 2008 8:04 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
http://www.cesarine.org/avenir/avac/
pe site-ul respectiv sint multe multe informatii care mi se par utile si pertinente despre cezariana, inainte, si dupa....


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 16, 2008 8:13 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
Multumesc frumos Teodora :)

Asa teoretic am citit muuuult, dar as vrea sa cunosc pe cineva care chiar s-a angajat intr-o trebusoara ca asta.
Fiindca sunt constienta de toate problemele care pot aparea, dar stiu si ca se poate. Insa pe aici toata lumea refuza :( - o cezariana e urmata obligatoriu de cezariana, cam asta auzi

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 16, 2008 8:51 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Cris, mai vezi si

http://forum.desprecopii.com/forum/topi ... C_ID=64976

http://forum.desprecopii.com/forum/topi ... C_ID=80637

http://forum.desprecopii.com/forum/topi ... C_ID=70335

http://forum.desprecopii.com/forum/topi ... C_ID=92401

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 16, 2008 9:37 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
Gazzella, multumesc, multumesc

Din pacate vad ca pe-aici nu prea se inghesuie doctorii la asta. Mai am vreme sa descopar. Totusi, nu-mi permit sa plec in alt oras. E mult prea complicat :( Vom vedea la fata locului :D , dar e bine de stiut.

Mie mi-au zis ca cicatricea e abia vizibila pe uter, dar stiu si eu?

Am vazut-o pe Inaioana punand problema. Poate imi mai spune si ea cate ceva. :)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 16, 2008 10:06 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
BabyCenter scrie:
The old saying "once a caesarean, always a caesarean" no longer applies. The success rate for VBAC (vaginal birth after caesarean) varies according to the research. However, studies generally agree that more than 50% of women can achieve a vaginal birth following caesarean section for a previous baby, and some studies suggest that the rate is far higher than this. If the reason for your previous caesarean was a one-time problem and isn't an issue in your current pregnancy, you have a good chance of a vaginal birth.



S-ar putea sa te intereseze si rezultatele cautarilor dupa VBAC pe Google si YouTube.

A.M.

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 16, 2008 10:44 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
eu m-am rugat de dr toata sarcina da n-a vrut sa auda.
la fetita a fost cezariana de urgenta, pozitie transversala, lipsa de lichid din motive necunoscute, termen impins mai departe ecografic cu 3 saptamani (copilu nu se mai dezvoltase din sapt 35)....n-aveam nicio sansa nici una din noi fara ceza.
la baiat nu amai existyat niciunul din motivele astea, era tot mai mititel, dar era lichid, era perfect pozitionat...aveam si contractii...dar cu toate astea medicul meu nu a vrut s-auda de nastere naturala.
am si miopie medie, e adevarat, dar in occident nu prezinta o problema.

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 17, 2008 12:22 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
Amoga, merci frumos. Da, pe unele le stiam si eu.
Stiu ca e posibil. :(

Sabina, dar tie medicul din start ti-a zis nu? Mie da. Nici nu vrea sa auda.
Cand l-am nascut pe Vladimir si am auzit cezariana am negociat 5 zile. Si, din pacate, am pierdut ;(

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 17, 2008 8:25 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoru'-cu-toporu'
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 7:45 pm
Mesaje: 1847
Site web: http://jurnal-pe-pinza.blogspot.com/
Localitate: Toronto
cris scrie:
[...] dar tie medicul din start ti-a zis nu? Mie da. Nici nu vrea sa auda.
Cand l-am nascut pe Vladimir si am auzit cezariana am negociat 5 zile. Si, din pacate, am pierdut ;(


Mie-mi face impresia ca prea multi medici in Romania sunt mai aroganti decit cere legea, si s-au obisnuit sa se poarte cu pacientii ca si cind parerea acestora nu ar conta. Si asta nu-i okay.

Dupa cum vad eu treaba, atit tu cit si medicul aveti niste drepturi:

- Tu, ai dreptul de a decide cum nasti. E trupul tau, e copilul tau -- tu decizi. (Okay, preferabil cuplul.) Idea e: medicul nu ia decizii, ci ofera consultanta (adica poa' sa-si dea cu parerea cum crede ca e cel mai indicat, da' nu mai mult de-atit).

- Medicul, are dreptul sa te refuze ca pacient daca nu poate sa-ti urmeze planul tau de nastere -- fie pentru ca nu e calificat, fie pentru ca nu vrea sa-si asume ceea ce el considera niste riscuri.

Lucrul de care ai nevoie e un medic (moasa?) in care sa ai incredere si care sa fie de acord cu planul pe care-l propui.

A.M.


ps/ In Canada, pe durata sarcinii si a nasterii poti sa fii inscris la un medic de specialitate sau la o moasa (midwife). Noi am ales moasa; si n-am regretat nici o clipa alegerea. Din cite stiu au reaparut si-n Romania moasele; s-ar putea sa gasesti mai multa intelegere la ele. Nu stiu daca ti se pare o idee valabila, da' nah, e o idee...

_________________
Imagine Imagine&Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 17, 2008 9:37 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
cris scrie:
Sarcina decursese asa de frumos si nimic nu parea sa conduca la cezariana(la care nici nu ma gandisem). Cu atat surpriza a fost mai neplacuta.

Nu are de a face cu intrebarea ta, insa la tine cum s-a ajuns la cezariana? Ca si la mine tot asa a fost, cu diferenta ca la mine lipseste partea cu " Nu au fost probleme, refacerea a fost perfecta". La cezariana nu au fost nici la mine probleme, alea au aparut dupa. :(

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 17, 2008 9:46 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
amoga scrie:
Mie-mi face impresia ca prea multi medici in Romania sunt mai aroganti decit cere legea, si s-au obisnuit sa se poarte cu pacientii ca si cind parerea acestora nu ar conta. Si asta nu-i okay.

Dupa cum vad eu treaba, atit tu cit si medicul aveti niste drepturi:

- Tu, ai dreptul de a decide cum nasti. E trupul tau, e copilul tau -- tu decizi. (Okay, preferabil cuplul.) Idea e: medicul nu ia decizii, ci ofera consultanta (adica poa' sa-si dea cu parerea cum crede ca e cel mai indicat, da' nu mai mult de-atit).

- Medicul, are dreptul sa te refuze ca pacient daca nu poate sa-ti urmeze planul tau de nastere -- fie pentru ca nu e calificat, fie pentru ca nu vrea sa-si asume ceea ce el considera niste riscuri.


amoga, ai mare dreptate.....doar ca din cite inteleg eu in ro intr-adevar situatia e uneori aberanta, pacientul nu are nimic de zis (aceasta aberatie culminind de exmplu cu impunerea toaletei facute de catre infirmiere/asistente proaspetelor mamici, care ar fi "incapabile" sa o faca singure @-) )

cris...stiu ca teoria e una si practica e cu totul alta
si cred ca totul sta in capacitatea organismului tau de a suporta o nastere normala, dar si in increderea pe care ar trebui sa ti-o acorde echipa medicala
dupa statistici, exista un procent deloc neglijabil de 30 la suta ca pe parcursul travaliului sa ajungi iar la cezariana
insa ramin celelalte 70 la suta ca probabilitate sa nasti normal
si asta e enorm
desigur....sint doar statistici, si totul difera de la caz la caz

tot ce as putea sa zic personal este ca te incurajez
mai cauta printre medici, unul care sa iti acorde incredere, sa iti dea dreptul sa te exprimi, sa alegi....doar e sarcina, nasterea, copilul tau nu al altcuiva!!!!


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 17, 2008 10:05 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
Incep cu sfarsitul @-) refacerea a fost atat de rapida, ca dupa o saptamana aproape alergam. Cicatrizarea s-a facut foarte rapid. Fara dureri, fara nimic. Practic, nu am de ce ma plange in privinta recuperarii.


Of, of. Aveam data posibila a nasterii 5-10 martie. Stiu insa ca nu intotdeauna calculele se potrivesc, asa ca nu am intrat in panica. La ultima ecografie, totul era perfect. Pe 17 martie am fost la control si dr. "aude" un "suflu" ciudat, ma trimite de urgenta la eco si acolo am dubla surpriza :nu doar ca isi infasurase cordonul dupa gat, dar BCF-urile erau neregulate si cam... mari(mai tarziu am pus asta pe seama faptului ca eram socata de ideea de cezariana). Plus o placenta foarte maturata.

Medicul imi recomanda spitalizarea urgenta(eram deja in sapt 42 :D ) si monitorizare, cu ascultarea regulata a inimii bebelusului(din 3 in 3 ore, zi/noapte). Asteptam sa se declanseze nasterea(stia ca vreau nastere naturala) si poate sa-si inlature cordonul(era extrem de activ). Dupa 4 zile am repetat ecografia si lucrurile se mai complicasera putin, adica nici vorba de usurarea situatiei.

Nu aveam niciun semn de nastere(alergam ca disperata prin parcul spitalului, faceam ture pe scari :D ). Nimic. Medicul mi-a spus ca nu-mi recomanda nasterea normala, fiindca pot aparea probleme(mi-a spus ca totul poate decurge f bine, dar ca nu prea si-ar asuma riscul) :( .

Evident, am facut ce credeam la momentul acela ca ar fi mai bine pentru pui, cu toata groaza de cezariana

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Mar 17, 2008 10:10 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:59 pm
Mesaje: 784
Localitate: Constanta
Teodora, Amoga multumesc mult de incurajari. Asta am sa si fac: sa aflu cine e dispus la o nastere normala, dar cu interventie in caz de probleme.

Medicul meu m-a intrebat, recunosc, daca vreau sa nasc natural, cu toate riscurile. Mi-a fost frica. Poate ar fi fost bine si asa. Dar daca nu? :/ Adica mi-a respectat parerea. Dar acum e categoric.

Deocamdata, treaba cu moasele e la inceput, din cate stiu. Dar pana vine fratiorul lui Vladimir poate se mai schimba cate ceva. O mentalitate, doua ;)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 227 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România