attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:01 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Joi Mai 29, 2008 11:01 am        Subiectul mesajului: Nasterea acasa 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
http://www.houstonnaturalbirth.com/test ... seca.shtml


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Iun 20, 2008 11:37 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:05 pm
Mesaje: 1264
Yahoo Messenger: creangacorina
Localitate: Tortona (AL) Italia
http://majikfaerie.blogspot.com/2008/06/phuket_16.html

cam asa arata un coltisor de casa pregatit pentru pruncul ce va sa vina.
minunat... oare cand si la noi macar ideea ca am putea naste relaxate in sufragerie?
:)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Iul 19, 2008 12:06 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 19, 2008 11:54 am
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Cand nu gaseam doctor care sa "ma nasca" fara cezariana sau epiziotomie, ma gandeam ca o sa nasc acasa, cu sotul, in cada. Mereu mi-am dorit sa nasc in apa, dar nu am gasit unde in RO. Am vazut pe net o multime de filmulete cu femei care nasc acasa, in apa sau nu, nici eu nu inteleg de ce e asa complicat la noi sa se poata face asta.


Sus
   
 
 MesajScris: Sâm Aug 16, 2008 2:42 pm        Subiectul mesajului: vreau sa nasc acasa 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 16, 2008 2:33 pm
Mesaje: 12
Site web: http://mamicopuzzle.blogspot.com/
Localitate: Timisoara
Buna la toata lumea. Voiam sa vad ce parere au mamicile de pe forumul acesta. Ma informez deja de un an de zile despre nastere si m-am hotarat ca vreau sa nasc acasa. Mentionez ca nu sunt insarcinata acum, dar planuiesc cat de repede un bebe. Vreau sa evit pe cat posibil tot ce tine de spital, atata timp cat nu exista complicatii reale care sa necesite prezenta unui doctor ginecolog. Cum la noi nu cred ca exista moase asa ca dincolo singura varianta ramane unassisted homebirth cum o numesc americanii. De altfel daca eram in alta parte si ar fi existat moase poate nu as fi vrut una. Imi surade ideea ca e ceva natural si fiecare femeie e in asa fel conceputa sa poata naste. Sunt curioasa ce cred alte mamici si viitoare mamici.


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 17, 2008 8:59 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 19, 2008 11:54 am
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Bun venit! Eu am cochetat cu ideea aceasta cand nu gasisem un ginecolog care sa fie de acord sa incerce macar sa nu-mi faca cezariana sau epiziotomie. Pana la urma am gasit omul potrivit si n-am mai avut nevoie de nascut acasa.
Nici eu nu suport spitalele, am stat fix 30 ore acolo de la internare si pana am scos copilul pe semnatura, nici doctorii nu-mi plac prea mult (exista si exceptii) si am crescut printre ei.
Ce am invatat din lucrul asta: daca nasterea este normala si fara probleme e foarte bine, dar daca nu se curata uterul cum trebuie, daca elimini placenta pe bucati, cum stii ca nu ramane nimic pe acolo? Tot trebuie sa ajungi la un doctor macar pentru verificare, altfel risti mult.
Apoi: esti sigura ca stii ce sa faci cu bebe? Adica: daca are circulara de cordon, daca nu respira bine, daca se opresc contractiile si intra in suferinta fetala? Apoi: stii cum sa-i cureti atunci imediat nasucul, gurita, urechiusele, cum sa-l incalzesti? Si crezi ca o sa poti sa faci toate astea singura?
Nu vreau sa pun raul in fata, dar trecand prin experienta asta sunt lucruri de luat in seama.
Intr-un spital sunt mai multe posibilitati in caz de nevoie, de la nevoile mamei si pana la ale copilului, sunt neonatologi care isi dau seama imediat daca ceva nu e in regula (sau ar trebui sa-si dea seama) si pot actiona atunci, pe loc.
Oricum, si daca nasti acasa si totul pare sa fie in regula si cu tine si cu bebe, cel mai bine e sa va vada un doctor pe amandoi.

Asta-mi vine in minte acum, intreaba ce vrei sa mai stii.


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 17, 2008 10:48 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Unassisted home birth mi se pare riscant pentru prima nastere mai ales. Chiar daca aparent totul poate parea ok, pe parcurs uneori lucrurile se complica.
Cine iti spune tie cand sa impingi, cand sa te opresti daca copilul are cordonul infasurat (asa a fost la mine)? E nevoie de un real efort de stapanire de exemplu ca sa nu impingi atunci cand nevoia te indeamna sa o faci.
Iar asta e sa zicem, cea mai mica complicatie care poate aparea.
Pana la urma poti avea nevoie de cezariana de urgenta, orice e posibil.

Eu cred ca in primul rand pentru binele copilului ar trebui sa te gandesti ca dintr-un moment frumos si mult asteptat sa nu risti asa mult sa se intample ceva rau pentru simplul fapt ca lipseste medicul de langa tine.

Sper sa nu te deranjeze opinia mea.


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 17, 2008 10:53 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 16, 2008 2:33 pm
Mesaje: 12
Site web: http://mamicopuzzle.blogspot.com/
Localitate: Timisoara
Buna CarlaV.
Toate problemele pe care le ridici tu sunt reale. Insa unele dintre ele cum sunt circulara de cordon sau eliminarea incompleta a placentei nu sunt lucruri asa de tragice. Prima e frecventa la copii, unii se nasc infasurati de trei ori si tot nu sunt probleme. De obicei cordonul e destul de lung sa permita nasterea si sa ofere bebelusului oxigen si nutrienti pana ajunge pe lume in siguranta. Cat despre placenta, e extrem de rar cazul in care nu se elimina cu totul si asta mai ales in cazurile in care este manipulata, adica mai trage doctorul putin de cordon sa-i de-a un impuls, lucru laudabil de altfel dar absolut inutil si de multe ori daunator. Cu bebe mic nu imi fac foarte mari griji, singura urgenta adevarata este ca nu respira si atunci pana vine salvarea se face resuscitare pt bebei(am un sot instruit), curatarea nasucului si a guritei se face si de la sine, iar daca vreau neaparat sa-l stiu curatat pompitele de la farmacie sunt foarte utile.
Problema cu spitalele pentru mine e ca sigur nu ma vor lasa sa nasc in ce pozitie imi e mie mai bine si va fi tot felul de lume acolo care sa-mi spuna ce sa fac, desi sunt convinsa ca trupul meu stie foarte bine. Eu mai stiu ca bebelusul poate intra in suferinta fetala fara sa se opreasca contractiile, cum se verifica la noi starea bebelusului in timpul nasterii?
De mers la control sigur voi merge, doar ca nu vreau ca nasterea propriu zisa sa se intample in spital. Complicatii pot aparea oricant chiar si in spital si sa nu te poata ajuta nimeni. Nu prea cred ca medicina e vreo forta magico stiintifica si rezolva 99% dintre probleme. Uneori medicii nici nu stiu ce se intampla de fapt, isi dau si ei cu presupusul.
Dar sunt curioasa, ce se practica pe la noi, cand se taie cordonul ombilical, la cateva secunde dupa nastere sau dupa ce nu mai pulseaza? Cat se aspteapta dupa placenta? Primesti copilul imediat ce nasti sa il tii in brate cateva minute macar(stiu ca unele mame nu tin neaparat, sunt prea extenuate)?
Eu am o doamna ginecolog de care imi place mult, dar cu toate astea stresul spitalului e prea mult pentru mine. O sa-i dau un telefon dupa nastere sa-i spun ca ups am un bebe.
Desi sincer ma astept la orice, chiar sa intru in panica si sa ma duc de bunavoie la spital:). Dar sper sa nu fie cazul.


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 17, 2008 10:54 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
eu zic ca atat timp cat it faci lectiile f bine dinainte si nu stai la 2h de un spital :D, poate fi o optiune. insa, sa stii, si la noi e facultatea de moase, cred ca inca nu a terminat nici o generatie dar sunt pe drum :D. irina iti poate da mai multe informatii.

jocelyn pt cat/cum/cand trebuie sa impingi sau nu, exista o gramada de chestii pe care le poti face din timpul sarcinii. a, daca stai 9 luni cu ochii-n soare si apoi te trezesti ca nasti..da, ar fi cam nasol s-o faci singura acasa...dar , cum spuneam mai sus, cu lectiile facute :D, nu mi se pare o utopie. iar prin unassisted, eu banuiesc (si astept confirmarea :) ) ca se referea la neasistata de cadru medical. banuiesc ca o fi un tata macar prin preajma sa vada daca copilu' are circulara, sau macar o oglinda mare :)))

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 17, 2008 10:58 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
revin cu ce era mai important :)) . eu una nu as lua decizia asta pt mine. punand in balanta beneficiile si riscurile, pt mine nu e o solutie viabila. chit ca as scapa de tot personalul din spitale :D. eu nu am curajul sa imi privez copilul de ingrijire medicala. chit ca e o sansa minima sa aiba nevoie asta. dar asta-s eu :)

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 17, 2008 11:04 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 16, 2008 2:33 pm
Mesaje: 12
Site web: http://mamicopuzzle.blogspot.com/
Localitate: Timisoara
Jocelyn, nu ma deranjeaza nici o parere. Eu recunosc ca e destul de extrem ce vreau eu sa fac si ma astept la tot felul de pareri.
Diana, eu ma informez de un an si inca mai am de invatat, deci sunt pe cale de a ma considera relativ cu lectiile facute. Din pacate nu stiu cand termina prima generatie de moase, dar parca de anul trecut s-a infiintat sectia la Timisoara, deci nu sunt mari sanse. Daca ar exista vreuna as fi curioasa sa discut cu ea.
Cat despre spital, este la sa zicem cincisprezece minute(maternitatea) si judeteanul la cinci minute, in caz de ceva foarte grav, Doamne fereste.
Si da va fi neasistata de doctor, taticul va fi prezent. Momentan ma sustine si e destul de curios sa-i impartasesc din cunostintele mele acumulate pana acum. O nastere complet singura nu cred ca as incerca decat daca nu ar fi absolut nici o alta alternativa


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 17, 2008 11:08 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 22, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2386
Site web: http://www.taraluihabarnam.blogspot.com
Yahoo Messenger: verdeorizontal
Localitate: Baia Mare
Eeolyn, am mutat subiectul deschis de tine la unul similar, deja existent :)

_________________
Imagine
93
la drum


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Aug 17, 2008 7:31 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 19, 2008 11:54 am
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Eeolyn, este foarte bine ca ai lectiile facute. Am mai multe obiectii la ceea ce spui, dar nu le mai detaliez, pot spune doar ca pentru mine, care am trecut printr-o nastere fara probleme, n-as risca nici a 2-a oara si cred ca niciodata.

Citat:
Problema cu spitalele pentru mine e ca sigur nu ma vor lasa sa nasc in ce pozitie imi e mie mai bine si va fi tot felul de lume acolo care sa-mi spuna ce sa fac, desi sunt convinsa ca trupul meu stie foarte bine.


Aici te contrazic, eu am nascut fix in pozitia in care am vrut si nu mi-a zis nimeni in afara de doctor ce sa fac, si dr. mi-a zis doar la sfarsit, cand a trebuit sa nu mai imping la un moment dat ca sa nu ma rup. Mie mi-a curatat uterul dupa aceea si a gasit o bucata marisoara de placenta care nu se eliminase si care imi putea face probleme.

In concluzie, ca sa faci asta acasa, ai nevoie de: mult curaj, buna pregatire, o oglinda mare, un sot cu toate lectiile invatate si noroc sa nu fie probleme.


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 18, 2008 12:04 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Lun Ian 21, 2008 7:05 pm
Mesaje: 1264
Yahoo Messenger: creangacorina
Localitate: Tortona (AL) Italia
http://www.homebirth.net.au/

se poate sa fi dat deja peste el... daca nu, enjoy it!
:)

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 19, 2008 5:00 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat

Membru din: Dum Mar 02, 2008 4:41 pm
Mesaje: 291
Localitate: bucuresti
eu una chiar sunt bucuroasa!

asta am simtit cand am citit ce a scris eeolyn acu vreo 2-3 zile (cine mai numara)...
principalul este ca n-am avut timp atunci sa raspund si am ramas cu subiectul in minte... am tot copt diverse replici... ati patit vreodata?

so,
legal se poate naste cu moasa cand abroga guv o lege din 2004( tre sa ma uit in foi, parca era legea 304) . Aceasta lege a fost facuta tocmai din cauza facultatii de moase, ca sa poata avea un temei legal..
Pt ca o moasa sa poata asista o nastere acasa ea tre sa posede avizul de libera practica - eliberat de Ordinul Moaselor si al Asistentilor Medicali (OAMMR).
de la fac de medicina carol davila bucuresti- primele moase licentiate vor exista in vara urmatoare.
eu trec de-abia in anul 2 (sunt 4 ani)

de obicei moasele care asista acasa iau in calcul si transportul rapid la spitalul cel mai apropiat, iar in acest scop este stabilit un contact cu un medic "de rezerva" din acel spital. Acest medic este anuntat si el din travaliu si, dc este cazul, poate fi chemat de urgenta la spital. Se procedeaza asa pt confortul mamei, al familiei...

Dar eu mai cred in ceva // si desi nu imi fac un scop din a asista nasteri acasa, cred ca o voi face cu cea mai mare placere atunci cand o mama simte ca in casa ei este locul cel mai potrivit pt asi primi copilul // eu cred ca spitalul singur poate pune o presiune inutila pe mama, copil, tata. Presiune care se poate manifesta prin teama, furie, panica... adica tot felul de emotii negative care pot bloca prin hormonii de stres intreg procesul natural al nasterii...
ce vreau sa spun: cu siguranta ca sunt persoane pt care spitalul= siguranta. de asta eu imi indrept cumva intentiile catre un centru de nasteri, unde sa existe si back-up...
dar in Pithiviers, Michel Odent nu facea mai mult de 1-2 % cezariene desi avea sala de operatii alaturi de cea cu piscina pt nastere in apa. si aici veneau si femei cu prb, nu doar cele cu o sarcina absolut ok, cum ar trebui sa fie cele asistate acasa...
eu cred ca riscurile scad vertiginos atunci cand mama/copilul/ familia se simt safe.
ramane in grija lor sa hotarasca/ sa simta unde-si gasesc armonnia, linistea: acasa, in spital, in centru de nasteri, in Marea Neagra... eu doar sper sa pot sa aduc o alternativa... la felul in care se cunosc, in care se intalnesc...

_________________
Imagine
Imagine

http://www.nastecumsimti.org/


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 19, 2008 7:26 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 19, 2008 11:54 am
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Irina, ar fi foarte util sa se poata face cum spui, in conditii de siguranta. Eu am fost multumita de nastere si spital, dar m-a deranjat ca nu m-au lasat sa plec acasa dupa 2 ore, m-as fi simtit si mai bine. Oricum am plecat acasa extrem de repede, ca se cruceau asistentele ca vreau sa plec imediat cu bebe, in loc sa mai stau in spital sa invat ce se face cu un copil mic.

O nastere acasa cu moasa mi-ar surade si mie, si mai ales cu doctorita mea care s-a purtat ca o moasa in timpul nasterii si tare bine a fost. Ce mi-ar placea iarasi mult ar fi sa pot naste la spital si sa plec de acolo cand ma simt in stare, dupa 2, 48 sau 72 ore.


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 86 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România