attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Mar Mar 19, 2024 1:07 pm

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Aug 01, 2011 6:00 pm        Subiectul mesajului: A sosit Sofia Maria 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 22, 2010 9:52 am
Mesaje: 315
Yahoo Messenger: susurlet
Localitate: Cluj-Napoca
Am ajuns si noi acasa azi! Avem o bebelusha scumpa, care papa si doarme, papa si doarme, si in rest se uita cu ochisori mirati la noi.
Am nascut vineri dimineata, dupa un travaliu de 5 ore, debutat cu ruperea spontana a membranelor, la fel ca si cu Tudor...La 2 noaptea...incet incet imi termin bagajul, ma imbrac...se trezeste Tudor: "mi, mi!" -adica tzizti..ii dau , sper sa adoarma la loc...suge si suge, si nici gand sa adorma, probabil imi simtea agitatia...incep si contractiile asa ca simt ca ar fi mai bine sa mergem, ii zic lui Tudor ca mama merge sa scoata bebele din burtica si ca el ramane cu bunica...
e buimac de somn, il pup si plecam...a adormit saracutul intr-o vreme, leganat de bunica...
La spital, dr mea era deja acolo, mai avea o nastere, asa ca nu m-am simtit vinovata ca am trezit-o din somn....venea sa imi verifice contractiile, mai statea la povesti, monitorizare...moasa in schimb, o scarba, mi-a ranit mana cu branula vietii pe care eu am intrebat daca e chiar necesara? ca ce pune in perfuzie si ca nu vreau oxitocina. a spus ca toata lumea primeste in expulzie, pt deliverarea mai usora a placentei.apoi mi s-a dus vestea in spital ca am o problema cu medicatia in general (ca nici vaccinuri)...ii zic sotului ca nu-mi place de moasa si el imi spune sa am o atitudine constructiva...noroc ca bebelusha s-a mai lasat asteptata si s-a schimbat tura...trei contractii mai dureroase la sfarsit si era sa o nasc pe mingea de travaliu...abia am ajuns pe masa de nastere, unde cealalta moasa mi-a spus cum sa respir sa incetinesc expulzia, in timp ce ea imi aplica contrapresiune, sa nu se rupa tesuturile...cred ca a durat cateva secunde, cel mult un minut doua si bebelusa a fost afara, iar perineul meu intact!!!cea mai mare fericire, ii tot multumeam moasei si dr ca m-au ajutat.
Bebelusa a fost cu mine in salon dupa vreo 2 ore si de atunci nedespartite, decat pentru maxim jumate de ora cand facea dr evaluarea zilnica a bebelusilor...si tzitzi, si dragoste si tot asa...

Am ajuns acasa...Tudor putin suparat, ca pe langa ca am lipsit trei zile de acasa, acuma am aparut si cu bebe care ii face concurenta la "mi"...mi-a fost de ajutor sa imi goleasca sanii pe care bebe nu reuseste inca sa ii goleasca la cat papa, dar el ar vrea sa stea toata ziua la tzitzi si dupa ce a golit sanul si molfaie in gol ma cam doare, si se supara cand il refuz...si nu stiu cum sa gestionez tandemul, sa ii ajunga si bebelusei sa creasca mare si voinica...

sper sa ne acomodam cat de repede cu noua situatie...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 01, 2011 7:04 pm        Subiectul mesajului: Re: A sosit Sofia Maria 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 14, 2008 5:30 pm
Mesaje: 2126
Felicitari! Sa fie sanatoasa si vesela! Mult laptic sa aveti!

_________________
Imagine

Imagine

BlueWonder


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 01, 2011 7:15 pm        Subiectul mesajului: Re: A sosit Sofia Maria 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
felicitariii!!!!! :imbratisare2:
doamne ce pofta mi-ai facut de o noua sarcina si de o noua nastere!!! 8->

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 01, 2011 7:28 pm        Subiectul mesajului: Re: A sosit Sofia Maria 
Neconectat

Membru din: Dum Iun 27, 2010 6:20 pm
Mesaje: 83
Felicitari!
O viata cat mai senina pentru tine, Sofia Maria

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 01, 2011 7:48 pm        Subiectul mesajului: Re: A sosit Sofia Maria 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2008 7:59 am
Mesaje: 1620
Site web: http://babystuff.ro
Localitate: Over the Rainbow
Bine-ai venit pe lume Sofia! Sa-ti fie cresterea lina, frumoasa si plina de lucruri minunate.
Si tie multa putere, intelepciune si rabdare :)


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 01, 2011 8:38 pm        Subiectul mesajului: Re: A sosit Sofia Maria 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
Waw! Felicitari!
Bun venit pe lume pui mic!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 01, 2011 9:04 pm        Subiectul mesajului: Re: A sosit Sofia Maria 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 26, 2011 5:50 pm
Mesaje: 1010
Yahoo Messenger: floilasc
Localitate: Bucuresti
:imbratisare: am lacrimi deja

_________________
Imagine
Imagine
''I've learned that I still have a lot to learn. I've learned that people will forget what you said, people will forget what you
did, but people will never forget how you made them feel'' Maya Angelou


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 01, 2011 9:05 pm        Subiectul mesajului: Re: A sosit Sofia Maria 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Felicitari si bine ai venit pe lume, Sofia Maria!!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 01, 2011 10:10 pm        Subiectul mesajului: Re: A sosit Sofia Maria 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 27, 2010 7:41 pm
Mesaje: 2495
Localitate: pe frontul de vest:)
felicitari :imbratisare2: io vreau si poze :x

acomodare cat mai lina!!!!

_________________
Imagine
http://jurnaldespreiubire.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Aug 01, 2011 11:08 pm        Subiectul mesajului: Re: A sosit Sofia Maria 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 18, 2008 1:20 pm
Mesaje: 2090
Yahoo Messenger: alinapaula_petrescu@yahoo.com
Localitate: Bratislava
Bine ai venit, Maria Sofia! :imbratisare: Felicitari Susurlet ! :pupic1:

_________________
mama de 3 feti frumosi

David (11 mai 2004), Toma (20 ian 2007) si Alex (27 ian 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 02, 2011 1:04 pm        Subiectul mesajului: Re: A sosit Sofia Maria 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
felicitari!!!!! bune venit micutei! :imbratisare2:

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 02, 2011 4:04 pm        Subiectul mesajului: Re: A sosit Sofia Maria 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 06, 2008 3:27 pm
Mesaje: 175
Yahoo Messenger: ionelaiordan
Localitate: Constanta
Felicitari si bun venit!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 02, 2011 4:36 pm        Subiectul mesajului: Re: A sosit Sofia Maria 
felicitari!


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 02, 2011 4:39 pm        Subiectul mesajului: Re: A sosit Sofia Maria 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
Felicitari si adaptare lina!

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Aug 02, 2011 5:48 pm        Subiectul mesajului: Re: A sosit Sofia Maria 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
bine ai venit Sofia Maria
mami, complimente, sa va gasiti un echilibru cat mai rapid

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România