attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Mar Mar 19, 2024 8:29 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Lun Feb 14, 2011 9:08 pm        Subiectul mesajului: Re: inducerea nasterii 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mar 22, 2010 9:52 am
Mesaje: 315
Yahoo Messenger: susurlet
Localitate: Cluj-Napoca
felicitari! bun venit Edgar si mult noroc!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Feb 14, 2011 11:54 pm        Subiectul mesajului: Re: inducerea nasterii 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 4:33 pm
Mesaje: 2362
Site web: http://www.sling.ro, www.poarta-ma.blogspot.com
Localitate: bucuresti
super! bravo daniela! sper din suflet ca sunteti bine si va doresc sa va acomodati cat mai usor si repede :)

_________________
Poarta-ma!

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Feb 15, 2011 1:48 am        Subiectul mesajului: Re: inducerea nasterii 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 15, 2009 4:51 pm
Mesaje: 290
Yahoo Messenger: mia_gorea
Localitate: Spania
Felicitari!
Adaptare cat mai usoara si sa ne povestesti cum a fost! :imbratisare2:

_________________
http://miasidavid.blogspot.com/
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Feb 15, 2011 9:49 am        Subiectul mesajului: Re: inducerea nasterii 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 17, 2008 11:45 pm
Mesaje: 2854
Site web: http://armonii.blogspot.com/
Felicitari!! ma bucur mult pentru voi! Acomodare usoara si o viata minunata micutului Edgar!

_________________
mami de Sofia Galagia (11.09.2002) si Gheorghe Fomilu (6.09.2007)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Feb 15, 2011 12:42 pm        Subiectul mesajului: Re: inducerea nasterii 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
gata! acum doarme putin, si am si eu timp sa scriu! :)
probabil ar trebui sa scriu in alta parte ca nu mai are legatura cu inducerea, dar imi e mai simplu sa povestesc aici, decat sa intru intr-un alt subiect.
precizare: mesaj cu muuuuulte muuulte inimioare! :D
sa incep cu inceputul.... pe la 11.30 au inceput durerile de spate, dureri care le aveam deja de vreo luna, deci nu era nimic suspect; eu inca nu vroiam sa ma bucur prea repede, si spuneam ca sigur cocktailul nu o sa isi faca efectu :D apoi, pe la 12 si ceva, deja erau din ce in ce mai intense; am realizat ca ii diferit fata de cum a fost pana acum, si de frica sa nu se opreasca, am incpeut sa o iau la pas dintr-o parte in alta a apartamentului, cam pana pe la 2. durerile erau mai mari, dar inca suportabile, si am zsi sa merg sa ma culc, sa fiu putin odihnita pt ceea ce urmeaza :barza: am dormit cam vreo 15-20 de minute, pana cand nu am mai putut, simteam nevoia sa ma misc; si iar am inceput sa masor apartamentul si sa zabovesc la baie ---- uleiul :D incep apoi sa ma ingrijorez ca nu cumva durerile sa fie de la facerea trebii maro :ranjet1: ; am stat pe toaleta cam pana pe la vreo 3; m-am intors in dormitor, si dupa vreo 10 min am decis sa il trezesc pe imi, sa mergem la spital :dans: ....habar nu aveam ce ma asteapta.... 8-}
am ajuns pe la 4 si imediat m-au lungit pe o masa, m-au strans cu vreo 2 curele sa il monitorizeze X-( imi nu avea voie sa vina langa mine, ca in reziunea aia "vin numai grevidele, tatii nu au voie" am inceput sa ii povestesc ca eu am nevoie de el langa mine, dar nimic... am stat cam jumatate de ora pe patul ala, si apoi s-a uitat sa vad cat ii dilatatia : 1 CM!!!!!!! :((((( dupa deja mai mult 4 ore de travaliu :tristuc: mi-a spus sa merg sa ma mai plimb pe hol. am luat-o iar la pas, der deja abia daca mai putea sa ma mai tin pe picioare cand incepeau contractiile (care erau cam una la 2-5 minute). dupa vreo 2 ore, m-au chemat iar la monitorizare si la control de dilatatie: 1-2 cm :(
iar m-au trimis la plimbare, cam pana pe la 8 jumate cand m-au trimis la sectia propriu zisa de nasteri, in sala de nasteri. eu ii ziceam ca vreau in ca si ca vreau in cada ( aici au cada in care poti sta in travaliu, dar nu te lasa sa nasti in apa, ca "nu ii o maternitate in care se naste in apa" :turteste: iar monitorizare, si deja eu incepusem sa strig sa imi dea ceva, orice (eu care inainte eram 100% convinsa ca vreau o nastere fara absolut nici un calmant/pastila/alte medicamente), si atunci tanti vine sa imi da o masca, cu gaz ilarian, si sa trag de acolo cand incepe contractia :bucurie: nu a rezolvat decat sa faca sa se invarte camera, si sa nu prea imi pot folosi finlandeza mea, si asa destul de saraca. pe la 9 jumate se uita la dilatatie, si era 2-3, moment in care eu strig sus si tare ca vreau epidurala, vreau ORICE, numai sa se mai potoleasca durerile ( acum eu cred ca toate stim ce sunt alea dureri de nastere, doar ca eu de obicei sunt fff reiztenta la durere; acum vreo 2 ani am avut o operatie deschisa, adanca de vreo 10 cm, si care era curatate zilnic, pana in adancimile ei, pe viu, fara nici o anestezie). la care, tanti vine la mine cu o foaie cu efectele secundare ale epiduralei, ce trebuie sa stiu, sa o citesc si sa imi dau acordul 8-} 8-} 8-} i-am zis ca nu conteaza, ca stiu ce inseamn, ea sa o faca ACUUUUUM! dar a trebuit sa cheme pe altcineva care sa mi-o faca (deci dilatatia era de 2-3). vine tanti cu epi pe la 9.45, si o termina de facut pe la 9.55 ( ca tot studia pe acolo nu stiu ce ). dupa ce o face, pe la 10 si un pic, ii spun ca simt nevoia sa imping ( durerile nu se micsorasera deloc). moasa ca cica sa nu, ca inca nu-s dilatata, dar eu ca imping; apoi se uita, si vede ca bebe era deja acolo :D (dragul meu :iubire1: )
ma pune pe o parte si imi spune sa imping, am inpins de 2 ori si nimic; ma pune pe spate, si mai imping o data, tot nu prea a iesit, moment in care ma taie :( ; mai imping o data, iese capul, mai imping inca o data si GATA!!!!!!! :iubire1: :iubire1: :iubire1: :imbratisare: nastere din 5 impinsaturi ii zic eu :P
bebe ok, tara exigenta, scor 8 ( a avut putin culoarea diferita -1 si putin moale -1, desi a plans). l-au sters, l-au pus la mine pe burtica, dar nu l-au pus sa suga, a trebut sa astept sa ma coasa (cred ca acum si-a facut efectul epi, ca nu am simtit :) ) dupa ce m-a cusut, l-au pus sa suga. :iubire1:
apoi eu am mers la baie, sa ma spal, si imi a mers cu tanti asistenta sa il spele pe Edi.
8->
final parte 1


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Feb 15, 2011 12:47 pm        Subiectul mesajului: Re: inducerea nasterii 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Daniela, felicitari!!!
A trecut, asta e important. Acum sunt sigura ca nu mai conteaza ce-a fost ! :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Feb 15, 2011 1:01 pm        Subiectul mesajului: Re: inducerea nasterii 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
acum .... epopeea alaptarii....
nu am avut lapte de la inceput (inca nici acum nu pot spune ca am de ajuns, ca nu imi curg sanii, iar Edi cand suge, nu inghite de fiecare data). asadar si prin urmare a trebuit sa ii dea suplimentare, care din fericire era tot lapte de mama (aici la spital ii si o banca de lapte, unde poti merge sa donezi lapte) si din pacate i s-a dat cu biberonul; nici nu stiam ce sa fac, sa ii spun ca nu vreau sa ii dea cu biberonul, sau nu... pana la urma nu am mai zis nimic, si am zis ca oricum il pun mai mereu la piept. la inceput a fost ok, statea la piept, sugea, nu aveam lapte, sugea ce sugea si apoi incepea sa planga de foame, si ii dadeam cu biberonul. in primele 3 zile, cam pana cand am obs sa incepe sa imi vina laptele, a folosit biberonul de vreo 7-8 ori. din a patra zi, deja nu i-am mai dat, i-am dat suplimentare cu pipeta, ca ma chinuiam 10 minute sa il fixez la tzitzi ( se zbate intr-una, capul si-l misca din stanga in dreapta si plange :( )
am ajuns aseara acasa, si a inceput "distractia"
Edi plange, eu plang cu el de durere de piept (care tzitzi sunt acum pline cu cojite iar din unul mi-a curs si sange), Edi se zbate, eu ma chinui sa il pun la tzitzi, Edi suge, dar nu suge ci doar moflaie, edi sta la piept 2 ore apoi Edi iar plange, il pun iar, ma chinui iar, era deja flamand, si aud cum suge; stam iar asa cam vreo ora si ceva; adoarme, ma asigur ca a adormit , adica tot il mai mangaiam pe la fata, sa il trezesc sa vad daca mai vrea sa suga, trtageam de tzitzi putin, sa vad daca ii da drumul, si da, ii da drumul. il pun in pat, Edi plange iar!!!!! :( il iau din pat, ma chinui sa il pun iar la tzitzi, degeaba, ma chinui cred ca 15 minute (toate astea se intamplau la 3 noaptea), el urla cat il tineau plamanii lui de 4 zile, moment in care decid sa ii dau lapte (formula, ca de, nu mai estem in spital) dar cu seringa. ii dam cam 40 ml, incepe sa regurgiteze deja, il tin sa scoaa aerul, dar de unde, el tot plangea, si intindea gurita sa suga :( isi baga manutele in gurita, si tot scotea limba barcuta, parca sa apuce ceva. ma chinui iar sa il pun la san, degeaba....si atunci fac o decizie pe care am zis ca o sa o evit eu cat pot de mult....suzeta! (cat a plans el, plangeam si eu cu el) cand l-am vazut cu suzeta in gura deja am inceput si eu un plans aproape isterica ca nu stia imi si maica-mea ce sa imi faca!!. a adormit cred ca in 5 minute, si a dormit timp de 7 ore. si eu am adormit in plansete, m-am mai trezit iar dupa putin vreme, sa mai bocesc o data...
aaa, am uitat sa spun ca seara, inainte sa ii dau eu sa pape, i-am facut baita, (care cica merge de minune ca somnifer), dar a dormit vreo ora si un pic, aproape 2.
in dimineata asta, cand s-a trezit, l-am pus iar la tzitzi, convinsa sa il tin si toata ziua acolo daca e nevoie, numai sa nu ii mai dau suzeta. am stat cam 2 ore, a papat cevaa, si de data asta am vazut ca a supt mai mult, nu numai a moflait. a adormit, dar dupa vreo 5 minute iar s-a trezit, si iar l-am pus la tzitzi. a mai supt cam jumatate de ora, si a adormit iar. acum inca doarme de la 11.30.
toate astea se intampla in timp ce eu umblu ca fulga, cu tzitzi la aer, unsa cu lanolina, cu dureri ggroaznice dar cu speranta ca nu o sa refuze pieptul.
va intreb, daca aveti sa imi dati vreun sfat, daca fac ceva gresit sau ce sa fac sa nu mai ceara suzeta!


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Feb 15, 2011 1:08 pm        Subiectul mesajului: Re: inducerea nasterii 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 21, 2010 6:44 pm
Mesaje: 605
Localitate: Tampere - Finlanda
am placerea de a va prezenta pruncul nostru:

http://i1097.photobucket.com/albums/g34 ... m/edi2.jpg

http://i1097.photobucket.com/albums/g34 ... tm/edi.jpg


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Feb 15, 2011 2:52 pm        Subiectul mesajului: Re: inducerea nasterii 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 7:23 pm
Mesaje: 672
Yahoo Messenger: juliajucarii
Localitate: Reisenberg
Felicitaaaari si multi pupici de la noi!! Ma bucur ca ai trecut cu bine...si ca sunteti asa frumosi si dragalasi!

Cu sanii e nasol de tot la inceput,dor de te furnica si sageata pana in varful degetelor la picioare,pana trece perioada de rodaj si se intareste pielea pe sani,pana se vindeca ragadele si intra in normal fluxul de laptic.
Bebele...la piept cat de mult poti tu sa-l suporti.Sa molfaie,sa te simta,sa te miroase,sa suga de-a binelea...ca doar nu trebuie sa pleci nicaieri,acum nu aveti altceva de facut decat sa va odihniti,sa va cunoasteti unul pe altul si sa asteptati sa vina lapticul mult si bun.Pentru ca lapticul vine pe principiul "cerere si oferta",cu cat suge mai mult,cu atat se formeaza mai mult.Eu vad asta pe viu la mine,ca pe ultimii doi ii alaptez inca in tandem si ...ESTE LAPTE! Anne are 6 luni si se satura,bea laptic de la mine exclusiv,in maternitate am refuzat suplimentare cu biberon sau altceva-a facut foamea putin,pana s-a prins cum e cu suptul,dar a intrat rapid pe fagasul normal.
Chiar si acum mi se pateaza bluzele de lapte,in conditiile in care sug amandoi,destul de des.Deci...vine lapticul,bebe se va satura,o sa-si formeze si un ritm de somn si de supt,insa deocamdata e prea devreme...firesc,se calmeaza apele si o sa vezi ca e o incantare sa fii mamica.Inca putina rabdarica(mai ales cand suge si simti ca urci pe pereti de durere!)! :imbratisare2:


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Feb 15, 2011 3:47 pm        Subiectul mesajului: Re: inducerea nasterii 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2009 1:11 pm
Mesaje: 3399
Localitate: londra
daniela felicitari :iubire1: :iubire1: :iubire1: ce micut dragut si senin ai tu acolo... :iubire1:

_________________
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România