attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Mar Mar 19, 2024 6:57 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Mar 19, 2010 2:44 pm        Subiectul mesajului: Asociatia pentru nastere naturala si alaptare 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 02, 2008 4:41 pm
Mesaje: 291
Localitate: bucuresti
Yupiii!

Azi am finalizat procedurile pentru constituirea asociaţiei mai sus numite!!

Alcătuirea consiliului director:

1. Ramona Roşu, Educator prenatal Lamaze, doula, fiziokinetoterapeut
2. Claudia Necula, Educator prenatal Lamaze, psiholog, psihoterapeut
3. Irina Popescu, Educator prenatal Lamaze, consilier pt alaptare, doula, moaşă în formare


Vreau să vă invit să vă înscrieţi în ea ca membri dacă găsiţi valori comune cu ale noastre:

- Sensibilizarea opiniei publice în privinţa naşterii naturale şi a alăptării

- Militarea pt respectarea drepturilor copilului şi ale familiei

- Demedicalizarea naşterii

- Promovarea naşterii cu moaşa

- Sprijin pentru mamele care întâmpină dificultăţi în a obţine un consimţământ informat privind naşterea şi alăptarea copilului

- Promovarea conceptului de medicină bazată pe dovezi şi de alegere informată

- Formarea unei reţele naţionale de voluntari (şi nu numai) care să militeze pentru scopurile asociaţiei

- Militarea pentru contactul precoce şî neîntrerupt dintre mamă şi copil, atunci când starea acestora este stabilă - adică în majoritatea cazurilor

- Accesul liber şi neîntrerupt al partenerului la familia lui pe toată durata şederii în maternitate



Mai sunt multe de adăugat, iar pentru cele care îmi cer mai multe detalii, trimit pe mail statutul asociaţiei.


Avem nevoie de mame (nu contează formarea de bază ) cu dorinţa de a contribui la schimbarea felului în care este privită naşterea acum în România. Înscriem şi membri plecaţi din Ro. Avem nevoie de traduceri, articole scrise chiar de voi, încurajare pentru alte mame.

Următorul pas este elaborarea unui plan de acţiune, a unei strategii la nivel naţional.

În acest moment căutăm oameni care ştiu f bine să scrie proiecte. Pt fonduri structurale, dar nu numai.


Orice întrebări aveţi, le aştept :)

Mulţumim!

_________________
Imagine
Imagine

http://www.nastecumsimti.org/


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 19, 2010 2:55 pm        Subiectul mesajului: Re: Asociatia pentru nastere naturala si alaptare 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:25 am
Mesaje: 8177
Io te felicit cu drag si te privesc cu admiratie
Si ma bucur si pentru mine/noi, acum ca cunosti drumul o sa te trag de maneca sa mi/ne explici una alta

_________________
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mar 19, 2010 3:06 pm        Subiectul mesajului: Re: Asociatia pentru nastere naturala si alaptare 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 02, 2008 4:41 pm
Mesaje: 291
Localitate: bucuresti
Mulţumim mult, Andreina!

Pt mine comunitatea AP este f importantă, este locul unde am fost primită fără să fiu judecată, unde am învăţat atât de multe. Vă mulţumesc că aţi construit această comunitate şi că o hrăniţi cu atâta dăruire!

_________________
Imagine

Imagine



http://www.nastecumsimti.org/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 21, 2010 5:43 pm        Subiectul mesajului: Re: Asociatia pentru nastere naturala si alaptare 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 15, 2009 4:51 pm
Mesaje: 290
Yahoo Messenger: mia_gorea
Localitate: Spania
Felicitari!
Eu pe partea de proiecte sunt pregatita teoretic, insa practic... experienta e 0. Insa ma ofer sa ajut.
Si pentru traduceri...

Am gasit un filmulet care se potriveste...

_________________
http://miasidavid.blogspot.com/
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 25, 2010 9:34 pm        Subiectul mesajului: Re: Asociatia pentru nastere naturala si alaptare 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 25, 2010 8:38 pm
Mesaje: 442
As vrea sa fac si eu ceva in sensul asta, sunt din Iasi... dar nu stiu sigur daca imi gasesc "reteaua de voluntari" din acelasi oras cu mine...

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România