attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Mar Mar 19, 2024 11:31 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Noi 12, 2010 11:25 am        Subiectul mesajului: Re: A nascut cineva la Isis -cta? 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 8:20 pm
Mesaje: 897
Yahoo Messenger: inaioana
Localitate: Ploiesti
Codruta, nu din pacate, am sa nasc la Elias cu Tutunaru, din motive de siguranta medicala atat pentru mine si uterul meu cicatriceal cat si pentru bebe in caz de ceva - spitalele sunt mai pregatite pentru bebei cu probleme. Daca eram la prima sarcina sau nu as fi avut deja cezariana (iar eu am doua), nasteam la Isis. La fel daca Isis era in Bucuresti sau daca spitalul din Constanta ar fi avut o sectie buna de prematuri sau bebei cu probleme de sanatate, ca sa fim asigurati in apropiere in caz de ceva. Dar asa...pare ca riscurile ar fi prea mari totusi.

_________________
Mami de Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si Gruia (23 ianuarie 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 23, 2010 1:05 pm        Subiectul mesajului: Re: A nascut cineva la Isis -cta? 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 02, 2008 4:41 pm
Mesaje: 291
Localitate: bucuresti
Ioana, te întreb ceva, dar încerc cât mai frumos, să văd dacă-mi iese:

-De ce vrei să naşti la Elias? :D

eu te admir tare, nu mă satur de tine pe DC, la treaba asta cu alăptarea în public eşti fenomenală, îmi place mult de tine/ de voi!

eu fac practică la Elias, acolo am profii şi formarea mea de moaşă de Elias ţine. Tutunaru e one of a kind, jos pălăria. Dar Elias... nu pot să zic nimic de bine de acest spital...

sunt spitale în Bucureşti mai prietenoase, şi chiar medici deschişi pt VBAC... tot la stat, dar cu rooming-in...

iartă-mă, nu vreau să fiu intruzivă... :x

_________________
Imagine
Imagine

http://www.nastecumsimti.org/


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 23, 2010 3:41 pm        Subiectul mesajului: Re: A nascut cineva la Isis -cta? 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 8:20 pm
Mesaje: 897
Yahoo Messenger: inaioana
Localitate: Ploiesti
Pai...in primul rand pentru ca am incredere in Tutunaru, mai ales ca l-am descoprit tarziu, abia la a treia sarcina, fi-r-ar sa fie, ca poate altfel era traseul meu daca il descopeream de la prima. Si desi am o mare problema cu Eliasul ca fiind un spital neprietenos cu mama si bebe si am inghitit extraordinar de greu ideea ca nu au rooming in, pana la urma merg pe mana lui in ideea ca e mai sigur asa si ma simt mai bine psihic cu el. M-am gandit si la un mise-en-scène sa o iau cat mai usor: daca tot tre' sa fac cezariana sa ma duc intr-o vineri si sa stau acolo in we cand e mai lejer si poate nu e Vladareanu si sa plec fuguta luni dimineata. :D
Stiu ca sunt mai prietenoase alte spitale, am nascut prima data la Municipal si apoi la CF2, ambele mai ok, cu rooming-in si tot tacamul. Problema cu CF2 este neonatologia unde atata prostie si incompetenta nu reusesc sa inghit (desi nu am patit nimic personal din aceasta cauza, dar persoane apropiate da), iar cu Municipalul ca ginecologii imi par mult prea medicaliza(n)ti pentru gustul meu, ca eu am ramas cu impresia ca cezariana mea prima a fost un mare exces din partea medicului (Anca), iar Tutunaru e de aceeasi parere si am si o experienta recenta cu cea mai buna prietena, iarasi extra-super-medicata acolo recent, degeaba. Si nu imi place asta.
Asa ca, punand in balanta toate acestea, am ales sa raman la Tutu si sa trec peste partile nasoale ca un om mare. :D

Cat despre intrebatul frumos si intruziune...nu iti fa griji ca nu sunt eu asa simtitoare. Dimpotriva. (Din punctul asta de vedere sunt cu Tutunaru ca doua boabe intr-o pastaie, avem acelasi gen de umor si cinism si radem impreuna de replici sarcastice reciproce al caror umor scapa celor prezenti. :> )

Editez: Sa adaug ca sunt deschisa la discutii pe tema asta, adica daca ai alte argumente etc...le poti aduce in discutie fara probleme. :pupic1:

_________________
Mami de Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si Gruia (23 ianuarie 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 23, 2010 5:04 pm        Subiectul mesajului: Re: A nascut cineva la Isis -cta? 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 02, 2008 4:41 pm
Mesaje: 291
Localitate: bucuresti
La CF2, da, sunt un pic pe lângă cei de la neonat, deşi nu toţi. Asta este o problemă peste tot, de exemplu nu-ţi doresc să o cunoşti pe madam Constantinescu de le Elias, şefa pe neonat. E o boală generală şi nu e vorba atât despre incompetenţă medicală (deşi, pe alocuri, e f evidentă şi asta) cât despre lipsă de umanitate, de cel mai elementar respect pt copilul din faţa lor.
Muicipalul are cea mai mare rată de intervenţii, se îndreaptă vertiginos către 80% cezariene, iar Elias şi CF2 îl urmează îndeaproape... De fapt, cred că numai Tutunaru mai asistă naşteri normale pe acolo...

Mie îmi place acum Cantacuzino ca şi spital de stat, ei încă îşi menţin cezariana la 30%. Au rooming-in, deşi nu sunt baby-friendly. Copilul se poate obţine după 2 ore de la naştere, iar între timp eu am mers cu mamele peste ei la neonat şi i-au alaptat la vro' 40 min. de la naştere.

Mai este şi varianta privată în Bucureşti, unde există nişte reduceri pt o trimitere de la medicul de familie (dacă nu e atins plafonul...). Vorbind de privat, sunt mai multe opţiuni, unele la Euroclinic, altele la CMU (vorbesc de VBAC aici). Medlife este pro cezariană şi separă copilul de mamă apoi.

:)

_________________
Imagine

Imagine



http://www.nastecumsimti.org/


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Noi 23, 2010 11:56 pm        Subiectul mesajului: Re: A nascut cineva la Isis -cta? 
Neconectat
moderatoare
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 8:20 pm
Mesaje: 897
Yahoo Messenger: inaioana
Localitate: Ploiesti
Despre neonato de la Elias eu am intneles asa: ca infunda bebeii cu lapte praf ca sa nu urle si ca daca te duci sa stai pe acolo, nu te da nimeni afara, adica desi nu au rooming in, poti sa "pierzi vremea" pe la neonato ca mama la bebele tau. Mai ales in we.
Acuma...nu ma deranjeaza ingrozitor ca le dau lapte praf, ca eu stiu ce si cum cu lactatia mea si nu imi fac probleme, prefer sa ii dea copilului ceva de manare decat sa ii tina departe de mine atata vreme si nealaptat si nemancat, sa urle aiurea. Sigur ca nu e deloc ideal, e alt punct negativ, doar ca nu e asa rau cum ar fi sa nu le dea si sa ii tina separati de mame, adica sa imi fac tot timpul ganduri la terapie intensiva ca bebele urla de foame si neconsolat acolo. Si asta o sa dureze 48 de ore si apoi gata. Asa ca cucoana aia Constantinescu, nu are decat sa isi tina stiinta de carte pentru ea, pe mine nu ma intereseaza.

Ce fac inuman acolo, despre ce vorbesti?

_________________
Mami de Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si Gruia (23 ianuarie 2011)


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Noi 24, 2010 12:08 am        Subiectul mesajului: Re: A nascut cineva la Isis -cta? 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Acum doi ani nu aveai voie sa pierzi vremea pe la neonato sub nici o forma. Dupa programul de alaptat te invitau frumos sa iesi afara si noaptea incepand cu ora 12 se incuiau in neonatologie si cu asta gata. Nu ca as incerca sa te conving de ceva, doar relatez. Madam Constantinescu e de mare poveste, la nasterea lui Dimitri ea a asistat in halat cu spatele gol pana la fund si papuci rosii cu tocuri cui. =)) =)) =))
Cand m-a chemat la vizita i-a desfacut pampersul si a zis "aici avem o putza" eu am raspuns "mai am un baiat acasa" ea a zis "perfect" a inchis pampersul si mi-a pus copilul in brate. =)) =)) =))

Repet doar povestesc mai ales ca te simt mai bataioasa decat mine si sa stii la ce te astepti...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România