attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Mar Mar 19, 2024 4:02 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Vin Aug 21, 2009 5:10 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 12:36 pm
Mesaje: 2783
Site web: http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/;http://www.nocirc.org/centers/centers.php
Localitate: Bucuresti
Cool, Raloo!
Te asteptam cu impresii dupa!

Uite una aici, de ex.:
http://core-chiropractic.blogspot.com/2 ... abies.html

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 20, 2010 11:22 pm        Subiectul mesajului: Re: dar ce credeti despre nasterea sub hipnoza? 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 27, 2008 9:47 am
Mesaje: 315
Site web: http://ralucicamamica.com
Localitate: Constanta
Am fost trasa de maneca ca nu am revenit cu impresiile, asa cum am promis. :>
Asa ca iata-le, la aproape un an distanta (dar nu-i bai, abia s-au mai sedimentat amintirile)

Sarcina cu Julia a fost speciala, de la inceput…am stiut ca sunt insarcinata din a cincea zi de la conceptie (desi man imi arunca niste priviri de "fugi, bai"), am stiut ca va fi fata si am stiut ca va veni inainte de termenul estimat…
Primele luni au trecut cu teama referitor la locul nasterii, dupa experienta traumatizanta cu nasterea lui Vladut eram hotarata sa nu mai calc in spitalul judetean, chiar daca asta insemna sa nasc acasa (acum imi vine sa rad, chiar nu era o idee asa nastrusnica cum mi se parea atunci).

Apoi s-a deschis Isis…am fost sa vizitam…mi-a placut…ofereau nastere naturala, in apa…nu imi venea sa imi cred norocul…
Apoi, ca din intamplare, am gasit site-ul cu nasterea prin hipnoza; mi-am comandat cd-urile (sunt doua scenarii, unul cu pregatirea pentru nastere si unul, mai scurt, de ascultat in timpul nasterii) si m-am inscris si la cursul de pregatire.
La curs nu ne-am ocupat doar de (auto)hipnoza, o buna parte din timp ne-o petreceam discutand despre nastere, despre procesul in sine, despre cat de destept e corpul nostru si cum, cateodata, creierul ne pune blocaje, despre durere, iar a doua parte a sedintei o dedicam respiratiei si transei hipnotice…pentru mine a fost destul de usor sa intru in transa, “dusa de mana” de terapeuta, mai greu era cu auto-inducerea, asta si datorita faptului ca acasa nu exersam suficient, abia apucam sa ascult cd-ul odata, de doua ori, de la o sedinta la alta.
Acasa eram intr-un stres fantastic, casa inca in santier, proprietarul apartamentului unde stateam cu chirie ne pusese in vedere sa eliberam, Vlad avea crize de gelozie…nebunie

Buun
Si iata ca, in saptamana 38, dupa o noapte cu ceva contractii ici-colo, la cinci dimineata mi se rupe apa…putin-putin de tot…nu eram sigura, dar altceva nu avea ce sa fie si simteam ca a venit momentul…m-am pus pe asteptat contractii, insa contractiile ioc…pe la 8 dimineata am decis ca mai bine plecam la maternitate, sa vedem care-I treaba; in continuare nici urma de contractii;

La maternitate mi-a zis ca da, sunt fisurate membranele, sa ma internez si sa merg un pic la monitorizare, dar sa stau calma, ca mai dureaza; inca pe la 10 nu aveam nici urma de durere, pe monitor se vedeau ceva contractii, dar infime ca si intensitate fata de ce urma…iar eu nu le simteam oricum deloc…ascultam muzica, scriam sms-uri, vorbeam cu pitica, aveam emotii si nu prea; pe la 11 au inceput durerile, am trimis sms Sorinei (terapeuta) sa vina ca incepe distractia, mi-am pus cd-ul cu nasterea si m-am relaxat…ajungeam cu usurinta in micul meu loc secret, cel pe care mi-l imaginasem in timpul pregatirii pentru nastere, un loc in care ma simteam calma, stapana pe mine, implinita, fericita… contractiile veneau, treceau…lejere :)

Distractia a inceput pe la 12, cu contractii adevarate, dese, ajunsese si Sorina, intrase si Radu; Sorina imi facea masaj la spate, la frunte, imi amintea sa respir si sa ma duc in locul meu secret, unde e liniste si bine…reuseam doar intre contractii, credeam eu…in scurt timp a venit timpul sa intru in cada…pana atunci contractiile fusesera neregulate si se temeau ca apa calda imi va opri travaliul.

Chiar cand am coborat de pe pat, sa intru in cada, am mai avut o contractie mare si cred ca acela a fost momentul cand fata a inceput sa coboare, am simtit o presiune noua, diferita, insa nu neaparat nevoia de a impinge – aia nu am avut-o pana la capat…senzatia de a intra in apa a fost una de mare usurare, imensa…m-am concentrat mult mai bine la “soaptele” Sorinei, impingeam pe contractie cat ma tinea respiratia, efortul era foarte mare, imi amintesc ca am deschis ochii si am zis ceva de genul “nu imi aminteam ce greu e”… eram bine plecata in lumea mea, eram doar eu si durerea, restul camerei se cam disipa…
imi amintesc vocea Sorinei care imi spunea, cand incepeam sa vociferez de efort, sa pastrez vocea joasa, sunete mormaite (le exersasem la curs) care ajuta la dilatarea cervixului si la relaxarea musculaturii, imi amintesc ca am zis la un moment dat “nu mai pot” apoi am tras aer si am zis “ba mai pot” (imi vine si sa rad), mi-l amintesc pe doc zicand ca se vede capul si sa pun mana, sa o simt…n-am putut…simplul gest de a intinde mana mi se parea peste puterile mele de greu…nu ma puteam concentra decat la contractii….una si inca una …si gata …a iesit!

Doc a lasat-o un pic in apa, cica sa inoate, dar ea era tare cumintica, cred ca dormea (tre’ sa revad filmarea), apoi mi-a dat-o la piept… n-a plans imediat, se uita mirata la mine, a tusit un pic, apoi a inceput sa scanceasca, asa, incetisor, dragalas…i-a taiat cordonul dupa ce s-a oprit din pulsat, apoi a venit dra de la neonato sa o ia le verificari, i-am zis ca i-o dau dar sa mi-o aduca imediat inapoi…toata lumea radea… am iesit din cada, si aproape imediat s-a desprins si placenta, cred ca n-a durat cinci minute, fara nicio medicatie, nimic. Si, intr-adevar, imediat mi-a adus fata inapoi, doar o aspirase un pic si ii facuse apgarul…era murdara de vernix, doar cu un pampers pe ea si invelita intr-un scutec si mi-au pus-o pe burta…

…si restul e poveste…a stat o vreme…se uita peste tot…parea nedumerita…noi vorbeam in jurul ei…lumea ma felicita ca ce cuminte am fost si ce usor am nascut…man si doc faceau glume…ea a inceput sa adulmece si sa se impinga cu piciorusele in burta mea… era aproape de san, practic cu capsorul sub el, dar i-a luat ceva timp sa ajunga la sfarc…insa a facut-o, a fost incredibil si magic si atat de frumos…toata lumea statea si se uita la ea cum cauta, cum se lupta, erau ca la film…dar ce film :) iar cand a prins sfarcul, ohoho…atunci sa te tii contractii, iar eu crezusem ca am scapat de ele :D:D; oboseala disparuse ca prin farmec, ma simteam relaxata si implinita si foarte puternica. Un soi de satisfactie, de uite ce sunt in stare sa fac

In concluzie, a fost o nastere scurta (la 12,45 iesise puiul) dar intensa…m-a ajutat pregatirea pentru nastere prin hipnoza, dar nu am reusit sa intru ca lumea in transa…poate unde a fost si asa scurt si intens travaliul, nu stiu…sau poate faptul ca nu am exersat suficient…insa a contat mult coach-ul Sorinei, cum imi amintea sa respir, sa scot sunete joase, sa nu ma incrunt, cum imi amintea de locul meu minunat…totul cu o voce joasa, litanica, relaxanta…daca nu ar fi fost ea, sunt sigura ca ar fi fost muult mai greu :)

Sunt incredibil de norocoasa sa fi trait asa ceva si ma bucur ca am impartasit cu voi experienta chiar azi, cand fata mea a facut primii ei pasi singurica, un moment numai bun sa imi reamintesc de unde am plecat. Uika iti multumesc!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România