attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:16 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Mar 18, 2008 12:12 pm        Subiectul mesajului: Fericirea de a fi insarcinata 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
De multa vreme vreau sa adun amintiri, fragmente care ma compun, reminiscente dintr-un trecut nu foarte indepartat, pe care le rememorez cu o placere nespusa in gind de multe ori, sa ma regasesc asa cum eram atunci, insarcinata, in exces de greutate si totusi radioasa, fericita, intr-o asteptare infiorata, intr-o dulce inconstienta...

Cred ca aceasta "poveste" va avea mai multe parti, o desfasurare oarecum lunga, caci as vrea sa recuperez din mersul timpului toate fragmentele, toate emotiile, dar si detaliile "tehnice" (asta la stimularea lui tike de exemplu). Si cum timpul nu e foarte ingaduitor mereu cu mine, mesajele se vor insirui intr-un ritm poate neuniform...

A iubi, aceasta vine
tare de departe vine.....


Eu si V ne cunosteam, eram impreuna de mai bine de doi ani. Un timp lung si scurt in acelasi timp, un timp semnificativ in care mi-am vindecat ranile si fiinta , un timp in care ne-am regasit pe noi insine si-am invatat, reinvatat iubirea, plenitudinea fiecarei clipe, frumusetea gesturilor simple.
Veneam din doua lumi diferite, dar din aceeasi stare interioara, insetati amindoi de liniste , de frumos, de furtuna sentimentelor.
Dupa mai bine de doi ani, fiinta celuilalt nu mai avea secrete, si totusi...

Incertitudinea inceputului

Si totusi, se nascuse brusc in mine, violent, imperativ, dorinta de a avea un copil. Nu discutasem despre asta, rareori glumeam, eram in acel soi de acceptare gen "daca o fi sa fie, va fi bine primit", nimic mai mult.
Si pentru prima data, aceasta dorinta, una foarte importanta pentru noi, i-o ascundeam, nu stiu nici acum de ce, poate de teama ca visele pot fi spulberate atunci cind incercam sa le prindem in cuvinte...dar imi petreceam serile rugindu-ma (nu , nu sint o mare credincioasa, practicanta nici atit), rugindu-ma cu ardoare ca acest copil sa vine, sa vina, sa vina...

In ianuarie, constatam cu oarecare mirare ca ma ingras, ca si cum corpul meu se pregatea de ceva...el ma gasea "implinita", dar nu stia despre ce vorbeste.
In februarie, o stare acuta de oboseala imi turmenta zilele, noptile; am pus-o pe seama examenelor multe, noptilor nedormite, stresului.
Si totusi...incepeam sa am indoieli, cautam in disperare informatii despre primele semne ale unei sarcini, le identificam, invatam sa imi citesc corpul, tot fara sa spun nimic.
Doar ca nu am scapat privirii lui atente...si intr-o joi dupa-amiaza, pe cind ma pregateam sa plec la cursul de latina (era soare, mult soare), corpul acesta al meu m-a tradat, toate fortele au disparut si am luat impreuna drumul spre cabinetul medical. Banuia, si la fel ca mine, nu zicea nimic. Analize, obrajii rosii ca de o rusine, ca de o jena indefinita de a-i fi ascuns ceva atit de important....si rezultatul pe 8 martie, da, eram insarcinata, da, purtam viata in mine, da, aveam sa fim trei...
Si caruselul a inceput sa se invirta, traiam din acel moment doar in ritmul acestei sarcini, in ritmul evolutiei fiintei ce prindea contur in mine si in visele noastre.


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Mar 18, 2008 1:52 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
Inainte, cu mult inainte...

Se spune ca sarcina ne face sa retraim adeseori trecutul....eu regasisem citeva amintiri si mai ales frumusetea cuvintelor ce nu le putem niciodata uita, cind viata ia forma unui poem primit intr-o dimineata la trezire


AMORIUM

De tes yeux naissent des paysages,
De tes cheveux émane la chaleur de la paille,
De ta peau l'extrĂŞme douceur d'une couverture intemporelle, sans âge,
Mais de ton coeur émane un amour sans faille.

De mes yeux culminent les sommets,
De mes cheveux se tracent les chemins,
De ma peau brĂťle le désir de te toucher,
Mais de mon coeur se dessine l'envie de te prendre la main.

Pour s'enfuir vers l'avenir, sans un regard en arrière de nous,
Où nous irions dans un endroit de notre choix,
Dans mes songes, il y a une maison à notre goĂťt,
Entourée d'herbage, martelé des pieds d'un cheval, emplie des rires d'un enfant, ce ne serait pas n'importe quoi.

La vie n'y serait pas toujours idyllique, mais nous y serions bien.
Bercé d'amour, de la présence de toi et moi, l'enfant grandirait sereinement,
Un chat ou deux y apporterait une touche de "je ne sais quoi", à chasser et dormir ces petits malins,
Se serait simple, mais présent de tous ces doux instants qui feraient de nous de très bons amants.

Le temps s'y passerait tout doucement, tel le murmure de l'eau dans un ruisseau,
Ponctué de fraîcheur, de chaleur et parfois mĂŞme de profondeur,
De cet endroit, un nom nous lui donnerions, et nous n'en serions pas sots,
Amorium, symbole de foi et de loyauté phrygienne, devenant symbole de notre bonheur.


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 21, 2008 11:25 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 19, 2008 11:54 am
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Teodora, foarte frumos poemul, ma zgarii pe ochi ca nu am mai vorbit franceza cred ca de 10 ani, bine ca inca mai inteleg. Ai condei, mai scrie ca imi place mult sa te citesc , sa fiti sanatosi si fericiti in continuare :-* .


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 08, 2009 9:03 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Feb 19, 2009 5:00 pm
Mesaje: 111
Localitate: Bucuresti
Cand noua luni am in mine o noua viata sunt mereu cele mai frumoase luni din viata mea - asta gandesc dupa prima sarcina.
Abia astept sa vina timpul aparitiei celui de-al doilea copil - mai avem de asteptat, caci si eu si primul copil avem nevoie de o perioada de adaptare ;)
Ce mai... e minunat !

Andrea


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 08, 2009 10:25 am        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
ce voiam sa spun este ca....nu, sarcina, nu e o boala
in ciuda unei viziuni medicale excesive pentru unele femei (bon, exclud aici cazurile cu adevarat medicale, unde o supraveghere, tratamente si interventii specializate se impun)
e mai degraba un moment de extrema fericire, daca ne lasam prada senzatiilor si trairilor pe care le avem
in ciuda kilogramelor multe, dificultatilor fizice etc etc

dar trebuie sa imi gasesc timp sa revin cu "povestile" :)


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 08, 2009 1:28 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 04, 2009 9:47 am
Mesaje: 1618
Site web: http://madimih.blogspot.com/
Localitate: Cimpulung Moldovenesc
Cand am citit inceputul povestii tale, m-am regasit in dorinta aceea violenta de a avea un copil
Mi-am dorit mult nu unul, ci multi copii. N-am putut niciodata sa spun un numar precis, oscilam intre 3 si 4 si visam ca macar una din sarcini sa fie gemelara, in ciuda privirilor amuzate, uneori chiar ironice ale celorlalti. Cand l-am cunoscut pe Catalin am stiut ca vreau sa am copiii visati cu el.
David n-a venit din prima luna, nici din a doua. Simteam o disperare launtrica si mi se lungeau ochii de fiecare data cand vedeam copii pe strada sau gravidute. Am inceput un jurnal in care vorbeam cu copilul meu inca neconceput, ii spuneam tot ce simt in legatura cu eventuala lui venire pe lume. Si in urmatoarea luna am stiut. Din prima zi. Stiam ca ceva e altfel. Nu era nici un simptom fizic, doar o stare de fericire total diferita de cea de speranta din lunile anterioare. Am facut un test inainte de vreme si a iesit negativ. Si totusi...ceva nu era corect in ecuatie. Abia al treilea test a iesit pozitiv.
Au urmat 9 luni fantastice. Burta a luat avant inca de la inceput, am putut manca orice, ma simteam agila ca o balerina si mergeam pe jos kilometri intregi (cu exceptia ultimei luni cand ritmul meu de viata a incetinit brusc si abia ma miscam).
Nu a fost sarcina gemelara, dar n-a mai contat. Emotiile... greu de descris: iubire, teama, entuziasm si indoiala, toate amestecate in botul de fericire fara de care deja nu-mi puteam imagina viata.
Intalnesc femei care se simt putin rusinate de "conditia" lor, care incearca, atat cat pot, sa se ascunda. Eu n-am stiut cum sa arat mai mult si cat mai bine ceea ce eram, ceea ce traiam. N-am purtat salopete sau bluze largi, care sa-mi diminueze dimensiunile (cum vag a sugerat bunica). Trecand prin toate lunile calde am purtat rochii, bluze si pantaloni care conturau frumos burtica de care eram tare mandra.
Acum il port pe David in sling, el se cuibareste la pieptul meu si ma trezesc mangaindu-l pe spate si pe fundulet asa cum il mangaiam cand eram insarcinata. Iar el ma atinteste cu privirea si trage un zambet fara dinti de parca ar recunoaste, de parca si-ar aminti...

_________________
Imagine

Imagine

http://madimih.blogspot.com/


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Mar 08, 2009 2:02 pm        Subiectul mesajului:  
Neconectat
colaboratoare
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 5:30 pm
Mesaje: 1719
Site web: http://www.christa-und-oliver.de
madimih scrie:
N-am purtat salopete sau bluze largi, care sa-mi diminueze dimensiunile (cum vag a sugerat bunica). Trecand prin toate lunile calde am purtat rochii, bluze si pantaloni care conturau frumos burtica de care eram tare mandra.


Eu am avut si haine mai largi, dar nu ca sa imi diminueze dimensiunile ci pentru ca ma simteam bine in ele. :D

Cu vreo luna inainte sa nasc am socat-o insa pe soacra-mea, ca imi cumparasem o rochita (Mona e nascuta in iulie 2006, si cand am stat la spital dupa ce am nascut erau 36-38 grade afara!) din ceva tricot (subtire), care va dati seama ca nu ascundea nicio curba. :P Eram in curte, soacra-mea ma vede, socata "dar cu asta nu mergi pe strada, nu?" eu naiva "de ce nu?". :D

_________________
Mona, *13.07.2006


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Mar 25, 2010 9:29 pm        Subiectul mesajului: Re: Fericirea de a fi insarcinata 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 25, 2010 8:38 pm
Mesaje: 442
ce frumos ati scris... si ce ma bucur ca am gasit aici un grup de femei pt care sarcina si nasterea n-au fost un chin, ci o minune!

asa a fost si pt mine... aparitia lui Cristian Matei, baietelul meu de 2 luni jum, a fost sub semnul "minunii". Ne doream de mult un copil (mai ales eu cu destula disperare, ma uitam pe strada dupa gravide mai tare decat dupa barbati :)) )... dar, din considerente financiare, tot amanam momentul in care urma sa ne "apucam" de proiectul bebe. Pana cand... s-a hotarat el pt noi. Imediat dupa Postul Pastelui, cand eu eram in ziua 23 din aprox 25 cat avea ciclul meu cel neregulat... pe care il rugam in gand sa mai intarzie macar o zi, ca tinusem tot postul si nah... voiam si noi sa ne iubim putin :P Si ne-am iubit putin mai mult, a fost asa frumos si echilibrat... iar eu m-am gandit brusc "ce frumos ar iesi un bebe acum, cand toate sunt asa asezate!". M-a auzit, se pare :) In ciuda "calendarului"... pe 16 mai vedeam la ecograf o fasolica :) cu o sapt mai mica decat varsta gestationala, dr se temea ca e oprita din evolutie... dar eu, pt prima oara, nu m-am panicat, i-am zis si ei ca va fi bine... si a fost :)

Am avut o sarcina minunata, nu greturi, nu greutati... in luna a 2 a mergeam pe munte, in luna a 9 a caram mobila si lucruri pt mutat in alt apartament... a fost PERFECT. intrecuta doar de o nastere "mai perfecta" (stiu ca e pleonasm :P) si de un bebe...."si mai perfect" :)

deja ma visez iar gravida :)) abia astept... dar tot din cauza de bani... mai asteptam :))

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iun 16, 2010 8:36 pm        Subiectul mesajului: Re: Fericirea de a fi insarcinata 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
Retraiesc bucuria unei noi sarcini! Sunt atat de fericita incat nu pot descrie in cuvinte! Si Sasha a aflat astazi si a fost fff emotionat, parca i-a fost teama sa ma imbratiseze pentru o fractiune de secunda apoi nu stia ce sa pupe: fata mea sau burtica. a pupat intai burtica si m-a imbratisat tare! Acum tot studiaza poza de la echo... E asa simpatic cum o studiaza, o invarte. Cand i-am arat-o initial nu a inteles nimic. I-am descris putin aratandu-i ce-i spun si a exlamat:
- "E un bebe! Sunt eu cand eram mic?"
- " Nu. E un alt bebelus!"
- "Altul? Unde? In butica? La tine?" si s-a declansat seria de pupaturi. Era emotionat. Si pentru mine si emotionant :>
Il iubesc. Ii iubesc. Suntem fericiti! :imbratisare2: :iubire1:

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iun 16, 2010 8:55 pm        Subiectul mesajului: Re: Fericirea de a fi insarcinata 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Cat ma bucur pentru voi!!! :imbratisare2: Felicitari! Sper din tot sufletul ca de data asta sa fie totul in regula! Ai grija de tine, menajeaza-te si savureaza aceasta perioada atat de frumoasa!
:imbratisare:

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iun 16, 2010 9:01 pm        Subiectul mesajului: Re: Fericirea de a fi insarcinata 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:18 pm
Mesaje: 1607
Localitate: Bucuresti
Multumesc :x
Sunt convinsa ca va fi bine, simt asta!

_________________
Dodo si puii Sasha Theodor si Patrick Christian
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iun 16, 2010 9:42 pm        Subiectul mesajului: Re: Fericirea de a fi insarcinata 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 23, 2008 11:03 pm
Mesaje: 3512
Localitate: St. Mard, France
wow, felicitari!!!!! :x

_________________
Imagine

Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iun 16, 2010 10:14 pm        Subiectul mesajului: Re: Fericirea de a fi insarcinata 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
waw!!!! dodosasha asteptam anuntul asta! :imbratisare2: :imbratisare2: :imbratisare2:

felicitari!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Iun 17, 2010 12:34 am        Subiectul mesajului: Re: Fericirea de a fi insarcinata 
Neconectat

Membru din: Vin Mar 20, 2009 12:37 am
Mesaje: 1641
mi-au dat lacrimile!
simt mai mult decat pot sa scriu.
Felicitari!

_________________
Imagine

Imagine


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)


"Cu mult timp inainte de a sti sa vorbeasca, bebelusul a invatat deja limbajul farmecului personal" (Charlotte Gray)


Sus
   
 
 MesajScris: Joi Iun 17, 2010 9:33 am        Subiectul mesajului: Re: Fericirea de a fi insarcinata 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 16, 2009 11:32 am
Mesaje: 1750
Site web: http://diatea.blogspot.com/
Localitate: Alba Iulia
Wow, Dodo, felicitari!!! :x

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România