attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 10:56 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mie Iul 13, 2011 6:35 pm        Subiectul mesajului: Josamicina - tratament pt ureaplasma 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 14, 2009 10:15 am
Mesaje: 144
Site web: http://fotografiile-roxanei.blogspot.com/
Localitate: Bucuresti via A1
Caut de ceva vreme medicamentul Josamicina 500 mg. E o substanta activa prescrisa in sarcina pt ureaplasma. In Ro nu exista (producatorul se pare ca nu a putut intra pe piata romaneasca). Ar mai fi cunoscut sub denumirile de Josamycin, Josalid sau Wilprafen.

Ma poate ajuta cineva sa il gasesc?
Multumesc anticipat.

_________________
Imagine

Imagine
____________________________________________________________

| aventuri de Maruntzica |


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 13, 2011 9:45 pm        Subiectul mesajului: Re: Josamicina - tratament pt ureaplasma 
Neconectat
moderatoare

Membru din: Mar Oct 21, 2008 4:44 pm
Mesaje: 1312
Yahoo Messenger: mirunaj@yahoo.com
Localitate: Bucuresti
Eu as zice ca poti incerca la Farmacia Academiei in Bucuresti, daca ai drum, sa ii rogi sa vezi daca il pot aduce pe comanda. Aduc tot felul de lucruri pe comanda. Incerc sa iti fac rost de numarul lor de telefon.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 13, 2011 10:07 pm        Subiectul mesajului: Re: Josamicina - tratament pt ureaplasma 
Neconectat
Sefa=Christa
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:16 am
Mesaje: 1439
FARMACIA ACADEMIA
Adresa: Str. Academiei, Nr. 35-37, Sector 1, Bucuresti
Telefon: 021/3101889

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 13, 2011 10:13 pm        Subiectul mesajului: Re: Josamicina - tratament pt ureaplasma 
Neconectat
Sefa=Christa
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:16 am
Mesaje: 1439
Cam scumput:
http://www.deutschepharmacy.de/product_page.asp?id=1500

http://www.kaiserkrone.at/josalid-filmt ... 51318.html
Aici costa doar 16 euro, dar zice ca nu poate fi expediat, ca au nevoie de reteta (nu inteleg de ce, ca in Germania poti comanda medicamente prin posta, doar ca trebuie sa le trimiti reteta inainte sa-ti trimita medicamentul, dar se pare ca austriecii-s altfel). In Germania pare sa nu existe, sorry.

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 13, 2011 10:33 pm        Subiectul mesajului: Re: Josamicina - tratament pt ureaplasma 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 14, 2009 10:15 am
Mesaje: 144
Site web: http://fotografiile-roxanei.blogspot.com/
Localitate: Bucuresti via A1
MaMitza, multumesc pt pont.

Christa, multumesc mult pt cele 2 adrese si pt nr de telefon. Ce-i drept, in Germania am incercat si noi. Ne-am lovit de tot felul de refuzuri, am crezut initial ca e vreo xenofobie la mijloc; majoritatea farmacistilor ne spuneau ca nu il au si ca oricum ne trebuie reteta.

Eu nu stiu germana. Ma intreb daca il pot comanda de pe situl asta http://www.deutschepharmacy.de/product_page.asp?id=1500 fara sa am probleme la vama, sa mi-l opreasca pe motiv ca e interzis in Ro? Chiar si la 50$, nu conteaza pana la urma. Am inteles ca e cel mai bun medicament in tratamentul ureaplasmei, doar ca, din pacate, nu se gaseste si in Ro, cine are nevoie, il cauta in disperare.

_________________
Imagine

Imagine
____________________________________________________________

| aventuri de Maruntzica |


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 13, 2011 10:44 pm        Subiectul mesajului: Re: Josamicina - tratament pt ureaplasma 
Neconectat
Sefa=Christa
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 18, 2008 11:16 am
Mesaje: 1439
drept sa iti spun, habar nu am, dar vezi ca au live chat, intreaba acolo evtl. Dar de ce e interzis la voi?

_________________
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Iul 13, 2011 10:55 pm        Subiectul mesajului: Re: Josamicina - tratament pt ureaplasma 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 14, 2009 10:15 am
Mesaje: 144
Site web: http://fotografiile-roxanei.blogspot.com/
Localitate: Bucuresti via A1
admin scrie:
drept sa iti spun, habar nu am, dar vezi ca au live chat, intreaba acolo evtl. Dar de ce e interzis la voi?


Habar nu am, asa am auzit si eu: ca ar fi fost o perioada, dupa care l-au retras din motive de...mafie farmaceutica, nu stiu exact. Pe mine ma intereseaza in mod indirect, medicamentul e pt cumnata-mea; ea s-a interesat si ne-a spus ca ar fi interzis.
Vad ca Josamicina e mai ieftina decat Wilprafenul, dar pana la urma e doar o chestiune de nume, substanta activa e aceeasi pt ambele.

Mi-ai confirmat si tu ca nu se gaseste in Germania; chiar vroiam sa ma duc maine cu reteta romaneasca sa bat iar farmaciile, in ultima disperare de cauza. Ciudat e ca Bayer face Josamycin-ul si totusi nu e de gasit si in Germania...

Multumesc frumos pt tot.

_________________
Imagine

Imagine
____________________________________________________________

| aventuri de Maruntzica |


Sus
   
 
 MesajScris: Dum Iul 17, 2011 9:41 pm        Subiectul mesajului: Re: Josamicina - tratament pt ureaplasma 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Am o prietena care lucreaza la Bayer. As putea sa o intreb daca stie ceva.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 18, 2011 12:32 pm        Subiectul mesajului: Re: Josamicina - tratament pt ureaplasma 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 14, 2009 10:15 am
Mesaje: 144
Site web: http://fotografiile-roxanei.blogspot.com/
Localitate: Bucuresti via A1
somnorici scrie:
Am o prietena care lucreaza la Bayer. As putea sa o intreb daca stie ceva.


multumesc. am intrebat in Germania, la o farmacie internationala. mi s-a spus ca Bayer nu mai produce in Germania (nu am inteles cauza exacta), dar ca mi-l pot comanda din Austria daca am reteta. intre timp, cum dadusem sfoara in tara, s-a rezolvat sa imi parvina medicamentul si din Spania si din Franta. Cred ca o sa am in plus :))

multumesc mult tuturor pt ajutor si intentiile bune. :imbratisare:

_________________
Imagine

Imagine
____________________________________________________________

| aventuri de Maruntzica |


Sus
   
 
 MesajScris: Lun Iul 18, 2011 9:38 pm        Subiectul mesajului: Re: Josamicina - tratament pt ureaplasma 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Am intrebat. Zicea ca ei nu pot aduce absolut nici un medicament daca nu au aprobare de la ANM. Iar daca firma nu mai produce, chiar nu ar fi nici o sansa. Bine ca ai rezolvat.

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mar Iul 19, 2011 1:32 pm        Subiectul mesajului: Re: Josamicina - tratament pt ureaplasma 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 14, 2009 10:15 am
Mesaje: 144
Site web: http://fotografiile-roxanei.blogspot.com/
Localitate: Bucuresti via A1
somnorici scrie:
Am intrebat. Zicea ca ei nu pot aduce absolut nici un medicament daca nu au aprobare de la ANM. Iar daca firma nu mai produce, chiar nu ar fi nici o sansa. Bine ca ai rezolvat.


Multumesc si eu ca ai intrebat. E o ciudatenie povestea asta; nu stiu de ce medicii din Ro il recomanda ca fiind cel mai bun, daca e asa de greu de cumparat... :tristuc: Noi am fost un caz fericit, dar sunt convinsa ca sunt multe cupluri care isi pun mare speranta in acest medicament...

_________________
Imagine

Imagine
____________________________________________________________

| aventuri de Maruntzica |


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România