attachmentparenting.ro/forum

Forumul romanesc de attachment parenting

Site Logo

Acum este Joi Mar 28, 2024 11:47 am

Ora este UTC+02:00 UTC+2




Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 MesajScris: Mar Mai 18, 2010 11:31 pm        Subiectul mesajului: HTA indusa de sarcina sau preeclampsia 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 19, 2008 7:23 pm
Mesaje: 672
Yahoo Messenger: juliajucarii
Localitate: Reisenberg
In linii mari,sambata seara,dupa o saptamana grea,dar deloc neobisnuita,m-a prins o durere de cap groaznica.Se anunta de pe la pranz,insa am zis ca o contracarez cu o portie de ness cafe(nu dati cu pietre,cu atat mai mult cu cat dimineata la prima ora beau o cafea normala,chiar slabuta,dar fierbinte si aroma de cafea sa aiba!),si asta pentru ca ma mai astepta destula munca,iar perspectivele unei dureri de cap mi-ar fi incurcat planurile.
Noaptea...cosmar adevarat.Stari de voma de la durerea intensa de cap (simteam ca-mi zvacneste ceafa,puteam sa arat liniar pe crestetul capului pe unde circula sangele si ma doare),suna pe medic(o prietena medic de familie) pe la 1 a.m.,zice sa mearga al meu sa cumpere Papaverina sau Dopegyt,sa-mi scada tensiunea,daca nu vreau sa merg la spital la urgente.Sigur ca nu voiam,copiii dormeau,ar fi fost aiurea sa-i trezesc si sa ne caram cu ei in toiul noptii la spitalul judetean...iar eu la ora aia cu taxi si cu stari de voma in drum spre spital nu ma inchipuiam.Sa sun la salvare,nici atat,din mai multe considerente.
Vine al meu cu papaverina(dopegyt n-au vrut sa-i dea,ca nu stiu ce),dupa o pastila imi trece durerea,dar adorm un somn constient,simtind cum galopeaza inima.
Duminica...la fel,stari de durere de cap,mai iau o papaverina,dar tot nu ma linistesc,aleg sa mergem la spital la urgenta,cel putin ca sa-mi iau tensiunea.Acolo...148/90,dupa ce aud ca am luat si papaverina si totusi e asa mare,gata! internare.Sa pic jos,am discutat cu al meu,cu doctoritele de garda(de la urgente si de la gineco),cica preeclampsia nu e de gluma,ca se poate agrava si ajunge la eclampsie,coma,eta.Am refuzat internarea,cu toate amenintarile voalate ale personalului medical si ale starii mele de sanatate.Motive? Mark suge inca,desi bea si lapte in paralel,tot cu "ghighi" in gura adoarme,asa ca...exclus sa plec de-acasa 2-4 nopti,cand mi s-a preconizat ca va dura internarea.Nu mai spun de alte chestii,nimic gatit pt cel putin o zi,doua ,al meu cu amandoi s-ar fi descurcat,dar nu asa...pe nepusa masa,fara ceva pregatiri anterioare de catre mine.Aiurea...
Pe de alta parte,cu toata hipertensiunea din weekend,alte simptome caracteristice preeclampsiei nu am-nici luare brusca in greutate(nu,nu,pe aia din dotare am luat-o pas cu pas,asezat,strat pe strat,nu asa...retentie de apa...:)) ),nici tulburari de vedere,nici picioare sau maini umflate...deci ma-ntreb acum,o fi o adevarata preeclampsie sau e o HTA de la excesul de cafea de moment?
In completarea situatiei,medicul de familie mi-a spus ca,pana la programarea cu ginecologul meu,sa iau totusi 1-2 Dopegyt(metildopa) pe zi,ca sa reducem tensiunea la cea normala,insa nu prea brusc,e ok daca se face treptat.Gineco al meu doar vineri are liber in orar,asa ca...acum sunt pe medicatie,ma simt ok,deja am reintrat in ritm cu treburile domestice si nu numai.

V-ati confruntat la sarcina cu asa ceva?Au fost si alte stari sau simptome?Ce parere aveti de scenariul de mai sus,ar trebui sa ma dau de ceasul mortii de ingrijorare sau sa o iau mai moale?(sunt abia in sapt 26,nu ma vad sa stau alte 10-14 sapt in pat,cu repaus complet sau partial,pentru ca...nu se poate,asa e situatia noastra de moment,eu sunt dirijorul orchestrei).Tare mult m-ar ajuta experientele voastre,mai ales daca ati trecut si voi prin ceva similar. :imbratisare2:

p.s.Bebe misca,asa cum l-am perceput de obicei,nu cred ca sunt probleme cu el(ma rog sa nu fie!).


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 19, 2010 4:57 am        Subiectul mesajului: Re: HTA indusa de sarcina sau preeclampsia 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 25, 2008 10:13 pm
Mesaje: 607
Yahoo Messenger: lorina_sandu
Localitate: Brasov
Julia, :imbratisare2: :imbratisare2: :imbratisare2:
eu nu am trecut prin asta, dar am doua prietene care au avut aceasta experienta, in ambele cazuri stiu ca analiza urinei a fost cea care a pus diagnosticul si nu doar tensiunea marita

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Mie Mai 19, 2010 9:15 pm        Subiectul mesajului: Re: HTA indusa de sarcina sau preeclampsia 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 23, 2008 12:02 pm
Mesaje: 2019
Eu am avut HTA de sarcina. Nu simteam nimic deosebit, dar TA intamplator mi-a gasit-o 14/9. Am luat medicamente, la fel m-a amenintat cu internarea daca in decursul unei saptamani nu scade. Am stat cateva zile linistita pe-acasa si am luat tratament parca toata perioada sacinii din momentul aparitiei HTA (in luna a saptea am patit eu treaba asta). Probabil e ceva serios, de vreme ce ginecologul era foarte solemn cand mi-a propus internarea, iar cardioloaga cu care lucram venea zilnic acasa la mine sa ma verifice. In est, nu mi-a creat nici o problema aceasta TA.
Am luat tratamentul indicat si nu am mai mancat absolut nimic sarat. Nu telemea, nu masline, nu muraturi. In mancarea gatita absolut nici un strop de sare. Singurul aliment a fost painea care a avut sare, in rest absolut nimic, nici macar o rulada de pui n-am mancat.
Sanatate!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
   
 
 MesajScris: Vin Mai 21, 2010 2:46 pm        Subiectul mesajului: Re: HTA indusa de sarcina sau preeclampsia 
Neconectat

Membru din: Sâm Sep 13, 2008 2:25 pm
Mesaje: 250
eu am avut pre-eclampsia la ambele sarcinii -motivul pt care la a doua sarcina am optat pt cezariana.
este o conditie serioasa ce trebuie strict monitorizata.
eu am dezvoltat-o la prima sarcina dupa 32 de saptamani si fara sa ma simt rau; am fost tinuta dub stricta monitorizare ore intregi la spital cam la fiecare 24 de ore. evident am avut travaliul cu inductie; trecusem si de trermen si devenea din ce in ce mai riscant.
la a doua sarcina stiam ca se va intampla la fel, doar ca acolo avand programata cezariana si avand exp precedenta am privit asta cu mare precautie. totusi niste conditii nefavorabile m-au prevenit de la a fi internata peste noapte si nu pot sa va spun dedicatia celor de la spital; m-au tinut sub stricta observatie cca 2 saptamani, venind la mine acasa pt controalele tensiunii si mostrele de urina, in absolut fiecare zi pana m-am putut interna si ramane pana nasc.

tensiunea pt pre-eclampsia incepe de la 14/9 plus prezenta a 300mg protenie in urina. de la 16/11 este deja considerata eclampsia severa si nu exista aparent alternative curative in afara inductiei travaliului, cezarienei sau avortului.
wikipedia explica in detaliu despre asta pt ceel care sunetti interesate de cauze/preventie/tratamente etc.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pre-eclampsia


Sus
   
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou  Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC+02:00 UTC+2


Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România